Megéri lépni. Nemcsak az adóhátralékot, a késedelmi kamatot vagy legalább egy részét is eltörölhetik
Fotó: Pixabay
Továbbra is lehetőségük van a vállalkozásoknak, hogy amennyiben adósságuk van az állam felé, kérjék a felosztott törlesztést. A pénzügyminiszter szerint két célt is elérnek, támogatják a cégeket, másrészt ösztönzik az adóbefizetési kedvet is A lapunk által megszólaltatott adószakértő azt mondja, a vállalkozók mindenképp éljenek a lehetőséggel, hogy elkerüljék a végrehajtást, a számláik zárolását.
2021. április 20., 08:092021. április 20., 08:09
A pénzügyminisztérium újabb hat hónappal meghosszabbította az egyszerűsített átütemezési lehetőséget a tavaly március óta, tehát a szükségállapotban és a jelenleg is tartó veszélyhelyzetben felhalmozott adóhátralék felosztott befizetésére. Ez a lehetőség még ez év szeptember 30-ig kérhető.
„Az átütemezés intézménye létezik, az eljárás benne van az adóügyi eljárási törvénykönyvben, viszont a most meghosszabbított lehetőség ahhoz képest leegyszerűsített, mindössze egy kérést kell benyújtani, és az elbírálás is rövidebb ideig tart” – írta minap közzétett Facebook bejegyzésében Alexandru Nazare pénzügyminiszter. Arra is kitért,
Az adószakértő azonban rámutatott, az általánosan érvényes átütemezési módszertan szerint, ha például egy cég 100 ezer lejes adóhátralék törlesztésének felosztását kérte, az összeget ingatlannal vagy ingósággal kellett garantálnia, a járvány időszakában felhalmozott adóelmaradásra viszont ezt nem kérik. További könnyítés, hogy arra az adóhátralékra, amelynek átütemezését kérik, felfüggesztik a végrehajtást.
A pénzügyminiszter beszámolója szerint
Ebből 47 014 kérést jóváhagytak, ezek alapján 10,76 milliárd lejes adósság átütemezését tették lehetővé, ez a teljes összeg 90 százaléka. Az adófizetők 1673 kérést visszavontak, 6098-at a hatóságok visszautasítottak, és további 1186 elemzése még folyamatban van.
Alexandru Nazare közölte, ezt a könnyítést kérte a legtöbb vállalkozó, a lehetőséggel valójában két célt is elérnek, támogatják a cégeket, hogy a válságban ne maradjanak pénz nélkül, másrészt ösztönzik az adóbefizetési kedvet is, hiszen ha részletekben is, de befizetik az államkasszába az elmaradásokat. Debreczeni László szerint valószínűleg azért hosszabbították meg az egyszerűsített átütemezés lehetőségét, mert még mindig nem élt mindenki vele, akinek szüksége van rá.
Az adószakértő arra biztatja a vállalkozókat, akinek elmaradása van, mindenképpen kérje a felosztott törlesztést, hogy elkerülje a végrehajtást, a számlái zárolását.
Öt törvény adta lehetőség van arra, hogy a kamatok egy részét elengedjék, ez egy összetett szabályozás, ezért szakember segítségével lehet megtalálni a módszert”
– fejtette ki az adószakértő. Mint rámutatott, már előfordult, hogy a vállalkozó törlesztette az elmaradásait, utólag kiderült, hogy a kamatok egy részét is eltörölték volna, ha megtesz bizonyos lépéseket, de ha már kifizette a hátralékot, ez a lehetőség „elúszott”.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!