Még egy darabig kivételezett marad az IT-ipar: óriásira nőtt az ágazat, mégis marad a romániai adómentesség

Még egy darabig kivételezett marad az IT-ipar: óriásira nőtt az ágazat, mégis marad a romániai adómentesség

Lementve. Több mint százezer IT-dolgozó részesül adómentességben Romániában

Fotó: Pixabay.com

Az adóemelések kapcsán egyre többen kérdőjelezik meg az amúgy is „dübörgő” romániai informatikai szektor számára biztosított adómentességet. Vannak, akik úgy vélik, a politikum szavazatvesztés miatt fél lépni az ügyben; az RMDSZ szakpolitikusa szerint a kedvezmény egyelőre marad, pár év múlva képzelhető el annak kivezetése.

Pataky István

2022. július 11., 19:102022. július 11., 19:10

Kinőtte magát, szilárd alapokon áll az IT-ipar Romániában, amivel városokat segített gazdaságilag talpra állítania. Talán itt az ideje, hogy adózzon – írja véleménycikkében a bukaresti Libertatea. Adrian Năstase kormánya 2001-ben két rendelettel biztosított adómentességet a „számítógépes programkészítési tevékenységből származó bevételek” számára.

Huszonegy év telt el azóta, a támogatás pedig megmaradt, az információtechnológiai (IT&C) iparágban dolgozók jövedelemadója továbbra is nulla. 2001-ben, majd később, amikor ismét elemezték a kérdést kormányzati szinten, az volt az adómentesség indokolása, hogy az informatikai iparágat fel kell lendíteni, támogatni kell a szektor növekedését. A portál szerzője szerint nincs vita abban: az szépen fejlődött.

Ma az IT-ipar közel hét százalékkal járul hozzá Románia össztermékéhez (GDP).

Egyes adatok szerint több mint 220 ezren dolgoznak az iparágban, ami 2020-ban a teljes romániai alkalmazotti létszám négy százalékát jelentette. A Libertatea megjegyzi azt is, hogy a BitDefender romániai vírusirtó világpiaci vezetővé vált.

Patrick André de Hillerin úgy véli, a Năstase-kormány intézkedése jó volt, meghozta gyümölcsét, és egy olyan iparág kialakulásához vezetett, amely mesés mértékben termel és szállít. Felteszi ugyanakkor a kérdést: szükség van-e még erre a 2001-ben adott és azóta is állandósult adómentességi impulzusra?

„Miért nem jelentették be ezekben a napokban, amikor újabb adóemeléseket és a különféle tevékenységi körök kedvezményeinek megszüntetését célzó intézkedéseket jelentettek be, az IT&C munkavállalók jövedelemadó-mentességének megszüntetését?” – teszi fel a kérdést a szerző.

Mint írja, érdemes egy kis számítást végezni arra az esetre, ha az informatikai alkalmazottak száma meghaladja a 220 ezer főt, s mindannyian mentesülnek a jövedelemadó alól.

„2022 elején az IT&C iparág nettó átlagkeresete elérte a 8940 lejt. Ennél a nettó fizetésnél 993 lej a jövedelemadó. Szorozzuk meg a 220 ezer alkalmazottat havi 993 lejjel. Az összeg euróba átszámolva: 530 124 769. Évente több mint félmilliárd euró” – áll a cikkben.

A szerző szerint a kormány fél meglépni az adómentesség megvonását. Úgy véli, az informatikai szakmában dolgozó 220 ezer ember ugyanannyi szavazatot jelent, ráadásul ezt a számot lehet szorozni a szűkebb és tágabb család tagjaival, így akár az egymilliót is meghaladhatja a potenciális voksvesztés végösszege. Éppen ezért egyelőre aligha elképzelhető, hogy a közeljövőben lesz olyan román kabinet, amely meg meri tenni ezt a lépést – véli a Libertatea cikkírója.

Galéria

Fotó: Pixabay

Megkérdeztük Miklós Zoltánt, a képviselőház pénzügyi és költségvetési bizottságának RMDSZ-es tagját, nem tartja-e időszerűnek az RMDSZ, hogy most, amikor különböző adóemelések történnek, meg kellene szüntetni az IT-szektor huszonegy éve tartó adómentességét.

Aziránt is érdeklődtünk, miért indokolt még mindig ez az adómentesség. A politikus előbb pontosította a Libertatea cikkében szereplő adatokat. Mint mondta, az IT-ipar Romániában több mint 200 ezer embert foglalkoztat ugyan egyéni munkaszerződéssel, de közülük csak mintegy 105 ezren kapnak felmentést a személyi jövedelemadó befizetése alól, mivel ez a kedvezmény csak a software-ek előállításában érdekelt programozóknak jár.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy az IT-ben dolgozók esetében csak személyi jövedelemadó-kedvezmény jár, míg az építkezésben, mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók esetében ingyen betegbiztosítás, illetve társadalombiztosítási kedvezmény is érvényben van.

Idézet
Másrészt fontos látni azt, hogy nagyon sok programozó még ezt a kedvezményes adózást is kikerüli azáltal, hogy egyéni vállalkozói engedéllyel (PFA) vagy mikrocégen végzi tevékenységét.

PFA esetében döntő többségük normatív adózás alá esik (azaz minimálbér szintjén fizet adót és illetékeket), mikrócégként pedig csupán hat, rosszabb esetben nyolcszázalékos adót fizet (egy vagy három százalék mikroadó, plusz öt százalék osztalékadó). Utóbbiakat szigorítjuk azáltal, hogy egyrészt a PFA esetében a normatív plafont százezer euróról huszonöt ezer euróra mérsékeljük (e szint felett reális adózásra kell áttérni), másrészt a mikrocégek esetében a tanácsadás- és menedzsmentszolgáltatásokat kizárjuk a mikroadózás lehetősége alól. Több tízezer munkahely szűnt meg az elmúlt években ebből a meggondolásból, adóoptimalizálás miatt – a fizetésüket nem alkalmazottként kapják, hanem leszámlázzák” – tájékoztatott a képviselő, hozzátéve: az osztalékadó esetében is lenne egy három százalékpontos növelés.

Miklós Zoltán elmondta, történtek olyan jellegű beavatkozások, amelyek mindenképp szigorítani fogják tevékenységüket, és egy részüket remélhetőleg visszaterelik az „alkalmazotti útra”.

„A munka standard adózása Romániában magas (41,5 százalék), ami az IT-szektor esetében jelenleg komoly versenyhátránynak minősülne a környező országokhoz képest. Ugyanakkor a szektor mobilitási hajlandósága nagy, olyan értelemben mindenképp, hogy a lakcím változtatása nélkül, otthonról dolgozva nagyon gyorsan más országbeli – kedvezményesebb adózású – munkaadót választhatnak.

Idézet
Az iparág fontos az ország gazdaságában, és a digitalizációs törekvések miatt fontos, hogy ez ne csökkenjen a közeljövőben”

– sorolta az érveket Miklós Zoltán. Az RMDSZ-es honatya úgy vélte, mindezeket figyelembe véve az egyéni munkaszerződéses IT-kedvezmények még egy ideig megmaradnak, de elképzeléseik szerint pár éven belül – a mezőgazdaságban és az építkezésben használt kedvezményekhez hasonlóan – azokat fokozatosan kivezetik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban
2024. április 11., csütörtök

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását

Az Európai Parlament szerdán új, az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanáccsal már egyeztetett intézkedéseket fogadott el az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célok szigorítása érdekében.

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását
2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában