Jó hírek a roncsprogram háza táján. Ezentúl nem kell érvényes műszaki vizsga a leadott autóknak
Fotó: Gergely Imre
A kormány legutóbbi ülésén elfogadta a roncsautó és a roncsautó plusz program finanszírozását. Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter a hétvégén bejelentette: eltörlik azt az előírást, amely alapján mostanáig csak olyan nyolcévesnél öregebb autót lehetett leadni a roncstelepre az új személygépkocsi vásárlásánál kedvezményt biztosító utalványért, amelynek érvényes műszaki vizsgája van.
2019. április 02., 09:062019. április 02., 09:06
2019. április 02., 09:252019. április 02., 09:25
Eltörli a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram megszorítását, amely szerint csak olyan nyolcévesnél öregebb autókat lehet leadni a roncstelepre az új személygépkocsik vásárlásánál kedvezményt biztosító utalványokért, amelyeknek érvényes műszaki vizsgájuk van.
Mindezt Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter jelentette be a hétvégén. Mint mondta, miniszteri rendeletet adott ki a témában. „Ha valakinek ott van a régi autója az udvaron, miért fizetne be egy pluszilletéket, ha elviheti és leadhatja, hogy új személygépkocsit vásárolhasson” – érvelt a zöldtárca vezetője egy televíziós interjúban.
„A mi érdekünk, hogy mindenhonnan – a parkolókból, az emberek udvaráról – elvitessük a régi autókat. Nincs szükség arra, hogy akadályozzuk ezt a rendszert, ami régóta működik” – tette hozzá.
A szociálliberális kabinet amúgy pénteki ülésén fogadta el a Környezetvédelmi Alap (AFM) költségvetését, amelyből egyebek mellett a roncsautóprogram és a roncsautó plusz finanszírozását is biztosítják. Előbbire 322 millió lej, utóbbira 93 millió lej jut.
„Idén is folytatjuk a leghosszabb életű kormányprogramot, a hagyományos roncsautóprogramot, ami idén már a 15. kiadásánál tart.
Folytatódik a roncsautó plusz program is, amelyből az elektromos és hibridautók vásárlását finanszírozzuk összesen 93 millió lej értékben. Egy nagy sikerű programról beszélünk, ami európai uniós viszonylatban a legtartalmasabb ökoutalványt biztosítja – mintegy 10 000 eurót a 100 százalékban elektromos meghajtású autókra” – hangsúlyozta Viorica Dăncilă miniszterelnök a kormányülésen.
A hivatalos bejelentések szerint ha valaki leadja a még üzemképes, nyolc évnél régebbi gépkocsiját, idén is egy 6500 lej értékű utalványt kap. Ehhez ökobónuszok is járnak: ha a megvásárolni szándékozott új autó kilométerenként legtöbb 95 gramm szén-dioxidot bocsát ki, akkor 1500, ha pedig hibridautó, akkor 2500 lej a bónusz értéke.
Tavaly első körben 27 ezer értékjegyet bocsátottak az érdeklődők rendelkezésére, majd a kormány növelte a program költségvetését, így a kiosztott értékjegyek száma elérte a rekordnak számító 50 ezret, és ezt akarják tartani idén is. A roncsautó plusz program sikerét jelzi ugyanakkor, hogy míg 2016-ban mindössze 150 elektromos vagy hibrid meghajtású gépjárművet vásároltak Romániában e kezdeményezés révén, 2018-ban több mint 1400-ra nőtt ez a szám.
Jelenleg különben 6,4 millió autó szeli a romániai utakat, amelyek közül kevesebb mint 550 ezer fiatalabb 5 évesnél, 3 millió pedig öregebb 15 évesnél.
További zöldprojektek
Idén is folytatódik a háztartási gépek tavaly elrajtolt, rendkívül népszerű roncsprogramja: a 2019-es év folyamán a polgárok 40 millió lejes keretre pályázhatnak, hogy lecseréljék régi háztartási gépeiket energiatakarékosabbakra. A hivatalos bejelentések szerint ugyanakkor napelemek felszerelésére is meghirdetnek kormányprogramot, amire 600 millió lejt szánnak.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!