Megadóznák a borravalót: a cégek képviselői a munkaerő itthon tartását remélik az intézkedéstől

Motiváló borravaló. Az érintettek szerint jót tenne az ágazatnak az új adó •  Fotó: Pixabay.com

Motiváló borravaló. Az érintettek szerint jót tenne az ágazatnak az új adó

Fotó: Pixabay.com

Egyetért a borravaló törvényesítésével és megadózásával a Krónika által megszólaltatott vállalkozó és gazdasági szakértő. Abban bíznak, ez enyhíti az ágazatban egyre égetőbb munkaerőhiányt, másrészt ösztönzi a dolgozókat, hogy jobban figyeljenek az ügyfelekre, s ezzel javul a szolgáltatás minősége. A borravalóadó pedig úgy tűnik, ezúttal sínen van, az ígéretek szerint már az idei év végére elkészül a vonatkozó törvény.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. augusztus 09., 07:412019. augusztus 09., 07:41

2019. augusztus 09., 07:472019. augusztus 09., 07:47

Romániában is adót vetnek ki a vendéglőkben és szállodákban hagyott borravalóra – a vendéglátóipari munkáltatók, az Országos Adóhatóság (ANAF), valamint a pénzügyminisztérium képviselői a héten megállapodtak a szabályozásról. Mint Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elmondta,

augusztus végén egy sor adóügyi módosítási javaslattal fog előrukkolni, és köztük lesz a borravaló megadózása is.

Abbéli reményének adott hangot ugyanakkor, hogy az év végéig meg is születik a vonatkozó jogszabály. Arra a kérdésre, gondolkodnak-e az adó kiterjesztésén más gazdasági ágazatokra, mint például a szépségszalonok, így felelt: „ha az illető ágazat kéri, mi mint állam nyitottak vagyunk”.

„Az ágazat nagyon szeretné a borravaló szabályozását, mivel úgy gondolja, jótékony hatású lenne. Önkéntes gesztusra gondolunk, nem tennénk kötelezővé. A pénz pedig kerüljön azokhoz, akik a szolgáltatást végzik. Nagyon sok előnnyel járna mind a vendégek, az alkalmazottak, mind a román állam számára” – nyilatkozta a találkozó után Dragoş Anastasiu, a Románia Fejlődéséért Koalíció turizmusért felelős munkacsoportjának elnöke, aki maga is vendéglátóipari vállalkozó. Az ágazatban szintén érdekelt Dragoș Petrescu eközben arról beszélt: „fontos, hogy itthon tartsuk az alkalmazottakat, és ez az intézkedés segítene”.

Mennyi az annyi?

A vendéglátóipari munkáltatók által rég kért borravalóadó

a tárgyalások szerint 10 százalék lenne, és külön tételként megjelenne a számlán. Ez azt jelenti, hogy a vendég által fizetett borravaló 10 százalékát visszatartaná a munkáltató, és átutalná az adóhatóság számlájára, a többi 90 százalék pedig a pincért illetné meg, aki az összeget kapta.

A tervezett szabályozás ugyanakkor azt is előírná, hogy a bankkártyával fizetett borravalót pedig a munkáltatónak át kell utalnia annak a pincérnek, aki kiérdemelte.

A most érvényes szabályozások esetében, ha az adóhatóság ellenőrzi a vendéglőket és bárokat, fennáll annak a kockázata, hogy a pincérek által kapott borravalót fizetés jellegű jövedelemként értelmezzék, ami azt jelenti, hogy például a jövedelemadó mellett az összes járulékot is kellene fizetni az összeg után – érveltek már tavaly a borravaló megadóztatása mellett az ágazatban tevékenykedő munkáltatók.

Jöjjön a törvényes borravaló!

