Fotó: Barabás Ákos
Sürgősségi kormányrendeletet fogadott el szerdai ülésén a bukaresti kabinet, amelynek értelmében 1500 lejre nő a gyermeknevelési szabadságon levő szülők munkába való visszatérését ösztönző támogatás azok esetében, akik még a gyermek féléves kora előtt visszamennek dolgozni.
2021. április 07., 19:452021. április 07., 19:45
2021. április 07., 20:192021. április 07., 20:19
A hírt Raluca Turcan munkaügyi miniszter jelentette be a kormányülést követően. A tárcavezető elmondta, ha a gyermeknevelési szabadságon lévő szülő még az előtt visszatér munkahelyére, hogy a gyermek betöltené a 6 hónapot, 1500 lejes ösztönző támogatást kap. Fogyatékkal élő gyermek esetében ez az életkor 2, illetve 3 év. Eddig 650 lej volt a munkahelyi visszailleszkedési támogatás összege mindenki számára. Ezt az összeget továbbra is kapni fogják azok a gyermeknevelési szabadságon lévő szülők, akik a gyermek 6 hónapos kora után, de még kétéves kora előtt mennek vissza dolgozni.
A jogszabály azt is előírja, hogy a gyermeknevelési támogatás kiszámításakor azt az időszakot is figyelembe veszik, amikor a szülő kényszerszabadságon tartózkodott. A munkahelyi visszailleszkedési támogatásban akkor is részesül a szülő, ha visszamegy korábbi munkahelyére dolgozni, mielőtt a gyermek betöltené a 6 hónapot, de utána önhibáján kívül elveszíti a munkahelyét és más munkahelyre veszik fel.
Turcan azt is elmondta, ezek az intézkedések az elsők abból a jogszabálysorozatból, amelynek a foglalkoztatottság növelése és a munkavállalási kedv serkentése lesz a célja, hogy minél több ember függetlenedjen az állami segélyezési rendszer hálójától, és növelje saját, valamint az államháztartás bevételét.
Arra az újságírói kérdésre, hogy körülbelül hány személyt érinthet ez az intézkedés, Turcan azt felelte, hogy körülbelül 158 ezer ember részesül gyermeknevelési támogatásban, és ebből számításaik szerint 20 ezer személy hoz olyan döntést, amely feljogosítja erre a visszailleszkedési támogatásra. Ez körülbelül évi 100 millió lejjel növeli majd az államháztartási bevételt.
A munkaügyi tárca vezetője azt is elmondta, hogy az 1500 lejes keretet annak figyelembevételével szabták meg, hogy ebből az összegből már biztosítani lehet a gyermekfelügyelet költségeit. A minisztérium ugyanakkor olyan törvénytervezeten is dolgozik, amely jelentősen megkönnyítené a gyermekfelügyeleti vagy háztartási munkavégzést vállaló magánszemélyekkel való legális szerződéskötést.
Havi 1500 lejes ún. reintegrációs ösztönző támogatást kapnak a szülők, hogy hamarabb visszatérjenek dolgozni – egy erre vonatkozó kormányrendelet-tervezet is szerepel a bukaresti kormány szerdai ülésének napirendjén – közölte Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!