Megsínyli a minimálbér emelését a romániai könnyűipar

A könnyűipar sínyli meg a leginkább a minimálbér emelését, de a háromszéki „nadrágok völgyében” a szakemberek szerint egyelőre nem kell attól tartani, hogy elmaradnak a megrendelések.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2017. március 08., 13:482017. március 08., 13:48

2017. március 08., 14:332017. március 08., 14:33

A minimálbér emelése miatt megemelkedett termelési költségekkel és az angol fontnak a Brexit okozta gyengülésével indokolta a Románia legnagyobb készruhagyárát működtető Alison Hayes cég, hogy bezárja a 350 alkalmazottat foglalkoztató urziceni-i gyárát. „Nem ellenezzük a romániai minimálbér-emelést, sőt túl alacsonynak találjuk, ha szétnézünk Európában. De ha mégis számításba vesszük az emeléseket, akkor kiderül, hogy túl nagyok az előállítási költségek Romániában” – nyilatkozta Nicolas Georghiades, az Alison Hayes műveleti igazgatója, aki egyben a cég egyik részvényese is. Elmondása szerint az urziceni-i alkalmazottak bruttó 1800–2000 lejt (nettó 1300–1435 lejt) kerestek.

A brit vállalatnak egyébként a Ialomiţa megyei városban van egy dizájnközpontja is, amely folytatja a működését, a buzăui gyárukba viszik át a már leszerződött munkák egy részét, a többit pedig alvállalkozóknak adják át.

Gondot okozhat a „galoppozó minimálbér”

Az Urziceni-ben történtek apropóján a Krónika arra volt kíváncsi, hogy veszélybe sodorja-e a bruttó 1450 lejes minimálbér a „nadrágok völgyeként” is emlegetett Háromszék vállalkozásait. „Nehezen vészeli át a könnyűipar, ha tovább növekszik a minimálbér” – szögezte le érdeklődésünkre Dobra László. A kézdivásárhelyi Secuiana nadrággyár igazgatója kifejtette: már a legutóbbi béremelés is nehéz helyzetbe sodorta az ágazatot, alig tudják előteremteni a szükséges különbözetet. A könnyűiparban eddig a termelési költség 80 százalékát tették ki a bérek, ez már most felemelkedett 82-83 százalékra, olyan körülmények között, hogy a megrendelőik a 2-3 százalékos áremelést is nehezen fogadják el. Dobra azt mondja, nehéz megoldást találni, mert az ágazatban sok kézi munkára van szükség, ennél jobban nem lehet automatizálni, tehát átszervezéssel sem tudják megoldani a bérnövekedés miatt jelentkező kiesést.

„A munkafázisok nagy hányada kézzel történik, tehát az alkalmazottak számát nem lehet csökkenteni. A munka termelékenysége nem emelkedik, hiszen kisebb megrendelések érkeznek, de egyre bonyolultabbak a darabok, az aprólékos munkát ugyan jobban megfizetik, de nem olyan szinten, hogy kompenzálja a ráfordított több időt és még a béremelést is” – avatott be a részletekbe az igazgató. Felidézte, hogy a külföldi megrendelőik egy része – akik olcsóbb termékeket rendeltek – már évekkel ezelőtt visszalépett, így kivonult a romániai gyártásból a C&A és a Marks & Spencer, de helyettük olyanokkal kötöttek szerződést, akik jobb minőségért hajlandók voltak többet fizetni, de véleménye szerint félő, ha tovább növekednek a költségek, ezeket a szerződéseket sem tudják megtartani.

Dobra László rámutatott, Romániában jelenleg nincs olyan ipar, amely a könnyűiparban jelenleg dolgozó 300 ezer embert fel tudná szippantani, hiszen az elektronikai iparág, a beszállító autóipar sem képes ennyi személyt alkalmazni. A több mint negyvenéves múltra visszatekintő kézdivásárhelyi üzemben jelenleg 460 személy dolgozik, Dobra László szerint „nem lehet tudni, mi lesz a sorsuk, ha így galoppozik a minimálbér”. A szakember ugyanakkor kitért arra is, hogy a silány infrastruktúra is gondot jelent, ha lennének autópályák, könnyebb lenne kivinni az árut, de ez a kisebb problémájuk, ahogy az elmúlt évtizedekben megoldották, ezután is elrendeződik a szállítás.

Még maradnak

Nem tart azonban egyelőre a nadrággyárak kivonulásától Kelemen Tibor. A Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója a Krónika megkeresésére kifejtette, rövid távon nem áll fenn a veszély, hogy a nadrággyárak elköltöznek, hiszen tudomása szerint az elmúlt időszakban növekedett a megrendeléseik száma és mennyisége is. Az üzemek az elmúlt időszakban fejlesztettek, bővítettek, egyre több alkalmazottra van szükségük, szakmunkásokat szakképzetleneket egyaránt keresnek. Az igazgató úgy tudja, az egyik, Háromszéken több gyárat működtető társaság Ukrajnában is nyitott kirendeltséget, ott valóban alacsonyabbak a bérek, de nem végeznek olyan minőségi munkát. „Még átszervezésről, esetleges létszámcsökkentésről nem érkeztek jelzések” – mondta el Kelemen Tibor. Mint részletezte, Kovászna megyében több mint 20 ezer alkalmazott dolgozik a könnyűiparban, a hivatalosan foglalkoztatott mintegy 47 ezer munkavállaló közel fele. A több száz alkalmazottat foglalkoztató nadrággyárak mellett több kis műhely, varroda is működik.

Túlhajszolják a varrónőket Baróton

A varrodai alkalmazottak túlhajszolásáról is szó esett egyebek mellett a baróti tanács legutóbbi ülésén. Dimény László önkormányzati képviselő napirend utáni felszólalásában vetette fel, hogy a munkásnőket túlóráztatják, a pluszórákat nem fizetik ki nekik, a stressz miatt többen megbetegedtek. „Az önkormányzat nem avatkozhat be a magánvállalat ügyeibe, a panaszokkal a munkafelügyelőséghez kell fordulni” – válaszolta a felvetésre Lázár Kiss Barna polgármester.

A Krónika megkeresésére Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség igazgatója elmondta, hivatalból is ellenőriznek, ám az utóbbi időben ilyen jellegű panasszal nem keresték meg őket. „Ha az érintett alkalmazottak nem tesznek panaszt, vagy az ellenőrzések során nem vallanak a munkaadójuk ellen, nehezen bizonyítható a kifizetetlen túlóra, hiszen a bérlapok általában rendben vannak, azokat pontosan vezetik” – mutatott rá Ördög Lajos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt
2025. május 06., kedd

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója

Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója