Fotó: Haáz Vince
Döntő kamaraként elfogadta kedden a képviselőház azt a tervezetet, amelynek értelmében kibővítik a kedvezményezettek körét azon törvény esetében, amely alapján két évvel korábban vonulhatnak nyugdíjba mindazok, akik legalább harminc éven át szennyezett térségben vagy ilyen település 8 kilométeres körzetében éltek.
2020. szeptember 08., 16:342020. szeptember 08., 16:34
2020. szeptember 08., 16:402020. szeptember 08., 16:40
A 2010/236-os törvényt módosító törvényjavaslat kimondja, hogy két évvel korábban kérelmezhetik a nyugdíjaztatásukat mindazok, akik legalább 30 évig éltek olyan területeken, amelyek fokozottan szennyezettek szén vagy olajpala kitermelése, előkészítése és elégetése, uránércek kitermelése és előkészítése, port vagy üvegházhatású gázokat, ammóniát és származékait tartalmazó ércek, réz-, ólom-, kén-, kadmium-, arzén-, cink-, mangán-, fluor-, klór-, földpát- és szilíciumtartalmú vasércek vagy ércek, radioaktív ércek, hidrogén-szulfid, háromértékű króm, hat vegyértékű króm, cianidok, fémporok és/vagy koksz, kénes kőolaj kitermelése és feldolgozása, benzin kéntelenítése, kőolajfinomítás miatt – közölte az Agerpres.
A kedvezményezettek közé tartoznak továbbá a felsorolt települések 8 km-es körzetében élők is. A tervezetet a szenátus már elfogadta, a képviselőház volt a döntő fórum.
A következő erdélyi települések lakosságát érinti a törvény:
Maros megyében Marosvásárhely, Dicsőszentmárton;
Máramaros megyében Nagybánya;
Szeben megyében Kiskapus;
Hunyad megyében Aninósza bányatelep, Körösbánya, Boica, Brád, Pusztakalán, Csertés, Kristyor, Déva, Gyalár, Vajdahunyad, Lupény, Szászváros, Petrilla, Petrozsény, Marossolymos, Telek, Hobicaurikány , Vecel, Zsilyvajdejvulkány;
Fehér megyében Abrudbánya, Aranyosbánya, Nagylupsa, Verespatak és Zalatna (Zlatna);
Brassó megyében Viktóriaváros és Fogaras;
Krassó-Szörény megyében Stájerlakanina, Örményes, Csudafalva, Újmoldova, Nándorhegy és Resicabánya;
Kolozs megyében Aranyosgyéres, Dés és Torda;
Temes megyében Ferde, Marzsina, Nadrág és Tamásd.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!