Tavaly Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások
Fotó: Bálint Eszter
Európai viszonylatban Bosznia-Hercegovina és Görögország után Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások 2023-ban, négyzetméterenkénti áruk a 2022-es 1461 euróról 1504 euróra nőtt – derül ki a Deloitte elemzéséből, amely 24 ország lakáspiacát vizsgálta.
2024. augusztus 07., 13:182024. augusztus 07., 13:18
Az elemzés szerint változatlanul Ausztriában a legmagasabbak a lakásárak, 2023-ban 4920 euróba került egy négyzetméter; ezt Németország (4700 euró/négyzetméter) és Franciaország (4538 euró/négyzetméter) követte a sorban.
A 24 vizsgált országból 15-ben nőtt tavaly az új lakások átlagára 2022-höz képest, a legjelentősebb mértékben Magyarországon (13,3 százalékkal) és Lengyelországban (12,2 százalékkal). A legnagyobb árcsökkenést Olaszországban (mínusz 10,7 százalék), Dániában (mínusz 3,8 százalék), Norvégiában (mínusz 3,5 százalék) és az Egyesült Királyságban (mínusz 3,3 százalék) jegyezték.
Ezzel Románia a negyedik helyen áll Dánia (4,7 évnyi bruttó átlagfizetés), Norvégia (4,8) és Olaszország (5,3) után. A legkevésbé megfizethető országok Csehország és Szlovákia voltak, ahol 13,3, illetve 12,7 évnyi átlagbérre volt szükség egy új lakás megvásárlásához.
A legdrágább európai városok listáját továbbra is Párizs vezeti, ahol az új lakások négyzetméterenkénti átlagára 14 900 euró volt. Ezt München (10 900 euró/négyzetméter) és London (8018 euró/négyzetméter) követte a sorban.
Az Agerpres hírügynökség által szemlézett elemzés rávilágít: Románia azon kevés európai országok közé tartozik, ahol nem a főváros a legdrágább: hasonló helyzetben van még Belgium, ahol Antwerpenben a legdrágábbak a lakások, Olaszországban Milánóban, Németországban Münchenben, Spanyolországban pedig Barcelonában a legmagasabbak az árak.
Az év első öt hónapjában 21,5 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Három szoba, két erkély, modern bútor – mindez egy nemrég felújított panelházban, és mindössze 12 500 euróért megvásárolható egy erdélyi városban – irányította rá a figyelmet a Fanatik.ro portál.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!