Fotó: coca-cola.ro
Kettős mércére gyanakszik az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), miután vizsgálatai során kiderült: eltérő az összetétele a Fanta üdítőital-család termékeinek az Európai Unió tagállamaiban.
2023. január 13., 08:572023. január 13., 08:57
A hatóság csütörtökön este közölte, hogy még öt hónappal ezelőtt jelezte az Európai Bizottság Internal Market Information (Belső Piaci Információ) nevű rendszerében az általa észlelt rendellenességeket, csütörtökön pedig hivatalosan indítványozták, hogy indítsanak a román hatóság koordinálásával a teljes EU-t felölelő vizsgálatot, hogy fényt derítsenek a kettős mérce alkalmazására.
Az ANPC konkrétan azt észlelte, hogy a Fanta Narancs, Fanta Narancs Zéró és a Fanta Citrom nevű üdítőitalok Romániában forgalmazott változataiban lényegesen kevesebb a narancskoncentrátum, mint más tagállamokban.
Emlékeztetett: már 2019-ben jelezte a többi európai uniós tagállam fogyasztóvédelmi hatóságainak, hogy kettős mércét alkalmaznak bizonyos élelmiszerek esetében, ám akkor egy olyan tanulmányra hivatkoztak az érintettek, amelyek szerint a romániai polgárok nem szeretik annyira a narancsot.
A román hatóság azonban ezt nem fogadja el, ezért folytatja a küzdelmet azért, hogy ne legyen eltérő ugyanazon márkájú élelmiszerek összetétele a tagállamokban.
A román vizsgálat eredménye szerint a Fanta Narancsban három EU-tagállamban 5 százalék alatti a narancskoncentrátum aránya, 13-ban 5 százalékos, 4-ben 6 százalékos, 3-ban 8 százalékos, 2-ben 12 százalékos, 2-ben pedig 20 százalékos.
A Fanta Narancs Zéró esetében Románia azon tíz tagállam egyike, ahol a legalacsonyabb, 3 százalékos az arány, miközben 5 tagállamban 4, 2-ben 7, egyben 8, szintén egyben pedig 12 százalék.
A citromos üdítő esetében a Romániában négy másik országhoz hasonlóan hozzáférhető változatban 3 százalék a citrom aránya, míg egy tagállamban 1, 4-ben 6, egyben pedig 12.
A fogyasztóvédelmi hatóság közölte, amennyiben a vizsgálatok során beigazolódik, hogy a gyártók és a forgalmazók valóban kettős mércét alkalmaznak, akkor éves üzleti forgalmuk 4 százalékát kell bírságként befizetniük – ez Romániában meghaladhatja a 20 millió eurót is.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!