Az energiaárak is felkerültek a kormány szerdai napirendjére
Fotó: Gov.ro
A bukaresti kormány vizsgálja a földgáz árának maximálását – jelentette be szerdán Florin Cîțu miniszterelnök.
2021. szeptember 15., 15:412021. szeptember 15., 15:41
2021. szeptember 15., 16:582021. szeptember 15., 16:58
A kormányülést követő sajtótájékoztatóján közölte egyúttal, hogy az energiaügyi minisztérium és a Versenytanács képviselői egyeztetni fognak a témában az Európai Bizottsággal. Azt mondta, több lehetőség is körvonalazódik, de ezt is szem előtt tartják.
– fogalmazott Cîțu.
Mint ismeretes, a kormányfő a múlt héten még úgy nyilatkozott, az Európai Unió szabályai miatt nem tartja lehetségesnek az energiaárak befagyasztását. „Az árak befagyasztása bonyolultabb kérdés. Liberális gazdaságunk van. Nem hinném, hogy az Európai Unió tagjaként ezt megtehetjük. Minden lehetséges megoldást fontolóra veszünk annak érdekében, hogy a lakosság ezen a télen ne szenvedjen a magas számlák miatt” – idézte Florin Cîţu pénteki nyilatkozatát az Agerpres.
Az Európai Unió szabályai miatt nem tartja lehetségesnek az energiaárak befagyasztását Florin Cîţu miniszterelnök.
Most azonban elmondása szerint a más országban látottak nyomán meggondolta magát. „Az EU-ban hat országban is szóba került az ármaximum bevezetése.
– jelentette ki szerdán a kormányfő. Hangsúlyozta ugyanakkor: „fontos, hogy ne torzuljon nagyon a piac”, mert ellenkező esetben a vállalatok elveszítik a motivációt, hogy beruházzanak.
„Lássuk, milyen döntés születik, hogy a legkevésbé legyen invazív. El kell ismernünk, hogy erre a különleges helyzetre különleges megoldások kellenek” – szögezte le.
Cîţu azt szeretné, ha nem csak a lakossági fogyasztókon, hanem a cégeken, elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokon is segíteni tudnának azáltal, hogy belepótolnak a számlákba.
Elöljáróban a kormányülés után Virgil Popescu energiaügyi miniszter bejelentette, várhatóan nagyjából 13 millió romániai kap majd valamilyen szintű támogatást,
Azt mondta, a legkisebb, 64 bani/ kWh-s ár és a 82 bani/ kWh-s ár közötti különbséget tervezik kompenzálni a tegnap első olvasatban tárgyalt sürgősségi kormányrendeletbe foglaltak szerint. „Ezt a 18 banis különbséget teljes egészében az államkasszából fogjuk finanszírozni” – közölte a tárcavezető.
Az ellenzéki szociáldemokraták (PSD) eközben szintén szerdán jelentették be, hogy az energiaárak maximálását célzó törvénytervezetet készülnek a napokban a parlament elé terjeszteni. Mihai Tudose, az alakulat alelnöke azt mondta, hat hónapig lenne érvényes az ármaximum, annak értékét pedig a tervezet hatályba lépését megelőző hat hónap átlagárában határoznák meg.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
1 hozzászólás