2011. október 27., 09:402011. október 27., 09:40
A világbanki szakember szerint az országnak az európai uniós források lehívása terén vannak még hiányosságai, illetve a jövőben megfelelőbb környezetet kellene teremteni a külföldi beruházók idecsalogatása érdekében. Harrold azt is javasolta, hogy Románia váljon ismét nettó exportőrré az agrárszektorban.
De sokat javít szerinte a helyzeten, hogy az országnak jó „ütközőket” (puffer/buffer) sikerült az elmúlt időben kialakítania. Ezek közül Franks első pozitívumként azt emelte ki, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) 30 milliárd eurós tartalékkal rendelkezik, ez az összeg pedig jóval angyobb, mint volt a válságot megelőző időbe. Emellett a pénzügyminisztérium készpénzpufferei négy hónapig fedeznék a kiadásokat, a bankok fizetésképessége magas, valamint az IMF-fel és partnereivel megkötött hitelmegállapodás is segít kivédeni az „ütközést”. A puffereket egyébként az IMF delegációvezetője a Forma–1-es versenyautókhoz hasonlította, amelyek balesetek után nagyon rosszul néznek ki, azonban képesek megvédeni a pilóta életét, elnyelve az ütközés energiáját. „Románia nem tökéletes, de elég jónak kell lennie ahhoz, hogy a válság más országot sújtson” – vallja Franks, aki szerint olyan időket élünk, amikor mindenki azon gondolkodik, hogy melyik ország bukik el.
Nem minden ilyen fényes azonban. Jeffrey Franks úgy látja, hogy az állami vállalatok olyanok mint az „ólomgolyók”, lehúzzák Románia gazdaságát ahelyett, hogy hozzájárulnának annak növekedéséhez, ahogyan az természetes lenne. A helyzet mielőbbi rendezése pedig szerinte kulcskérdés.
A 2012-es évi költségvetés tervezetéről egyeztettek tegnapi ülésükön a kormánykoalíciót alkotó pártok. Kiindulópontként 2 százalékos gazdasági növekedésről beszéltek. Mint arról több ízben is beszámoltunk, az év elején még 3,5 százalékos gazdasági növekedést becsültek a jövő esztendőre, a nemzetközi pénzügyi-gazdasági történések révén azonban ez már nem tűnik megvalósíthatónak. Varujan Pambuccian, aki a nemzeti kisebbségeket képviselte a tegnapi egyeztetésen, az ülést követően elmondta, a 2 százalékos növekedés az Európai Bizottság prognózisa, azonban a kormány is ekörüli értéket vetít előre. Mint részletezte, a költségvetési hiánycélt még nem állapították meg, ennek értékéről a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal közösen fognak dönteni, mint ahogy a két intézmény képviselőivel még a növekedési előrejelzésről is tárgyalnak. Pambuccian szerint a jövő évi büdzsé nagyban múlik a veszteséget termelő állami vállalatok bezárásáról szóló politikai döntéseken. A találkozót követően Borbély László RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter arról számolt be, hogy a koalíció vezetői az elkövetkező időszakban megvizsgálják a nyugdíjak indexálásának lehetőségét, illetve azt is, hogy a közalkalmazottaktól tavaly levont összegeknek mekkora hányadát tudják „visszaadni”. A koalíciós ülésén részt vett Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank elnöke, illetve Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter is – mindketten óvatosságra intették a kormányzó pártok képviselőit. |
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.