Az egy főre jutó 4181 eurós vásárlóerővel Románia – 2015-höz hasonlóan – tavaly is a 33. helyet foglalta el az európai rangsorban – a GfK piackutató által vizsgált 42 országban az átlag vásárlóerő 13 672 euró. Bár 2015-höz képest az egy főre jutó vásárlóerő csaknem 12 százalékkal nőtt, még így is mintegy fele az európai átlagnak.
2017. január 19., 13:512017. január 19., 13:51
Az európai lakosság vásárlóereje is enyhe növekedést mutatott egyébként tavaly az előző évhez képest. Az első helyeken Liechtensteint, Svájcot, Luxemburgot, Norvégiát, Izlandot, Dániát, Ausztriát, Svédországot, Németországot és Nagy-Britanniát találjuk. A 33. Romániát Magyarország, Törökország, Montenegró is megelőzi, de Bulgária előtt foglal helyet.
Megugrott az infláció
Az energiaárak emelkedése miatt közel három éve a legmagasabb infláció alakult ki tavaly decemberben az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által szerdán közzétett kimutatása szerint. Tavaly decemberben az euróövezetben 2013 szeptembere óta a legnagyobb mértékben, 1,1 százalékra emelkedett a fogyasztói árak éves növekedésének a mértéke a novemberi 0,6 százalékról. 2015-ben 0,2 százalék volt az éves áremelkedés. Az Európai Unióban decemberben 1,2 százalékra emelkedett az infláció a novemberi 0,6 százalékról. Egy évvel korábban 0,2 százalék volt az infláció. Negatív inflációt decemberben Bulgáriában regisztráltak, 0,5 százalékosat, valamint Írországban 0,2 százalékosat és Romániában 0,1 százalékosat.
Országos összevetésben a legnagyobb vásárlóerő (6288 euró/fő) Bukarestben van, ez az összeg 50 százalékkal magasabb az országos átlagnál – ezzel az összeggel a román fővárosban élők egy szinten állnak a ranglétrán 29. helyezett Lengyelországgal.
Temes, Kolozs, Ilfov, Brassó, Konstanca, Szeben, Arad, Prahova és Argeș megye következik – mindössze az első tíz helyezett megye vásárlóereje haladja meg az országos átlagot, 32 megye nem éri azt el. Az átlaghoz a legközelebb egyébként a 11. helyezett Fehér megye áll 4129 euróval.
A 42 megye közül Vasluit találjuk az utolsó helyen, ahol az egy főre jutó vásárlóerő alig 3054 euró – ez 28 százalékkal marad el az országos átlagtól, és megközelítőleg egy szintre teszi az ott élőket a 35. helyezett Szerbiával és a 36. helyen álló Macedóniával. A leggyengébb vásárlóerőt Fehéroroszországból, a Moldovai Köztársaságból és Ukrajnából jelentették. Az ukrajnaiak vásárlóereje alig nyolcada a Liechtensteinben élőkének.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!