Megszorításokkal mutatkozhat be az új kormány

Megszorításokkal mutatkozhat be az új kormány

Jobb lesz? Bár az ipar a vártnál rosszabbul teljesített, a szakértő szerint elsősorban a vendéglátóiparnak van nehéz éve

Fotó: Beliczay László

Nem ad okot derűlátásra a Krónikának nyilatkozó gazdasági elemző szerint az a tény, hogy a harmadik negyedévben erőteljes növekedésnek indult a román gazdaság az előzőleg regisztrált visszaeséshez képest. Králik Lóránd szerint az új kormány számára elkerülhetetlenek lesznek a megszorítások.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2020. december 09., 18:522020. december 09., 18:52

Románia gazdasága naptárhatástól megtisztítva 4,6 százalékkal zsugorodott az első kilenc hónapban az előző év azonos időszakához viszonyítva, a harmadik negyedév viszont már jobban alakult, reálértékben 5,6 százalékkal bővült a bruttó hazai termék az előző három hónapban regisztrált adathoz képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból. Ha nyers adatként nézzük, akkor

a január–szeptember időszakban 5,1 százalékos volt a visszaesés a tavalyi év első kilenc hónapjához mérten.

A harmadik negyedévben regisztrált 763,322 milliárd lejes hazai össztermék (GDP) is csak akkor jelent növekedést, ha az előző három hónaphoz viszonyítjuk, a tavalyi év azonos időszakához képest nyers adatként és naptárhatással kiigazítva is 6 százalékos gazdasági visszaesésről beszélhetünk.

A statisztikai intézet keddi közleménye szerint a 2020. január 1. – szeptember 30. időszakban a legnagyobb mértékben az ipar, a mezőgazdaság, a kulturális és szórakoztató eseményeket szervező iparág, a háztartási gépeket javító és más szolgáltatásokat nyújtó ágazat, az autókereskedelem, a gépjármű-szervizelés, a szállítás és raktározás, valamint a vendéglátás forgalmának zsugorodása miatt zuhant meg a gazdaság. Pozitív hozzájárulása volt eközben a GDP-hez az építőiparnak, valamint az IT- és távközlési szektornak.

A vártnál lassúbb lesz a kilábalás

„Bár a második negyedévhez képest a július–szeptember időszakban jobban működött, többet termelt a román gazdaság, nincs ok hurráoptimizmusra” – értékelte a friss statisztikai adatokat Králik Lóránd egyetemi adjunktus. A Partiumi Keresztény Egyetem gazdaságtudományi tanszékének oktatója rámutatott, sokatmondó adat, hogy az év első kilenc hónapjában az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva az inflációval kiigazított reálértékben 6 százalékos a GDP visszaesése.

„Ahogyan várható volt, a második negyedévben érződött a koronavírus-járvány miatti lezárások hatása, tehát ez az időszak volt a legrosszabb. A harmadik negyedévben ennél jobb teljesítményt vártak a gazdaságtól, hiszen a tavasszal a járvány miatt leállított vállalatok, szolgáltatások egy része újraindulhatott, és valóban, reálértékben csaknem 6 százalékos volt egyik negyedévről a másikra az ugrás” – magyarázta az elemző.

Aláhúzta ugyanakkor: a bruttó hazai termék éves szintű összehasonlítása a mérvadó, és várhatóan az év végére a kilenc hónapra számolt 6 százalékos visszaesés mintegy 5,2 százalékra mérséklődik.

Idézet
A helyzet kedvezőbb, mint ahogy az júniusban tűnt, amikor ennél lényegesebben nagyobb GDP-visszaesést jeleztek előre.

Az idén 5,1–5,4 százalék közötti tartományban lesz az éves visszaesés, jövőre a GDP valamivel 3 százalék feletti növekedésére számíthatunk, természetesen az idei évhez viszonyítva. A gyakorlatban sok minden függ attól, hogy mikor cseng le a koronavírus-járvány második hulláma, mikor indulhat meg a növekedés. Mindenki elismeri, hogy a járványhelyzetből való kilábalás lassúbb lesz, mint amire számítottunk, és emiatt 2021-ben a gazdasági növekedés is lassul” – részletezte a gazdasági szakértő.

Kedvező jelenségek

A számok mögé tekintve az elemző rámutatott, a statisztikai adatok alapján az ipar a vártnál rosszabbul teljesített, a szolgáltatások terén is nagy volt a visszaesés, elsősorban a vendéglátóiparnak van nehéz éve. Ellenben – emlékeztetett Králik –

két ágazat jól teljesített: az építőipar 12 százalékos növekedést hozott az előző évhez képest, a távközlési ágazat pedig több mint 10 százalékosat. Ezek elmondása szerint pótolták a kiesést, „visszarángatták” a GDP-t egy elfogadható tartományba.

