Fotó: Barabás Ákos
Sürgősségi kormányrendeletet fogadott el szerdai ülésén a bukaresti kabinet, amelynek értelmében 1500 lejre nő a gyermeknevelési szabadságon levő szülők munkába való visszatérését ösztönző támogatás azok esetében, akik még a gyermek féléves kora előtt visszamennek dolgozni.
2021. április 07., 19:452021. április 07., 19:45
2021. április 07., 20:192021. április 07., 20:19
A hírt Raluca Turcan munkaügyi miniszter jelentette be a kormányülést követően. A tárcavezető elmondta, ha a gyermeknevelési szabadságon lévő szülő még az előtt visszatér munkahelyére, hogy a gyermek betöltené a 6 hónapot, 1500 lejes ösztönző támogatást kap. Fogyatékkal élő gyermek esetében ez az életkor 2, illetve 3 év. Eddig 650 lej volt a munkahelyi visszailleszkedési támogatás összege mindenki számára. Ezt az összeget továbbra is kapni fogják azok a gyermeknevelési szabadságon lévő szülők, akik a gyermek 6 hónapos kora után, de még kétéves kora előtt mennek vissza dolgozni.
A jogszabály azt is előírja, hogy a gyermeknevelési támogatás kiszámításakor azt az időszakot is figyelembe veszik, amikor a szülő kényszerszabadságon tartózkodott. A munkahelyi visszailleszkedési támogatásban akkor is részesül a szülő, ha visszamegy korábbi munkahelyére dolgozni, mielőtt a gyermek betöltené a 6 hónapot, de utána önhibáján kívül elveszíti a munkahelyét és más munkahelyre veszik fel.
Turcan azt is elmondta, ezek az intézkedések az elsők abból a jogszabálysorozatból, amelynek a foglalkoztatottság növelése és a munkavállalási kedv serkentése lesz a célja, hogy minél több ember függetlenedjen az állami segélyezési rendszer hálójától, és növelje saját, valamint az államháztartás bevételét.
Arra az újságírói kérdésre, hogy körülbelül hány személyt érinthet ez az intézkedés, Turcan azt felelte, hogy körülbelül 158 ezer ember részesül gyermeknevelési támogatásban, és ebből számításaik szerint 20 ezer személy hoz olyan döntést, amely feljogosítja erre a visszailleszkedési támogatásra. Ez körülbelül évi 100 millió lejjel növeli majd az államháztartási bevételt.
A munkaügyi tárca vezetője azt is elmondta, hogy az 1500 lejes keretet annak figyelembevételével szabták meg, hogy ebből az összegből már biztosítani lehet a gyermekfelügyelet költségeit. A minisztérium ugyanakkor olyan törvénytervezeten is dolgozik, amely jelentősen megkönnyítené a gyermekfelügyeleti vagy háztartási munkavégzést vállaló magánszemélyekkel való legális szerződéskötést.
Havi 1500 lejes ún. reintegrációs ösztönző támogatást kapnak a szülők, hogy hamarabb visszatérjenek dolgozni – egy erre vonatkozó kormányrendelet-tervezet is szerepel a bukaresti kormány szerdai ülésének napirendjén – közölte Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!