Fotó: Haáz Vince
Döntő kamaraként elfogadta kedden a képviselőház azt a tervezetet, amelynek értelmében kibővítik a kedvezményezettek körét azon törvény esetében, amely alapján két évvel korábban vonulhatnak nyugdíjba mindazok, akik legalább harminc éven át szennyezett térségben vagy ilyen település 8 kilométeres körzetében éltek.
2020. szeptember 08., 16:342020. szeptember 08., 16:34
2020. szeptember 08., 16:402020. szeptember 08., 16:40
A 2010/236-os törvényt módosító törvényjavaslat kimondja, hogy két évvel korábban kérelmezhetik a nyugdíjaztatásukat mindazok, akik legalább 30 évig éltek olyan területeken, amelyek fokozottan szennyezettek szén vagy olajpala kitermelése, előkészítése és elégetése, uránércek kitermelése és előkészítése, port vagy üvegházhatású gázokat, ammóniát és származékait tartalmazó ércek, réz-, ólom-, kén-, kadmium-, arzén-, cink-, mangán-, fluor-, klór-, földpát- és szilíciumtartalmú vasércek vagy ércek, radioaktív ércek, hidrogén-szulfid, háromértékű króm, hat vegyértékű króm, cianidok, fémporok és/vagy koksz, kénes kőolaj kitermelése és feldolgozása, benzin kéntelenítése, kőolajfinomítás miatt – közölte az Agerpres.
A kedvezményezettek közé tartoznak továbbá a felsorolt települések 8 km-es körzetében élők is. A tervezetet a szenátus már elfogadta, a képviselőház volt a döntő fórum.
A következő erdélyi települések lakosságát érinti a törvény:
Maros megyében Marosvásárhely, Dicsőszentmárton;
Máramaros megyében Nagybánya;
Szeben megyében Kiskapus;
Hunyad megyében Aninósza bányatelep, Körösbánya, Boica, Brád, Pusztakalán, Csertés, Kristyor, Déva, Gyalár, Vajdahunyad, Lupény, Szászváros, Petrilla, Petrozsény, Marossolymos, Telek, Hobicaurikány , Vecel, Zsilyvajdejvulkány;
Fehér megyében Abrudbánya, Aranyosbánya, Nagylupsa, Verespatak és Zalatna (Zlatna);
Brassó megyében Viktóriaváros és Fogaras;
Krassó-Szörény megyében Stájerlakanina, Örményes, Csudafalva, Újmoldova, Nándorhegy és Resicabánya;
Kolozs megyében Aranyosgyéres, Dés és Torda;
Temes megyében Ferde, Marzsina, Nadrág és Tamásd.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!