Fotó: coca-cola.ro
Kettős mércére gyanakszik az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), miután vizsgálatai során kiderült: eltérő az összetétele a Fanta üdítőital-család termékeinek az Európai Unió tagállamaiban.
2023. január 13., 08:572023. január 13., 08:57
A hatóság csütörtökön este közölte, hogy még öt hónappal ezelőtt jelezte az Európai Bizottság Internal Market Information (Belső Piaci Információ) nevű rendszerében az általa észlelt rendellenességeket, csütörtökön pedig hivatalosan indítványozták, hogy indítsanak a román hatóság koordinálásával a teljes EU-t felölelő vizsgálatot, hogy fényt derítsenek a kettős mérce alkalmazására.
Az ANPC konkrétan azt észlelte, hogy a Fanta Narancs, Fanta Narancs Zéró és a Fanta Citrom nevű üdítőitalok Romániában forgalmazott változataiban lényegesen kevesebb a narancskoncentrátum, mint más tagállamokban.
Emlékeztetett: már 2019-ben jelezte a többi európai uniós tagállam fogyasztóvédelmi hatóságainak, hogy kettős mércét alkalmaznak bizonyos élelmiszerek esetében, ám akkor egy olyan tanulmányra hivatkoztak az érintettek, amelyek szerint a romániai polgárok nem szeretik annyira a narancsot.
A román hatóság azonban ezt nem fogadja el, ezért folytatja a küzdelmet azért, hogy ne legyen eltérő ugyanazon márkájú élelmiszerek összetétele a tagállamokban.
A román vizsgálat eredménye szerint a Fanta Narancsban három EU-tagállamban 5 százalék alatti a narancskoncentrátum aránya, 13-ban 5 százalékos, 4-ben 6 százalékos, 3-ban 8 százalékos, 2-ben 12 százalékos, 2-ben pedig 20 százalékos.
A Fanta Narancs Zéró esetében Románia azon tíz tagállam egyike, ahol a legalacsonyabb, 3 százalékos az arány, miközben 5 tagállamban 4, 2-ben 7, egyben 8, szintén egyben pedig 12 százalék.
A citromos üdítő esetében a Romániában négy másik országhoz hasonlóan hozzáférhető változatban 3 százalék a citrom aránya, míg egy tagállamban 1, 4-ben 6, egyben pedig 12.
A fogyasztóvédelmi hatóság közölte, amennyiben a vizsgálatok során beigazolódik, hogy a gyártók és a forgalmazók valóban kettős mércét alkalmaznak, akkor éves üzleti forgalmuk 4 százalékát kell bírságként befizetniük – ez Romániában meghaladhatja a 20 millió eurót is.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!