Hónapról hónapra többe kerül a bevásárlás
Fotó: Gábos Albin
Idén márciusban 2014 júniusa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak, már a tízedik egymást követő hónapban jegyeztek fel növekedést az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) számításai szerint.
2021. április 08., 13:142021. április 08., 13:14
A márciusi árindex 118,5 pont lett, 2,1 százalékkal (2,4 ponttal) magasabb a februárinál, különösen a növényi olajok, a húsfélék és a tejtermékek drágultak – a FAO honlapjára csütörtökön felkerült adatok szerint.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, szemestermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe. Márciusban a legjelentősebben, 8 százalékkal a növényi olaj árindexe emelkedett, a 159,2 pontos mutató 2011 júniusa óta a legmagasabb lett. Márciusban különösen a pálmaolaj ára nőtt, tízedik hónapja drágult.
A hústermékek ára 2,3 százalékkal emelkedett februárhoz képest, a hatodik hónapban jegyeztek fel növekedést, de tavaly márciushoz képest a mutató még 0,5 százalékkal állt alacsonyabban.
A szemestermények árindexe havi összevetésben 1,7 százalékkal csökkent márciusban, ami héthavi folyamatos növekedésnek vetett véget.
Az árindex tavalyi átlaga 97,9 pont, három éve a legmagasabb volt, 3,1 százalékkal meghaladva a 2019. évit, de több mint 25 százalékkal alacsonyabb a 2011. évi történelmi csúcsnál.
Történelmi mélypontra süllyedt kedden a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest, és át is lépte a 4,9 lej/eurós pszichológiai határt a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyama.
A Bloomberg hírügynökség szerint az elmúlt évtized leghosszabb ideje tartó drágulási hulláma mögött a kínai akvizíciók állnak, illetve az a tény, hogy korlátozott bizonyos alapélelmiszerekhez való hozzájutás, ami miatt felgyorsulhat az infláció emelkedése.
azok ugyanis függenek az importtól, korlátozott a szociális védőhálójuk, mint ahogy a vásárlóerejük is, ráadásul most a koronavírus-járvány ellen is küzdeniük kell.
A január–március időszakban Európa-szerte drágultak az üzemanyagok. Az ok: nőtt a kőolaj világvilágpiaci ára. Romániában az átlagot meghaladó ütemű volt a drágulás, de így is a második legolcsóbb a benzin és a gázolaj is.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!