Tavaly Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások
Fotó: Bálint Eszter
Európai viszonylatban Bosznia-Hercegovina és Görögország után Romániában voltak a harmadik legolcsóbbak az új lakások 2023-ban, négyzetméterenkénti áruk a 2022-es 1461 euróról 1504 euróra nőtt – derül ki a Deloitte elemzéséből, amely 24 ország lakáspiacát vizsgálta.
2024. augusztus 07., 13:182024. augusztus 07., 13:18
Az elemzés szerint változatlanul Ausztriában a legmagasabbak a lakásárak, 2023-ban 4920 euróba került egy négyzetméter; ezt Németország (4700 euró/négyzetméter) és Franciaország (4538 euró/négyzetméter) követte a sorban.
A 24 vizsgált országból 15-ben nőtt tavaly az új lakások átlagára 2022-höz képest, a legjelentősebb mértékben Magyarországon (13,3 százalékkal) és Lengyelországban (12,2 százalékkal). A legnagyobb árcsökkenést Olaszországban (mínusz 10,7 százalék), Dániában (mínusz 3,8 százalék), Norvégiában (mínusz 3,5 százalék) és az Egyesült Királyságban (mínusz 3,3 százalék) jegyezték.
Ezzel Románia a negyedik helyen áll Dánia (4,7 évnyi bruttó átlagfizetés), Norvégia (4,8) és Olaszország (5,3) után. A legkevésbé megfizethető országok Csehország és Szlovákia voltak, ahol 13,3, illetve 12,7 évnyi átlagbérre volt szükség egy új lakás megvásárlásához.
A legdrágább európai városok listáját továbbra is Párizs vezeti, ahol az új lakások négyzetméterenkénti átlagára 14 900 euró volt. Ezt München (10 900 euró/négyzetméter) és London (8018 euró/négyzetméter) követte a sorban.
Az Agerpres hírügynökség által szemlézett elemzés rávilágít: Románia azon kevés európai országok közé tartozik, ahol nem a főváros a legdrágább: hasonló helyzetben van még Belgium, ahol Antwerpenben a legdrágábbak a lakások, Olaszországban Milánóban, Németországban Münchenben, Spanyolországban pedig Barcelonában a legmagasabbak az árak.
Az év első öt hónapjában 21,5 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Három szoba, két erkély, modern bútor – mindez egy nemrég felújított panelházban, és mindössze 12 500 euróért megvásárolható egy erdélyi városban – irányította rá a figyelmet a Fanatik.ro portál.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!