Egyelőre nincs megállás. Az elemzők szerint 7,5 százalék körüli csúcson állhat csak meg a 3 hónapos ROBOR
Fotó: Pixabay.com
Folytatják a drágulást azok a bankkölcsönök, amelyeknek havi törlesztőrészletét a különböző bankközi kamatlábaktól (ROBOR) tették függővé a pénzintézetek.
2022. július 14., 13:022022. július 14., 13:02
2022. július 14., 13:072022. július 14., 13:07
A lej alapú fogyasztási hitelek, valamint az Első otthon program keretében a korábbi években igényelt jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott három hónapos bankközi hitelkamatláb – ahogy az az előző napok történései alapján várható volt – meghaladta csütörtökön a 7 százalékos pszichológiai küszöböt, a szerdai 6,99 százalékról viszonylag meredeken, 7,05 százalékra emelkedett. Ennél magasabb ROBOR-szintet 2010. július 28-án jegyeztek, akkor 7,07 százalékon állt a mutató. Az év elején eközben még 3,02 százalékos volt a ROBOR.
Valentin Tătaru, az ING Bank Románia vezető közgazdásza úgy számol, hogy az idei csúcs 7,5 százalék környékén alakul majd, és csak 2023-ban lesz olyan gazdasági és pénzpiaci környezet, amelyben az alapkamat csökkentése nélkül is lejtmenetnek indulhat a hitelkamatláb. Ám a szakember szerint
Adrian Codirlaşu pénzügyi elemző is hasonlóképpen 7,5 százalék környékére várja az idei csúcsot. Meglátása szerint ugyanakkor egy ennél magasabb szint negatívan hatna az inflációra, és ebben az esetben a Román Nemzeti Bank (BNR) letenne a likviditás szigorú ellenőrzés alatt tartásáról annak érdekében, hogy a ROBOR ne nőjön a várakozásokat meghaladó szintre.
Továbbra is nagyon sok kedvezőtlen tényező van, ami a román gazdaságot megfoghatja, a legnagyobb kockázat pedig ezek közül a stagfláció veszélye – állapította meg a Krónika megkeresésére Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja.
a bukaresti jegybank tájékoztatása szerint a jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a szerdai 7,18 százalékról 7,24 százalékra nőtt, a 12 hónapos ROBOR pedig 7,33 százalékról 7,39 százalékra emelkedett.
Eközben a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) jelenleg évi 2,65 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. A három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 1,86 százalék volt.
Az év végéig biztosan nőni fog a három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – vetíti előre Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!