Fotó: Veres Nándor
Ugyan országos viszonylatban nőtt a külföldi turisták száma, többségük Bukarestbe látogat el. Az ország más részeiben inkább belföldi turisták fordulnak meg. A Kovászna megyébe érkező vendégek 80-90 százaléka is hazai, ezért nagyobb erőfeszítésekre van szükség, hogy külföldön is megismertessék a térség idegenforgalmi potenciálját, mondta a Krónikának Grüman Róbert.
2018. január 08., 09:472018. január 08., 09:47
2018. január 08., 10:072018. január 08., 10:07
A tavalyi első tizenegy hónapban 6,2 százalékkal, 25,325 millióra nőtt a vendégéjszakák száma Romániában 2016 azonos időszakához mérten, a turisztikai érkezések száma pedig 10,4 százalékkal 11,27 millióra bővült – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által nyilvánosságra hozott adatsorokból.
A vendégéjszakák alig mintegy 20 százalékát töltötték el külföldi turisták, az idegenforgalmat tehát nagyrészt a belföldi vendégek alakítják. A hazai turisták amúgy átlagban 2,3 éjszakát, a külföldiek 1,9-et töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában a szálláshelyek kihasználtsága 31,7 százalékos volt, ami 0,3 százalékos növekedés a 2016. január–novemberi időszakhoz képest. A legnagyobb kihasználtságnak a szállodák (40,2 százalék), a panziók (26,3 százalék), a hajók (24,6 százalék), a bungalók (23,2 százalék), illetve a kempingek (22,9 százalék) bizonyultak.
Fotó: wellnesspraid.ro
A külföldi turisták száma különben 11,3 százalékkal emelkedett 2016 első tizenegy hónapjához mérten. A külföldiek figyelme tavaly is nagymértékben Bukarestre irányult, 85 százalékuk látogatta meg a román fővárost. A vidéki turisztikai régiók forgalmát többnyire a belföldi turizmus biztosította.
is az elmúlt évben az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A statisztikai adatok szerint Kovászna megyébe november elejéig összesen 90 ezer turista látogatott külföldről és az országból, miközben 2016-ban egész esztendőben 83 ezer vendég érkezett a térségbe. Az alelnök szerint a megyei önkormányzat fennhatósága alá tartozó Turizmusfejlesztési Egyesület erőfeszítései kezdtek beérni:
„Továbbra is népszerűsítjük Háromszék idegenforgalmi látványosságait, hiszen a turizmus a gazdaság egyik motorja lehet, minél több vendég érkezik a megyébe, annál több pénzt költenek el itt, és ez a pénz helyben marad”– összegezte a közgyűlés alelnöke.
A román véleményformálókat már évek óta vendégül látják, idén első ízben külföldieknek is szerveztek információs kirándulást, tizenöt blogger érkezett a határon túlról. Grüman Róbert elmondta, jelenleg a Kovászna megyébe érkező vendégek mintegy 80-90 százaléka hazai turista, ezért nagyobb erőfeszítésekre van szükség, hogy külföldön is megismertessék a térség idegenforgalmi potenciálját, másrészt több attrakciót, turistacsalogató rendezvényt kell szervezni.
I
Tavaly különben a megyei önkormányzat turisztikai mobilalkalmazást is indított, a három nyelven elérhető, ingyenes applikáción elérhetők a háromszéki látnivalók leírásai, a szálláshelyek, éttermek elérhetőségei, rendezvények.
Fotó: Kocsis B. János
Az alkalmazás androidos okostelefonokra és iPhone-ra is letölthető a www.visitcovasna.com oldalról, vagy megtalálható a Google Play-ben és az AppStore-ban is.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!