Mégsem ítélik kéthetes karanténra a kamionsofőröket (archív felvétel)
Fotó: Román határőrség
Miután óriási pánikot okozott a közúti áruszállításban tevékenykedő vállalkozók körében a bukaresti kormány a 4-es katonai rendelet rájuk vonatkozó szigorával, jött a helyesbítés, hogy mégsem akarják 14 napos karanténba küldeni a kamionsofőröket.
2020. március 31., 10:032020. március 31., 10:03
2020. március 31., 10:062020. március 31., 10:06
Alaposan ráijesztett a kormány a külföldre és külföldről szállító fuvarozócégekre a vasárnap elfogadott 4-es számú katonai rendelet rájuk vonatkozó szabályozásaival. Hétfőn az ágazat valamennyi képviselője egybehangzóan úgy nyilatkozott, hogy ellehetetlenítik a tevékenységüket, miközben a külföldi vállalkozások fölözik le a hasznot.
Miután a fuvarozócégek képviselői napközben az Orban-kabinethez fordultak segítségért, a délutáni kormányülés elején Ludovic Orban miniszterelnök helyesbített. Mint fogalmazott,
„Az elszigetelés a következő útig tart, legyen egy nap, két nap, nem 14 nap, ahogyan tévesen ismertették” – jelentette ki Orban.
Kijelentésével arra utalt, hogy Marcel Vela belügyminiszter vasárnap este bejelentette: az országba érkező, 2,4 tonnásnál nagyobb teherjárművek sofőrjei három megoldás között választhatnak: vagy a munkáltató biztosít nekik szállást, ahol legtöbb 14 napra elszigetelhetik magukat két fuvar között; vagy vállalják, hogy családjukkal együtt otthoni karanténba vonulnak; vagy pedig kérésre a helyi hatóságok biztosítanak nekik helyet az elszigetelődésre, hogy családtagjaikat ne tegyék ki a megfertőződés veszélyének. A helyesbítést megelőzően lapunk két vállalkozót szólított meg, akik egybehangzóan kifejtették,
hiszen ha egy 3-5 napos fuvar után a gépkocsivezető 14 napos lakhelyi elkülönítésbe vonul, nem lesz ahonnan pótolni a munkaerőt, elveszítik a megrendeléseiket.
A sepsiszentgyörgyi Böjte Gábor már hétfőtől le is állította a tevékenységet. A fuvarozócéget működtető vállalkozó lapunknak elmondta, nem éri meg, ha egy háromnapos fuvar után 14 napra karanténba vonul az alkalmazottja.
– mondta a vállalkozó. Hangsúlyozta, Románia sok területen, élelmiszerből is importra szorul, ezért a korlátozás elhibázott lépés. Eddig folyamatosan dolgoztak, bár a határon nagyon sok időt elveszítettek, ám 14 napos karantén mellett ez már nem kivitelezhető.
„A külföldről hazaérkező romániai gépkocsivezetőket kötelezik a 14 napos karanténra, az ilyen módon kiesőket nem tudjuk pótolni, hiszen a nyugati országok már korábban is elszívták a munkaerőt a hazai szállítmányozásból” – szögezte le megkeresésünkre Bodó Csaba. A fuvarozásban érdekelt vállalkozó attól tartott, hogy a közeljövőben kénytelen lesz bezárni a céget, és a 68 alkalmazottja az utcára kerül.
– részletezte a cégvezető. Hozzátette, ezzel a nyugati országok fuvarozócégeit „hozza helyzetbe” a román állam, hiszen az ő sofőrjeik jöhetnek-mehetnek, nem kerülnek elkülönítésbe.
„Ha a hazai vállalkozásokat ellehetetlenítik, az állam adóbevételtől esik el, másrészt a külföldiek drágábban vállalják a szállítást, ez minden területen kihat az árakra” – hangsúlyozta Bodó Csaba, aki arra is kitért, hogy nagyon körülményes megvalósítani, hogy a munkaadó biztosítson a járművezetőknek szállást a 14 napos elkülönítés alatt. Már egyeztetett szállásadókkal, ám ők sem tudják, miként adhatnak ki szobákat, mikor rendelettel felfüggesztették a tevékenységüket. További bonyodalmakat okoz, hogy a napi háromszori étkezést is biztosítani kellene.
A lapunk által megkeresett vállalkozók ugyanakkor arra is ráirányították figyelmünket, hogy Magyarországon is bevezették ezt a korlátozást, de néhány órán belül könnyítéseket léptettek életbe. Miután ugyanis kiderült, hogy teljesen ellehetetleníti a fuvarozást, az operatív törzs áttekintette, hogyan állhatnak munkába ismételten a fuvarozást végző sofőrök, hogy az áruszállítás folyamatos legyen. Így a hatósági házi karanténba utalt, de több nap után a fertőzés jeleit nem mutató járművezető bizonyos feltételekkel újra munkába állhat. A magyarországi operatív törzs rendelete értelmében, a 14 napos lakhelyi elkülönítés lejárta előtt is visszamehetnek dolgozni, ha a gépkocsivezető a „biztonságos vezetésre képes állapotban lévőnek tartja magát, nem tapasztalja magán a betegség tüneteit, és ezt munkáltatója is így ítéli meg”.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
2 hozzászólás