Egyelőre nincs megállás. Az elemzők szerint 7,5 százalék körüli csúcson állhat csak meg a 3 hónapos ROBOR
Fotó: Pixabay.com
Folytatják a drágulást azok a bankkölcsönök, amelyeknek havi törlesztőrészletét a különböző bankközi kamatlábaktól (ROBOR) tették függővé a pénzintézetek.
2022. július 14., 13:022022. július 14., 13:02
2022. július 14., 13:072022. július 14., 13:07
A lej alapú fogyasztási hitelek, valamint az Első otthon program keretében a korábbi években igényelt jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott három hónapos bankközi hitelkamatláb – ahogy az az előző napok történései alapján várható volt – meghaladta csütörtökön a 7 százalékos pszichológiai küszöböt, a szerdai 6,99 százalékról viszonylag meredeken, 7,05 százalékra emelkedett. Ennél magasabb ROBOR-szintet 2010. július 28-án jegyeztek, akkor 7,07 százalékon állt a mutató. Az év elején eközben még 3,02 százalékos volt a ROBOR.
Valentin Tătaru, az ING Bank Románia vezető közgazdásza úgy számol, hogy az idei csúcs 7,5 százalék környékén alakul majd, és csak 2023-ban lesz olyan gazdasági és pénzpiaci környezet, amelyben az alapkamat csökkentése nélkül is lejtmenetnek indulhat a hitelkamatláb. Ám a szakember szerint
Adrian Codirlaşu pénzügyi elemző is hasonlóképpen 7,5 százalék környékére várja az idei csúcsot. Meglátása szerint ugyanakkor egy ennél magasabb szint negatívan hatna az inflációra, és ebben az esetben a Román Nemzeti Bank (BNR) letenne a likviditás szigorú ellenőrzés alatt tartásáról annak érdekében, hogy a ROBOR ne nőjön a várakozásokat meghaladó szintre.
Továbbra is nagyon sok kedvezőtlen tényező van, ami a román gazdaságot megfoghatja, a legnagyobb kockázat pedig ezek közül a stagfláció veszélye – állapította meg a Krónika megkeresésére Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja.
a bukaresti jegybank tájékoztatása szerint a jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a szerdai 7,18 százalékról 7,24 százalékra nőtt, a 12 hónapos ROBOR pedig 7,33 százalékról 7,39 százalékra emelkedett.
Eközben a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) jelenleg évi 2,65 százalék. A negyedévente közölt referenciamutató a bankközi tranzakciók napi kamatának számtani középarányosa. A három hónappal ezelőtt közölt értéke évi 1,86 százalék volt.
Az év végéig biztosan nőni fog a három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – vetíti előre Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!