A 2017. decemberi árszinthez képest a kenyér ára 4,22 százalékkal magasabb Romániában
Fotó: Pinti Attila
Az alapélelmiszerek drágulásának korlátozását fontolgatja sajtóértesülések szerint a bukaresti kormány. Közben a kabinet „ráuszította” a Versenytanácsot a sütőipari és cukrásztermékeket gyártó cégekre.
2018. december 26., 14:402018. december 26., 14:40
2018. december 26., 15:072018. december 26., 15:07
Miután befagyasztotta a földgáz és a villamos-energia árát, „kapzsisági adót” vetett ki a bankokra, továbbá más adóügyi módosításokat is elfogadott múlt heti ülésén, úgy tűnik, a szociálliberális kormány egyes élelmiszerek árának is határt szabna. A G4Media.ro portál egy hivatalos dokumentumra hivatkozva azt írja, a mezőgazdasági minisztérium azt vizsgálja, miként tudnák korlátozni az alapélelmiszerek drágulását.
Külföldi példákat vizsgálnak
A cél hasonló intézkedések foganatosítása, amelyek ugyanakkor nem érintik negatívan a fogyasztókat” – válaszolta Petre Daea, a mezőgazdasági tárca vezetője egy honatya által feltett kérdésére. Arra azonban nem tért ki a miniszter, hogy mit ért „túlzott drágulás” alatt, a G4Media.ro újságírójának megkeresésére pedig nem reagált sem ő, sem a szaktárca sajtóosztálya.
Franciaország októberben második nekifutásra fogadta el az új mezőgazdasági törvényt, amellyel a beszerzési láncban kialakult egyensúlytalanságot szeretnék orvosolni a párizsi hatóságok. A Le Figaro beszámolója szerint Stéphane Travert mezőgazdasági és élelmezési miniszter ismételten úgy nyilatkozott, hogy a cél méltányos árat fizetni a termelőknek a terményeikért. Az új jogszabály ennek jegyében előírja: az árak megállapításának a termelők által jelzett előállítási árból kell kiindulnia.
A törvény egyúttal megtiltja a szupermarketeknek, hogy 34 százalékosnál nagyobb engedménnyel kínálják a termékeket, mint ahogy azt is, hogy a beszállítónak fizetett ár plusz 10 százaléknál alacsonyabb árat alkalmazzanak. Egyes kiskereskedelmi egységek azzal fenyegetőztek, hogy az intézkedés mintegy 3 ezer termék 10 százalékig terjedő drágulásához vezethet, de a francia hatóságok ezt számtalan alkalommal cáfolták – emlékeztet a Reuters hírügynökség. Az új törvény gyakorlatba ültetését azonban a „sárgamellényes” tüntetések miatt elhalasztották.
Gyorsan drágul a kenyér
A G4Media.ro portál szerint az azonban biztosra vehető, hogy a bukaresti hatóságok által tervezett hasonló intézkedés összefüggésben áll a mezőgazdasági minisztérium ellenőrző osztálya által a sütőipari és cukrásztermékek piacán végzett vizsgálatával. „Monitoroztuk a sütőipari termékek árának növekedését. Megállapítottuk, hogy a kenyérnek a boltok polcain tapasztalható ára 15–20 százalékkal nőtt. A vekni ára 90 baniról egy lejre vagy egy lejről 1 lej 15–20 banira emelkedett” – nyilatkozta a portálnak a szaktárca meg nem nevezett illetékese.
Fotó: Pixabay.com
Elmondása szerint ugyanakkor sok cég a már meglévő pluszköltségeit január elsejétől tervezi belefoglalni az árakba. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatai is igazolják amúgy az ágazatban végbement drágulásokat. Ha a 2017. decemberi árszinthez viszonyítunk, a kenyér ára 4,22 százalékkal magasabb, miközben a földgáz 16,61 százalékkal, az üzemanyagok pedig 7,18 százalékkal drágultak.
Ennek nyomán a román mezőgazdasági minisztérium éppen egy hónappal ezelőtt, november 27-én kérte fel a Versenytanácsot, hogy vegye górcső alá az áremelkedések okát. A kiszivárgott hírek szerint pedig már zajlik is a vizsgálat.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!