Fotó: coca-cola.ro
Kettős mércére gyanakszik az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), miután vizsgálatai során kiderült: eltérő az összetétele a Fanta üdítőital-család termékeinek az Európai Unió tagállamaiban.
2023. január 13., 08:572023. január 13., 08:57
A hatóság csütörtökön este közölte, hogy még öt hónappal ezelőtt jelezte az Európai Bizottság Internal Market Information (Belső Piaci Információ) nevű rendszerében az általa észlelt rendellenességeket, csütörtökön pedig hivatalosan indítványozták, hogy indítsanak a román hatóság koordinálásával a teljes EU-t felölelő vizsgálatot, hogy fényt derítsenek a kettős mérce alkalmazására.
Az ANPC konkrétan azt észlelte, hogy a Fanta Narancs, Fanta Narancs Zéró és a Fanta Citrom nevű üdítőitalok Romániában forgalmazott változataiban lényegesen kevesebb a narancskoncentrátum, mint más tagállamokban.
Emlékeztetett: már 2019-ben jelezte a többi európai uniós tagállam fogyasztóvédelmi hatóságainak, hogy kettős mércét alkalmaznak bizonyos élelmiszerek esetében, ám akkor egy olyan tanulmányra hivatkoztak az érintettek, amelyek szerint a romániai polgárok nem szeretik annyira a narancsot.
A román hatóság azonban ezt nem fogadja el, ezért folytatja a küzdelmet azért, hogy ne legyen eltérő ugyanazon márkájú élelmiszerek összetétele a tagállamokban.
A román vizsgálat eredménye szerint a Fanta Narancsban három EU-tagállamban 5 százalék alatti a narancskoncentrátum aránya, 13-ban 5 százalékos, 4-ben 6 százalékos, 3-ban 8 százalékos, 2-ben 12 százalékos, 2-ben pedig 20 százalékos.
A Fanta Narancs Zéró esetében Románia azon tíz tagállam egyike, ahol a legalacsonyabb, 3 százalékos az arány, miközben 5 tagállamban 4, 2-ben 7, egyben 8, szintén egyben pedig 12 százalék.
A citromos üdítő esetében a Romániában négy másik országhoz hasonlóan hozzáférhető változatban 3 százalék a citrom aránya, míg egy tagállamban 1, 4-ben 6, egyben pedig 12.
A fogyasztóvédelmi hatóság közölte, amennyiben a vizsgálatok során beigazolódik, hogy a gyártók és a forgalmazók valóban kettős mércét alkalmaznak, akkor éves üzleti forgalmuk 4 százalékát kell bírságként befizetniük – ez Romániában meghaladhatja a 20 millió eurót is.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!