Megszüntette kedden első fokon a bukaresti törvényszék az ország legnagyobb energiavállalata, a Hidroelectrica ellen indított csődeljárást. Az ítélet nem jogerős, a hitelezőknek egy hetük van arra, hogy fellebbezést nyújtsanak be – közölte az MTI.
2016. június 21., 17:262016. június 21., 17:26
A 6462 megawatt névleges teljesítménnyel rendelkező, Románia energiaszükségletének 30 százalékát fedező cég először 2012-ben kérte a bíróságtól, hogy nyilvánítsák fizetésképtelenné, miután mintegy egymilliárd euró adósságot halmozott fel. A bukaresti törvényszék hozott már 2013-ban egy hasonló kedvező döntést a vállalat számára, de az ítélőtábla 2014-ben felülbírálta azt, és az energiacég ismét csődvédelem alá került.
A hatóságok és a csődbiztos azonban most derűlátóak, és bíznak abban, hogy a vállalat végleg kikerül a fizetésképtelenségi eljárás alól. Remus Borza csődbiztos úgy nyilatkozott az Agerpres hírügynökségnek a mostani bírósági ítéletről, hogy már végrehajtható.
A többségi állami tulajdonban levő vállalat azért került válságos anyagi helyzetbe, mert 2004-ben csaknem tucatnyi előnytelen szerződést kötött az áramot viszonteladó magáncégekkel. Ezeket a mintegy tíz évre szóló megállapodásokat végül sikerült felbontani, és a vállalatot nyereségessé tenni. A Hidroelectrica nyereségessé tételét az országnak 2009 és 2015 között hitelt nyújtó Nemzetközi Valutaalap (IMF) is szorgalmazta. A vállalat értékét csaknem 3 milliárd euróra becsülik.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!