Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint a kormánykoalíció vezetőinek sikerült megállapodniuk a különleges nyugdíjakról szóló jogszabályjavaslat tervezett módosításairól. A kiszivárgott információk szerint egyebek mellett a juttatás egy részének megadózása és a különnyugdíj halmozásának tiltása is szerepel a javaslatok között.
2023. március 27., 13:472023. március 27., 13:47
Mint ismeretes, a speciális nyugdíjként emlegetett, bizonyos szakmák esetében járó szolgálati nyugdíjakról szóló törvény tervezete jelenleg a szenátus előtt van. A dokumentum azonban nem nyerte el az Európai Bizottság tetszését, ezért módosításra szorul, mivel a reform az egyik vállalás, amelytől függ az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében Románia rendelkezésére álló pénzösszegek folyósítása.
Az Adevărul.ro hírportál hétfőn úgy értesült, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőinek vasárnap este sikerült megállapodniuk arról, hogy a készülő jogszabály megtiltja a különnyugdíjak halmozását.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közölt adatai szerint 2023 februárjában 10 198 különnyugdíjat fizettek ki, 146-tal többet, mint előző hónapban.
Sajtóértesülések szerint ugyanakkor ezentúl – a többi nyugdíjhoz hasonlóan – az infláció mértékével fogják emelni a különleges juttatásokat is, így elkerülhetővé válik, hogy a nyugdíjak értéke megközelítse a szolgálatban levők fizetését.
Az Adevărul úgy tudja, a szakbizottságokban helyet kapó szenátorok jelenleg arra várnak, hogy megkapják a módosító javaslatokat, amelyekről hétfőn és kedden kell tárgyalniuk. A plénum szerdán ül majd össze.
Nicolae Ciucă csütörtökön kijelentette, hogy továbbra is ellenzi a katonák nyugdíjának újraszámítását. A miniszterelnök azzal érvelt, hogy a juttatásuk szolgálati, nem pedig különleges nyugdíj.
Ha Románia „betű szerint” követi a helyreállítási terv különleges nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait, a védelmi, a belügyminisztérium és az igazságszolgáltatási rendszer is „elnéptelenedik” – vallja a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!