Nőhet az áfa? Tánczos Barna pénzügyminiszter nem zárta ki egyértelműen a lehetőséget
Fotó: RMDSZ
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
2025. január 12., 10:342025. január 12., 10:34
„Vizsgáljuk az áfaemelés, a jövedelemadó és az egészségbiztosítás kombinálásának lehetőségét” – mondta Tánczos Barna pénzügyminiszter szombaton este az observatornews.ro szerint.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
„Jövő héten kezdünk tárgyalásokat a Bizottsággal és a minisztérium szakembereivel. Az adóreform során minden lehetőségnek az asztalon kell lennie. Legyen elég időnk a változások bejelentésére, hogy a gazdasági környezet felkészülhessen. A munka mefadóztatásának és minden adóváltoztatásnak a bevételek fokozatos növelését is jelentenie kell, beleértve a jobb behajtást” – mondta Tánczos Barna.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A miniszter csütörtök este még azt mondta, hogy „nem kerül szóba az áfa emelése”, és „a jövedelemadó módosítása sem”.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
Az év elején a kormány eltörölte az egyes ágazati adókedvezményeket, csökkentette a mikrovállalkozásokra vonatkozó küszöböt és megemelte az osztalékok adóját. Ezeket az Európai Bizottság javasolta. A költségvetési hatás 7 milliárd lej. Az adóreformtól azonban csaknem háromszor ekkora többletbevételt várnak. A társasági adó 19%-ra emelése, az áfa, a munka- és az ingatlanadó a javasolt, de még végre nem hajtott intézkedések közé tartoznak.
Mint arról beszámoltunk, Tánczos Barna szerint a tavalyi költségvetési hiány eléri a 8,6 százalékot.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a „kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – mondta a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!