Fotó: Pinti Attila
Jelentős vasúti infrastrukturális beruházás rajtolhat el a dél-erdélyi szakaszon: 770 millió euróból korszerűsítenek Piski és Arad között egy 78 kilométeres szakaszt.
2017. november 27., 16:242017. november 27., 16:24
Rég várt infrastrukturális beruházás kezdődik el Dél-Erdélyben: a közlekedésügyi minisztérium a Román Vasúttársaság Rt. (CFR) közvetítésével lezárta a kisajátítások első szakaszát, és átadta a terepet Piski és Arad között egy 78 kilométeres sínpár korszerűsítésére.
A beruházás értéke áfa nélkül 770 millió euró, és nagyobbrészt a 2014–2020-as költségvetési ciklusban Románia rendelkezésére álló európai uniós alapokból finanszírozzák, a román állam önrésze 15 százalékot tesz ki.
A Capital gazdasági hetilap online kiadásának értesülései szerint első körben egy körülbelül 10 kilométeres rész korszerűsítése kezdődik el a vasúti szakasz 614. kilométere és Berzova település, illetve Berzova és a tőle keletre fekvő Iltő közötti 78 kilométeres távon belül. A munkatelep már majdnem készen áll.
Az Astaldi SpA–FCC Construccion SA–Salcef Construzioni Edili e Ferroviarie SpA–Thales Systems Románia Kft. társulás már alkalmazott száz munkást, akik fel is szedtek körülbelül 10 kilométernyi sínt, és további engedélyekre várnak a munkatelep kiszélesítésére.
„A régi sínek mellett a munkások felszedik a köveket és a töltést” – mondta el a Capitalnak Cristian Becheru, az olasz Astaldi SPA képviselője, a cégtársulás vezetője. Hozzátette: ha nem havazik, és nincs fagy, tudnak dolgozni.
Közben a Román Vasúttársaság már azt is bejelentette, hogy az FCC-Astaldi–Convensa társulással már a Piski és Guraszáda közötti mintegy 40 kilométeres szakasz korszerűsítésére is megkötötték a szerződést, ennek kivitelezésére is három év áll a cégcsoport rendelkezésére. A szerződés értéke 2,63 milliárd lej. A Capital értesülései szerint a közeljövőben a CFR várhatóan újabb szakaszok modernizálására köt szerződést a Segesvár és Piski közötti szakaszon.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!