Megsínyli a minimálbér emelését a romániai könnyűipar

A könnyűipar sínyli meg a leginkább a minimálbér emelését, de a háromszéki „nadrágok völgyében” a szakemberek szerint egyelőre nem kell attól tartani, hogy elmaradnak a megrendelések.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2017. március 08., 13:482017. március 08., 13:48

2017. március 08., 14:332017. március 08., 14:33

A minimálbér emelése miatt megemelkedett termelési költségekkel és az angol fontnak a Brexit okozta gyengülésével indokolta a Románia legnagyobb készruhagyárát működtető Alison Hayes cég, hogy bezárja a 350 alkalmazottat foglalkoztató urziceni-i gyárát. „Nem ellenezzük a romániai minimálbér-emelést, sőt túl alacsonynak találjuk, ha szétnézünk Európában. De ha mégis számításba vesszük az emeléseket, akkor kiderül, hogy túl nagyok az előállítási költségek Romániában” – nyilatkozta Nicolas Georghiades, az Alison Hayes műveleti igazgatója, aki egyben a cég egyik részvényese is. Elmondása szerint az urziceni-i alkalmazottak bruttó 1800–2000 lejt (nettó 1300–1435 lejt) kerestek.

A brit vállalatnak egyébként a Ialomiţa megyei városban van egy dizájnközpontja is, amely folytatja a működését, a buzăui gyárukba viszik át a már leszerződött munkák egy részét, a többit pedig alvállalkozóknak adják át.

Gondot okozhat a „galoppozó minimálbér”

Az Urziceni-ben történtek apropóján a Krónika arra volt kíváncsi, hogy veszélybe sodorja-e a bruttó 1450 lejes minimálbér a „nadrágok völgyeként” is emlegetett Háromszék vállalkozásait. „Nehezen vészeli át a könnyűipar, ha tovább növekszik a minimálbér” – szögezte le érdeklődésünkre Dobra László. A kézdivásárhelyi Secuiana nadrággyár igazgatója kifejtette: már a legutóbbi béremelés is nehéz helyzetbe sodorta az ágazatot, alig tudják előteremteni a szükséges különbözetet. A könnyűiparban eddig a termelési költség 80 százalékát tették ki a bérek, ez már most felemelkedett 82-83 százalékra, olyan körülmények között, hogy a megrendelőik a 2-3 százalékos áremelést is nehezen fogadják el. Dobra azt mondja, nehéz megoldást találni, mert az ágazatban sok kézi munkára van szükség, ennél jobban nem lehet automatizálni, tehát átszervezéssel sem tudják megoldani a bérnövekedés miatt jelentkező kiesést.

„A munkafázisok nagy hányada kézzel történik, tehát az alkalmazottak számát nem lehet csökkenteni. A munka termelékenysége nem emelkedik, hiszen kisebb megrendelések érkeznek, de egyre bonyolultabbak a darabok, az aprólékos munkát ugyan jobban megfizetik, de nem olyan szinten, hogy kompenzálja a ráfordított több időt és még a béremelést is” – avatott be a részletekbe az igazgató. Felidézte, hogy a külföldi megrendelőik egy része – akik olcsóbb termékeket rendeltek – már évekkel ezelőtt visszalépett, így kivonult a romániai gyártásból a C&A és a Marks & Spencer, de helyettük olyanokkal kötöttek szerződést, akik jobb minőségért hajlandók voltak többet fizetni, de véleménye szerint félő, ha tovább növekednek a költségek, ezeket a szerződéseket sem tudják megtartani.

Dobra László rámutatott, Romániában jelenleg nincs olyan ipar, amely a könnyűiparban jelenleg dolgozó 300 ezer embert fel tudná szippantani, hiszen az elektronikai iparág, a beszállító autóipar sem képes ennyi személyt alkalmazni. A több mint negyvenéves múltra visszatekintő kézdivásárhelyi üzemben jelenleg 460 személy dolgozik, Dobra László szerint „nem lehet tudni, mi lesz a sorsuk, ha így galoppozik a minimálbér”. A szakember ugyanakkor kitért arra is, hogy a silány infrastruktúra is gondot jelent, ha lennének autópályák, könnyebb lenne kivinni az árut, de ez a kisebb problémájuk, ahogy az elmúlt évtizedekben megoldották, ezután is elrendeződik a szállítás.

Még maradnak

Nem tart azonban egyelőre a nadrággyárak kivonulásától Kelemen Tibor. A Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója a Krónika megkeresésére kifejtette, rövid távon nem áll fenn a veszély, hogy a nadrággyárak elköltöznek, hiszen tudomása szerint az elmúlt időszakban növekedett a megrendeléseik száma és mennyisége is. Az üzemek az elmúlt időszakban fejlesztettek, bővítettek, egyre több alkalmazottra van szükségük, szakmunkásokat szakképzetleneket egyaránt keresnek. Az igazgató úgy tudja, az egyik, Háromszéken több gyárat működtető társaság Ukrajnában is nyitott kirendeltséget, ott valóban alacsonyabbak a bérek, de nem végeznek olyan minőségi munkát. „Még átszervezésről, esetleges létszámcsökkentésről nem érkeztek jelzések” – mondta el Kelemen Tibor. Mint részletezte, Kovászna megyében több mint 20 ezer alkalmazott dolgozik a könnyűiparban, a hivatalosan foglalkoztatott mintegy 47 ezer munkavállaló közel fele. A több száz alkalmazottat foglalkoztató nadrággyárak mellett több kis műhely, varroda is működik.

Túlhajszolják a varrónőket Baróton

A varrodai alkalmazottak túlhajszolásáról is szó esett egyebek mellett a baróti tanács legutóbbi ülésén. Dimény László önkormányzati képviselő napirend utáni felszólalásában vetette fel, hogy a munkásnőket túlóráztatják, a pluszórákat nem fizetik ki nekik, a stressz miatt többen megbetegedtek. „Az önkormányzat nem avatkozhat be a magánvállalat ügyeibe, a panaszokkal a munkafelügyelőséghez kell fordulni” – válaszolta a felvetésre Lázár Kiss Barna polgármester.

A Krónika megkeresésére Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség igazgatója elmondta, hivatalból is ellenőriznek, ám az utóbbi időben ilyen jellegű panasszal nem keresték meg őket. „Ha az érintett alkalmazottak nem tesznek panaszt, vagy az ellenőrzések során nem vallanak a munkaadójuk ellen, nehezen bizonyítható a kifizetetlen túlóra, hiszen a bérlapok általában rendben vannak, azokat pontosan vezetik” – mutatott rá Ördög Lajos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 25., péntek

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég

Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég
2025. április 25., péntek

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint

Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint
2025. április 25., péntek

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála

Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála
2025. április 24., csütörtök

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút

Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút
2025. április 23., szerda

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca

Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca
2025. április 23., szerda

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca

A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca
2025. április 23., szerda

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium

A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.

Időben érkezik a gyerekpénz is – ígéri a munkaügyi minisztérium
2025. április 23., szerda

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege

A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.

Több mint megduplázódott a viharkárok után kifizetett kártérítések összege
2025. április 23., szerda

Lendületesen kezdte az évet az építőipar

Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.

Lendületesen kezdte az évet az építőipar
2025. április 23., szerda

Magyarázza bizonyítványát a pénzügyminisztérium; és ígéri, 7 százalék alatt tartja a hiányt

Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.

Magyarázza bizonyítványát a pénzügyminisztérium; és ígéri, 7 százalék alatt tartja a hiányt