Lejtmenetben. Kedden is folytatta gyengülését a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest
Fotó: Jakab Mónika
Történelmi mélypontra süllyedt kedden a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz képest, és át is lépte a 4,9 lej/eurós pszichológiai határt a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyama.
2021. március 30., 14:472021. március 30., 14:47
2021. március 30., 14:482021. március 30., 14:48
A jegybank által kiközölt 4,9156 lej/eurós árfolyam 0,38 százalékos növekedést jelent az egy nappal korábbi szinthez képest.
„Az elmúlt időszakban a térség összes devizája erősödött. Az ok: erősödött a dollár, ami jelenleg a négyéves csúcson áll az euróhoz képest. Ami a lejt illeti, az éjszaka például jelentősen nőtt az árfolyam a bankközi piacon, ami annak a jele, hogy nem az itt élők bonyolítják ezeket a tranzakciókat. Nehezebben kezelhető helyzet a BNR számára, mivel jelen pillanatban nem vagyunk aktívak a piacon” – vázolta a pillanatnyi helyzetet a Digi 24 hírtelevíziónak adott nyilatkozatában a jegybanki illetékes.
Újabb történelmi mélypontra süllyedt a lej az euróval szemben, a Román Nemzeti Bank (BNR) által hétfőn közzétett árfolyam szerint egy euró 4,8972 lej, azaz 1,03 banival (0,21%) több, mint pénteken volt.
– szögezte le egyúttal Suciu, aki szerint fennáll annak a kockázata, hogy a trend folytatódni fog.
„Rugalmas árfolyamunk van, aminek a rugalmasságát nem akarjuk túlságosan kitolni,
– magyarázta a szakember.
Suciu szerint azonban egy ekkora kilengés még nem fog jelentősen megérződni a lakosság zsebében.
„Az év eleji növekedés nem jelentős, 2–3 baniról van szó, és ez nem látszik meg feltétlenül jelentősen az árakban, így a néhány lej pluszban, ha van is, nem jelent anyagi erőfeszítést, főként olyan körülmények között, hogy az elmúlt években jelentősen nőttek a romániai fizetések és jövedelmek.
– véli a Román Nemzeti Bank szóvivője.
Mindössze 2022 közepére térhet vissza a román gazdaság a koronavírus-világjárvány előtti szintre, miután idén várhatóan 3,7 százalékkal, jövőre pedig 5 százalékkal gyarapodik a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi 5,5 százalékos zsugorodást követően – vetíti előre negyedévente kiadott makrogazdasági és strat
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!