Egyetért a borravaló törvényesítésével és megadózásával a Krónika által megszólaltatott vállalkozó és gazdasági szakértő. Abban bíznak, ez enyhíti az ágazatban egyre égetőbb munkaerőhiányt, másrészt ösztönzi a dolgozókat, hogy jobban figyeljenek az ügyfelekre, s ezzel javul a szolgáltatás minősége.

„Jelenleg munkaerőhiánnyal küzd az ágazat, nincs, aki dolgozzon a szállodákban, az éttermekben, bárokban, a vállalkozók szorult helyzetben megadják – lehetőségükhöz mérten – a legnagyobb fizetést, de

Idézet
ez sem teszi vonzóbbá a munkát, hiszen külföldön egy jó szakember a borravalóval együtt ennek a három-négyszeresét is megkeresi”

– fejtette ki kérdésünkre Daragus Attila vendéglátóipari vállalkozó, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Ráirányította a figyelmünket egyúttal arra is, hogy amióta egyre elterjedtebb a bankkártyás fizetés, sokan pedig üdülési csekkekkel fizetnek az éttermekben, látványosan visszaesett a borravaló: a vendégek kifizetik a számlát, de a pincér nem kap semmit.

Idézet
Tetten érhető egy általános elégedetlenség, »pufogás«. Megszokták, hogy kapnak borravalót, most meg ez elmarad”

– részletezte a vállalkozó. Hozzátette, ennek következményeként kialakult egy nemtörődömség, ami viszont a vállalkozás kárára megy. „Nem mosolyognak, nem mennek szembe a vendéggel, nem sietnek oda az asztalához, nem húzzák ki a széket. Ha törvényesen kaphatnak borravalót, az talán segít, hogy jobban működjön az egész ágazat” – szögezte le Daragus Attila. Szerinte ugyanakkor ez az intézkedés mindenkinek jól jönne: a vállalkozónak, mert nagyobb eséllyel találna munkavállalót, aki megfelelő minőségű szolgáltatást nyújt; az alkalmazottnak, mert növekedne a bevétele; és a vendégnek, mert ha elégedett a szolgáltatással, törvényesen adhat borravalót.

Legyen opcionális

„A borravaló létjogosultságáról lehet vitatkozni, de értelmetlen, amíg vannak olyan szakmák, ahol ennek hagyománya van, és akkor már jobb, ha törvényes, és mértékkel megadózott” – szögezte le lapunknak Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rámutatott, ez a gyakorlat abból indult, hogy ha a vendég elégedett volt a szolgáltatással, azt borravalóval megköszönte, aztán átalakult úgy, hogy ezekben az ágazatokban alacsonyabbak lettek a fizetések, mert a munkaadók belekalkulálták az esetleges borravalót is.

Idézet
Ha már létezik a borravaló, nem baj, ha törvényes. Egyre többen fizetünk kártyával, és gondot okoz, hogy ilyen esetben, ha akarunk, sem tudunk adni borravalót”

– mondta Édler. Hangsúlyozta ugyanakkor: ő maga fontosnak tartja, hogy ez opcionális legyen, a vendég dönthesse el, hogy akar-e többet fizetni, és ha igen, mennyivel. „Nagyon sok országban a számlán automatikusan rajta van a szervízdíj, ami 10–15 százalék. Ezzel nem értek egyet, nem kellene ebbe a helyzetbe kerülnünk.

Idézet
Dönthessem el én, adok-e borravalót és mennyit, ezután az kerüljön rá a számlára, hogy bankkártyával is ki tudjam fizetni”

– szögezte le a kamara elnöke.

Meglátása szerint amúgy a 10 százalékos adó is korrekt, erre azért van szükség, mert a „találékony” vállalkozók visszaélhetnének azzal, ha adózatlan jövedelem kerülhet a számlára. „Ha nem adóznák meg a borravalót, megtörténhet, hogy a számlán két lej a tojásrántotta és tíz lej a borravaló, hogy így tegyenek szert adómentes jövedelemre” – illusztrálta kijelentését Édler András.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt