Kisüzemi tejfeldolgozás a Székelyföldön. Félő, hogy ide nem jut elegendő román állami támogatás
Fotó: Makkay József
Több mint egymilliárd euró állami támogatás jut annak a sikeresen pályázó 49 romániai élelmiszeripari cégnek, amely részt vett a tavaly december végén lezárult INVESTALIM-programban. Magyar Lóránd Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónikának nyilatkozva jónak tartja a kezdeményezést, és a sikeres pályázás érdekében szövetkezésre biztatja az erdélyi magyar gazdákat. A honatya szerint a romániai gazdák jelenlegi nehéz helyzetében kiemelt szerepe van az élelmiszer-feldolgozásnak, hiszen nem megoldás, hogy az ország olcsón exportálja a mezőgazdasági nyersanyagot, és feldolgozott élelmiszereket importál.
2024. január 19., 19:042024. január 19., 19:04
Sikeres kezdeményezésnek tartja Florin-Ionuț Barbu mezőgazdasági miniszter az október 27-én meghirdetett, és egy hónap hosszabbítással december 27-én zárult INVESTALIM elnevezésű programot, amely az élelmiszer-feldolgozó cégek számára kínál finanszírozást. A mezőgazdasági minisztériumban az élelmiszerfeldolgozó ágazat képviselőivel közösen a napokban tartott értekezleten a tárcavezető arról számolt be, hogy a 49 befogadott pályázat összértéke meghaladja az egymilliárd eurót, amelyet román kormányzati forrásokból finanszíroznak.
A Krónikának nyilatkozó Magyar Lóránd Bálint Szatmár megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának tagja jónak tartja a kormány kezdeményezését, hiszen nyilvánvalóvá vált, hogy a hiányosan fejlett romániai élelmiszeripar gondjait kizárólag európai uniós forrásokból nem lehet orvosolni. Ugyanakkor aggályait fogalmazta meg azzal kapcsolatban, hogy a pályázás időszakában semmiféle hírverés nem kísérte a jelentős kormányzati beruházásból indított programot.
,,Azt tapasztalom, hogy
Gond, hogy a program futtatását a mezőgazdasági vezérigazgatóságokra bízták, ahol nincs elegendő szakember a beszerzési eljárások, a kifizetések ellenőrzésére, illetve a pályázatok nyomon követésére” – fogalmazott portálunknak a partiumi mezőgazdasági szakember.
Magyar Lóránd szerint a romániai gazdák mai nehéz helyzetében kiemelt szerepe van az élelmiszer-feldolgozásnak, hiszen nem megoldás, hogy az ország olcsón exportálja a mezőgazdasági nyersanyagot, és feldolgozott élelmiszereket importál.
ezért tartja követendő célnak, hogy egyre több gazda feldolgozza termékeit, illetve valamilyen formában részese legyen az élelmiszer-feldolgozásnak.
Magyar Lóránd Bálint szerint az élelmiszer-feldolgozás egyik alapelve a közös gondolkodás, a szövetkezés
Fotó: RMDSZ
Szövetkezni kell!
A kistermelők, családi gazdaságok zömét kitevő erdélyi magyar gazdatársadalom számára ugyanakkor a szövetkezés, a szövetkezeti rendszerben elképzelt élelmiszer-feldolgozás és forgalmazás a járható út. A politikus a pályázat során előnyben részesítené azokat a gazdákat, akik nem csak mezőgazdasági termékeket állítanak elő, hanem fel is dolgozzák.
Minden térségben vannak szövetkezeti kezdeményezések, de a valós szükségletekhez képest ez minimális szám. A közös gondolkodás hiányát a szatmári politikus a kommunizmus örökségével magyarázza, amit az elmúlt három évtized során sem sikerült levetkőzni.
,,A magyar gazdatársadalomban ez a rendszer elleni tiltakozás is egyben, mert sokan úgy vélik: hogyha szövetkezet alakul, előbb-utóbb annak a vagyonát is a román állam nyúlja le. Ezen a mentalitáson kell változtatnunk. Ehhez részletesen kell tájékoztatni az embereket, illetve be kell mutatnunk a sikeresen működő szövetkezeti kezdeményezéseket” – nyomatékosítja portálunknak az agrárszakember.
De nem csak a hibás mentalitás hátráltatja a romániai szövetkezeti rendszer kiépítését. Az RMDSZ-politikus az agrárkamarák hiányát hangsúlyozza, ami más európai uniós országokhoz képest nagy hátrányt jelent a romániai gazdák számára. Itt tudnának találkozni egy-egy vidék gazdái, hogy közösen tető alá hozzák elképzeléseiket. Romániában évekkel ezelőtt elakadt az agrárkamarák létrehozására tett kísérlet.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!