Még néhány napig, július 28-áig nyújthatnak be kártérítési kérést a fizetésképtelenné vált Astra biztosítótársaság volt ügyfelei a biztosítási garanciaalaphoz (FGA).
2016. július 20., 19:212016. július 20., 19:21
Az FGA-hoz július 18-áig közel 46 ezer igénylés érkezett, ezeket egyrészt azok a kliensek nyújtották be, akik biztosítási iratcsomóját az Astrától vették át, illetve olyanok is jelentkeztek, akik számára a garanciaalap állított össze új iratcsomót. Az alap illetékesei hangsúlyozták: csak azok számára fizetnek kártérítést, akik hivatalos kérést nyújtanak be erre vonatkozó igényükről. A csődbe ment társaság volt ügyfeleinek egyébként azután, hogy a bíróság jogerősen kimondta a fizetésképtelenség tényét, 90 nap állt rendelkezésükre az igénylések összeállítására.
Mint ismeretes, a Dan Adamescu tulajdonában lévő Astra csődbemenéséről április 28-án hozott jogerős döntést a bukaresti táblabíróság, miután nyolc hónappal korábban a Pénzügyi Felügyelet (ASF) elindította a csődeljárást. A hatóság annak nyomán döntött az intézkedésről, hogy meghiúsult a terv, miszerint stratégiai beruházó segítségével 425 millió lejes tőkeemelést hajtanak végre az Astránál. A csődeljárás elindításakor a biztosítótársaság 1,8 millió ügyféllel rendelkezett, és összesen 2,5 millió biztosítási kötvénye volt érvényben.
Adamescut egyébként május végén jogerősen négy év és négy hónap börtönbüntetésre ítélték két bíró megvesztegetése miatt. A bukaresti legfelsőbb bíróság ítélete helybenhagyta a fővárosi ítélőtábla tavalyi első fokú ítéletét, amely szintén négy év és négy hónap szabadságvesztésre ítélte az üzletembert. Adamescut vétkesnek találták abban, hogy 20 ezer euró kenőpénzt adott két bírónak, akiknek csődeljárási ügyekben kellett dönteniük. Az üzletember nem az Astra, hanem más bajba jutott cégei számára hozandó kedvező ítéletek reményében vesztegette meg a bírákat. Az üzletember ellen az Astra csődje miatt is vizsgálódik az ügyészség: márciusban 857,3 millió lej értékű vagyonzárat rendeltek el ellene.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!