Kisüzemi tejfeldolgozás a Székelyföldön. Félő, hogy ide nem jut elegendő román állami támogatás
Fotó: Makkay József
Több mint egymilliárd euró állami támogatás jut annak a sikeresen pályázó 49 romániai élelmiszeripari cégnek, amely részt vett a tavaly december végén lezárult INVESTALIM-programban. Magyar Lóránd Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónikának nyilatkozva jónak tartja a kezdeményezést, és a sikeres pályázás érdekében szövetkezésre biztatja az erdélyi magyar gazdákat. A honatya szerint a romániai gazdák jelenlegi nehéz helyzetében kiemelt szerepe van az élelmiszer-feldolgozásnak, hiszen nem megoldás, hogy az ország olcsón exportálja a mezőgazdasági nyersanyagot, és feldolgozott élelmiszereket importál.
2024. január 19., 19:042024. január 19., 19:04
Sikeres kezdeményezésnek tartja Florin-Ionuț Barbu mezőgazdasági miniszter az október 27-én meghirdetett, és egy hónap hosszabbítással december 27-én zárult INVESTALIM elnevezésű programot, amely az élelmiszer-feldolgozó cégek számára kínál finanszírozást. A mezőgazdasági minisztériumban az élelmiszerfeldolgozó ágazat képviselőivel közösen a napokban tartott értekezleten a tárcavezető arról számolt be, hogy a 49 befogadott pályázat összértéke meghaladja az egymilliárd eurót, amelyet román kormányzati forrásokból finanszíroznak.
A Krónikának nyilatkozó Magyar Lóránd Bálint Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának tagja jónak tartja a kormány kezdeményezését, hiszen nyilvánvalóvá vált, hogy a hiányosan fejlett romániai élelmiszeripar gondjait kizárólag európai uniós forrásokból nem lehet orvosolni. Ugyanakkor aggályait fogalmazta meg azzal kapcsolatban, hogy a pályázás időszakában semmiféle hírverés nem kísérte a jelentős kormányzati beruházásból indított programot.
,,Azt tapasztalom, hogy
Gond, hogy a program futtatását a mezőgazdasági vezérigazgatóságokra bízták, ahol nincs elegendő szakember a beszerzési eljárások, a kifizetések ellenőrzésére, illetve a pályázatok nyomon követésére” – fogalmazott portálunknak a partiumi mezőgazdasági szakember.
Magyar Lóránd szerint a romániai gazdák mai nehéz helyzetében kiemelt szerepe van az élelmiszer-feldolgozásnak, hiszen nem megoldás, hogy az ország olcsón exportálja a mezőgazdasági nyersanyagot, és feldolgozott élelmiszereket importál.
ezért tartja követendő célnak, hogy egyre több gazda feldolgozza termékeit, illetve valamilyen formában részese legyen az élelmiszer-feldolgozásnak.
Magyar Lóránd Bálint szerint az élelmiszer-feldolgozás egyik alapelve a közös gondolkodás, a szövetkezés
Fotó: RMDSZ
Szövetkezni kell!
A kistermelők, családi gazdaságok zömét kitevő erdélyi magyar gazdatársadalom számára ugyanakkor a szövetkezés, a szövetkezeti rendszerben elképzelt élelmiszer-feldolgozás és forgalmazás a járható út. A politikus a pályázat során előnyben részesítené azokat a gazdákat, akik nem csak mezőgazdasági termékeket állítanak elő, hanem fel is dolgozzák.
Minden térségben vannak szövetkezeti kezdeményezések, de a valós szükségletekhez képest ez minimális szám. A közös gondolkodás hiányát a szatmári politikus a kommunizmus örökségével magyarázza, amit az elmúlt három évtized során sem sikerült levetkőzni.
,,A magyar gazdatársadalomban ez a rendszer elleni tiltakozás is egyben, mert sokan úgy vélik: hogyha szövetkezet alakul, előbb-utóbb annak a vagyonát is a román állam nyúlja le. Ezen a mentalitáson kell változtatnunk. Ehhez részletesen kell tájékoztatni az embereket, illetve be kell mutatnunk a sikeresen működő szövetkezeti kezdeményezéseket” – nyomatékosítja portálunknak az agrárszakember.
De nem csak a hibás mentalitás hátráltatja a romániai szövetkezeti rendszer kiépítését. Az RMDSZ-politikus az agrárkamarák hiányát hangsúlyozza, ami más európai uniós országokhoz képest nagy hátrányt jelent a romániai gazdák számára. Itt tudnának találkozni egy-egy vidék gazdái, hogy közösen tető alá hozzák elképzeléseiket. Romániában évekkel ezelőtt elakadt az agrárkamarák létrehozására tett kísérlet.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!