Mégsem ítélik kéthetes karanténra a kamionsofőröket (archív felvétel)
Fotó: Román határőrség
Miután óriási pánikot okozott a közúti áruszállításban tevékenykedő vállalkozók körében a bukaresti kormány a 4-es katonai rendelet rájuk vonatkozó szigorával, jött a helyesbítés, hogy mégsem akarják 14 napos karanténba küldeni a kamionsofőröket.
2020. március 31., 10:032020. március 31., 10:03
2020. március 31., 10:062020. március 31., 10:06
Alaposan ráijesztett a kormány a külföldre és külföldről szállító fuvarozócégekre a vasárnap elfogadott 4-es számú katonai rendelet rájuk vonatkozó szabályozásaival. Hétfőn az ágazat valamennyi képviselője egybehangzóan úgy nyilatkozott, hogy ellehetetlenítik a tevékenységüket, miközben a külföldi vállalkozások fölözik le a hasznot.
Miután a fuvarozócégek képviselői napközben az Orban-kabinethez fordultak segítségért, a délutáni kormányülés elején Ludovic Orban miniszterelnök helyesbített. Mint fogalmazott,
„Az elszigetelés a következő útig tart, legyen egy nap, két nap, nem 14 nap, ahogyan tévesen ismertették” – jelentette ki Orban.
Kijelentésével arra utalt, hogy Marcel Vela belügyminiszter vasárnap este bejelentette: az országba érkező, 2,4 tonnásnál nagyobb teherjárművek sofőrjei három megoldás között választhatnak: vagy a munkáltató biztosít nekik szállást, ahol legtöbb 14 napra elszigetelhetik magukat két fuvar között; vagy vállalják, hogy családjukkal együtt otthoni karanténba vonulnak; vagy pedig kérésre a helyi hatóságok biztosítanak nekik helyet az elszigetelődésre, hogy családtagjaikat ne tegyék ki a megfertőződés veszélyének. A helyesbítést megelőzően lapunk két vállalkozót szólított meg, akik egybehangzóan kifejtették,
hiszen ha egy 3-5 napos fuvar után a gépkocsivezető 14 napos lakhelyi elkülönítésbe vonul, nem lesz ahonnan pótolni a munkaerőt, elveszítik a megrendeléseiket.
A sepsiszentgyörgyi Böjte Gábor már hétfőtől le is állította a tevékenységet. A fuvarozócéget működtető vállalkozó lapunknak elmondta, nem éri meg, ha egy háromnapos fuvar után 14 napra karanténba vonul az alkalmazottja.
– mondta a vállalkozó. Hangsúlyozta, Románia sok területen, élelmiszerből is importra szorul, ezért a korlátozás elhibázott lépés. Eddig folyamatosan dolgoztak, bár a határon nagyon sok időt elveszítettek, ám 14 napos karantén mellett ez már nem kivitelezhető.
„A külföldről hazaérkező romániai gépkocsivezetőket kötelezik a 14 napos karanténra, az ilyen módon kiesőket nem tudjuk pótolni, hiszen a nyugati országok már korábban is elszívták a munkaerőt a hazai szállítmányozásból” – szögezte le megkeresésünkre Bodó Csaba. A fuvarozásban érdekelt vállalkozó attól tartott, hogy a közeljövőben kénytelen lesz bezárni a céget, és a 68 alkalmazottja az utcára kerül.
– részletezte a cégvezető. Hozzátette, ezzel a nyugati országok fuvarozócégeit „hozza helyzetbe” a román állam, hiszen az ő sofőrjeik jöhetnek-mehetnek, nem kerülnek elkülönítésbe.
„Ha a hazai vállalkozásokat ellehetetlenítik, az állam adóbevételtől esik el, másrészt a külföldiek drágábban vállalják a szállítást, ez minden területen kihat az árakra” – hangsúlyozta Bodó Csaba, aki arra is kitért, hogy nagyon körülményes megvalósítani, hogy a munkaadó biztosítson a járművezetőknek szállást a 14 napos elkülönítés alatt. Már egyeztetett szállásadókkal, ám ők sem tudják, miként adhatnak ki szobákat, mikor rendelettel felfüggesztették a tevékenységüket. További bonyodalmakat okoz, hogy a napi háromszori étkezést is biztosítani kellene.
A lapunk által megkeresett vállalkozók ugyanakkor arra is ráirányították figyelmünket, hogy Magyarországon is bevezették ezt a korlátozást, de néhány órán belül könnyítéseket léptettek életbe. Miután ugyanis kiderült, hogy teljesen ellehetetleníti a fuvarozást, az operatív törzs áttekintette, hogyan állhatnak munkába ismételten a fuvarozást végző sofőrök, hogy az áruszállítás folyamatos legyen. Így a hatósági házi karanténba utalt, de több nap után a fertőzés jeleit nem mutató járművezető bizonyos feltételekkel újra munkába állhat. A magyarországi operatív törzs rendelete értelmében, a 14 napos lakhelyi elkülönítés lejárta előtt is visszamehetnek dolgozni, ha a gépkocsivezető a „biztonságos vezetésre képes állapotban lévőnek tartja magát, nem tapasztalja magán a betegség tüneteit, és ezt munkáltatója is így ítéli meg”.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2 hozzászólás