Králik Lóránd arra is felhívta a figyelmet, hogy a valamennyire túlértékelt nemzeti valuta miatt nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya, az export és az import különbözete, a nettó export tekintetében Romániában eddig is nagy volt a hiány, ez most további két százalékkal növekedett. Ugyanakkor 4,8 százalékkal csökkent a lakossági fogyasztás, erre inkább a fogyasztói bizalom volt hatással, nem feltétlenül az, hogy zsugorodtak a jövedelmek.

A szakember úgy látja, a lakosság visszafogta a költekezést, inkább tartalékolt.

Az egyetemi oktató beszélt ugyanakkor arról is, hogy más kedvező jelenségek is tetten érhetők, például a vállalatok részéről nem volt olyan mértékű a bizalom csökkenése, mint ahogy a profitkilátások sem annyira negatívak, mint ahogy arra számítottak, ezt a gyakorlatban mutatja az év első kilenc hónapjában az állóeszköz felhalmozás, a bruttó tőkeképzés.

Teljesíthetetlen választási ígéretek

Romániában továbbra is nagyon magas a költségvetési hiány, a pénzügyminisztérium 9,1 százalékkal számol, a nemzetközi szervezetek legkevesebb 9,2 százalékkal, de elhangzottak olyan prognózisok is, hogy megközelíti a 10 százalékot.

Idézet
Ez aggasztó, és ennek a hiánynak a kezelése jelenti a legnagyobb problémát.

Körvonalazódik egy kormánykoalíció, elképzelhető, hogy hosszadalmas lesz, amíg feláll a parlament, megalakul az új kormány, megtörténhet, hogy csak a jövő év első heteiben lesz országos költségvetés. Bármilyen új kormány alakul, a költségvetéshiányt kezelnie kell” – hangsúlyozta kérdésünkre Králik Lóránd.

Rámutatott, szinte mindegyik párt választási programjában az látható, hogy a beígért intézkedések távol állnak a deficitcsökkentéstől. „Adók eltörlését ígérik, de bármilyen összetételű kormány alakul, nem hiszem, hogy a választási ígéretek döntő többségét meg tudja valósítani.

Idézet
Kénytelenek lesznek megszorító intézkedéseket bevállalni, különben a költségvetéshiányt nem lehet csökkenteni”

– hangsúlyozta a szakértő, aki valószínűnek tartja, hogy az új kormány kénytelen lesz az alkotó pártok választási ígéreteivel legalább rövid távon szembemenni.

Uniós szinten Romániában az egyik legerőteljesebb a visszaesés

Az euróövezetben 4,3 százalékkal, az Európai Unióban 4,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2020 harmadik negyedévében 2019 azonos időszakához képest. A legjelentősebb visszaesést Görögország, Horvátország, Málta, Spanyolország és Románia regisztrálta – derül ki az Európai Unió Statisztikai Hivatalának (Eurostat) által tegnap közzétett adatsorokból.

Az adatok részleges fellendülést mutatnak az előző negyedévhez képest, miután 2020 második negyedévében a GDP az euróövezetben 14,7 százalékkal, az EU-ban pedig 13,9 százalékkal esett vissza. Ez volt a legsúlyosabb visszaesés azóta, hogy közlik az adatokat, vagyis 1995 óta. Az idei esztendő harmadik negyedévében a legsúlyosabb éves visszaesés 2019 azonos időszakához képest Görögországban (mínusz 11,7 százalék), Horvátországban (mínusz 10 százalék), Máltán (mínusz 9,2 százalék), Spanyolországban (mínusz 8,7 százalék) és Romániában (mínusz 6 százalék) volt. Mindössze két ország regisztrált növekedést 2020 júliusa és szeptembere között: Írország (8,1 százalék) és Svédország (2,7 százalék).

Az előző három hónaphoz képest 2020 harmadik negyedévében az euróövezet 12,5 százalékos, az EU pedig 11,5 százalékos növekedést regisztrált, miután 2020 áprilisa és júniusa között 11,7 százalékos, illetve 11,3 százalékos visszaesés következett be. Ezek az adatok a legjelentősebb növekedést jelzik az adatok publikálásának kezdete, azaz 1995 óta.

Minden olyan EU-ország, amelyből rendelkezésre állnak adatok, 2020 harmadik negyedévében növekedést jelentett be az előző negyedévhez mérten. A legjelentősebb bővülést Franciaországban (18,7 százalék), Spanyolországban (16,7 százalék) és Olaszországban (15,9 százalék) jegyezték. A legalacsonyabb növekedési ütemet Görögországban (2,3 százalék), Észtországban és Finnországban (mindkettő 3,3 százalék) és Litvániában (3,8 százalék) regisztrálták.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot