Motiváló borravaló. Az érintettek szerint jót tenne az ágazatnak az új adó
Fotó: Pixabay.com
Egyetért a borravaló törvényesítésével és megadózásával a Krónika által megszólaltatott vállalkozó és gazdasági szakértő. Abban bíznak, ez enyhíti az ágazatban egyre égetőbb munkaerőhiányt, másrészt ösztönzi a dolgozókat, hogy jobban figyeljenek az ügyfelekre, s ezzel javul a szolgáltatás minősége. A borravalóadó pedig úgy tűnik, ezúttal sínen van, az ígéretek szerint már az idei év végére elkészül a vonatkozó törvény.
2019. augusztus 09., 07:412019. augusztus 09., 07:41
2019. augusztus 09., 07:472019. augusztus 09., 07:47
Romániában is adót vetnek ki a vendéglőkben és szállodákban hagyott borravalóra – a vendéglátóipari munkáltatók, az Országos Adóhatóság (ANAF), valamint a pénzügyminisztérium képviselői a héten megállapodtak a szabályozásról. Mint Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elmondta,
Abbéli reményének adott hangot ugyanakkor, hogy az év végéig meg is születik a vonatkozó jogszabály. Arra a kérdésre, gondolkodnak-e az adó kiterjesztésén más gazdasági ágazatokra, mint például a szépségszalonok, így felelt: „ha az illető ágazat kéri, mi mint állam nyitottak vagyunk”.
„Az ágazat nagyon szeretné a borravaló szabályozását, mivel úgy gondolja, jótékony hatású lenne. Önkéntes gesztusra gondolunk, nem tennénk kötelezővé. A pénz pedig kerüljön azokhoz, akik a szolgáltatást végzik. Nagyon sok előnnyel járna mind a vendégek, az alkalmazottak, mind a román állam számára” – nyilatkozta a találkozó után Dragoş Anastasiu, a Románia Fejlődéséért Koalíció turizmusért felelős munkacsoportjának elnöke, aki maga is vendéglátóipari vállalkozó. Az ágazatban szintén érdekelt Dragoș Petrescu eközben arról beszélt: „fontos, hogy itthon tartsuk az alkalmazottakat, és ez az intézkedés segítene”.
A vendéglátóipari munkáltatók által rég kért borravalóadó
A tervezett szabályozás ugyanakkor azt is előírná, hogy a bankkártyával fizetett borravalót pedig a munkáltatónak át kell utalnia annak a pincérnek, aki kiérdemelte.
A most érvényes szabályozások esetében, ha az adóhatóság ellenőrzi a vendéglőket és bárokat, fennáll annak a kockázata, hogy a pincérek által kapott borravalót fizetés jellegű jövedelemként értelmezzék, ami azt jelenti, hogy például a jövedelemadó mellett az összes járulékot is kellene fizetni az összeg után – érveltek már tavaly a borravaló megadóztatása mellett az ágazatban tevékenykedő munkáltatók.
Egyetért a borravaló törvényesítésével és megadózásával a Krónika által megszólaltatott vállalkozó és gazdasági szakértő. Abban bíznak, ez enyhíti az ágazatban egyre égetőbb munkaerőhiányt, másrészt ösztönzi a dolgozókat, hogy jobban figyeljenek az ügyfelekre, s ezzel javul a szolgáltatás minősége.
„Jelenleg munkaerőhiánnyal küzd az ágazat, nincs, aki dolgozzon a szállodákban, az éttermekben, bárokban, a vállalkozók szorult helyzetben megadják – lehetőségükhöz mérten – a legnagyobb fizetést, de
– fejtette ki kérdésünkre Daragus Attila vendéglátóipari vállalkozó, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke.
Fotó: Barabás Ákos
Ráirányította a figyelmünket egyúttal arra is, hogy amióta egyre elterjedtebb a bankkártyás fizetés, sokan pedig üdülési csekkekkel fizetnek az éttermekben, látványosan visszaesett a borravaló: a vendégek kifizetik a számlát, de a pincér nem kap semmit.
– részletezte a vállalkozó. Hozzátette, ennek következményeként kialakult egy nemtörődömség, ami viszont a vállalkozás kárára megy. „Nem mosolyognak, nem mennek szembe a vendéggel, nem sietnek oda az asztalához, nem húzzák ki a széket. Ha törvényesen kaphatnak borravalót, az talán segít, hogy jobban működjön az egész ágazat” – szögezte le Daragus Attila. Szerinte ugyanakkor ez az intézkedés mindenkinek jól jönne: a vállalkozónak, mert nagyobb eséllyel találna munkavállalót, aki megfelelő minőségű szolgáltatást nyújt; az alkalmazottnak, mert növekedne a bevétele; és a vendégnek, mert ha elégedett a szolgáltatással, törvényesen adhat borravalót.
„A borravaló létjogosultságáról lehet vitatkozni, de értelmetlen, amíg vannak olyan szakmák, ahol ennek hagyománya van, és akkor már jobb, ha törvényes, és mértékkel megadózott” – szögezte le lapunknak Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott, ez a gyakorlat abból indult, hogy ha a vendég elégedett volt a szolgáltatással, azt borravalóval megköszönte, aztán átalakult úgy, hogy ezekben az ágazatokban alacsonyabbak lettek a fizetések, mert a munkaadók belekalkulálták az esetleges borravalót is.
– mondta Édler. Hangsúlyozta ugyanakkor: ő maga fontosnak tartja, hogy ez opcionális legyen, a vendég dönthesse el, hogy akar-e többet fizetni, és ha igen, mennyivel. „Nagyon sok országban a számlán automatikusan rajta van a szervízdíj, ami 10–15 százalék. Ezzel nem értek egyet, nem kellene ebbe a helyzetbe kerülnünk.
– szögezte le a kamara elnöke.
Meglátása szerint amúgy a 10 százalékos adó is korrekt, erre azért van szükség, mert a „találékony” vállalkozók visszaélhetnének azzal, ha adózatlan jövedelem kerülhet a számlára. „Ha nem adóznák meg a borravalót, megtörténhet, hogy a számlán két lej a tojásrántotta és tíz lej a borravaló, hogy így tegyenek szert adómentes jövedelemre” – illusztrálta kijelentését Édler András.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!