A sertés- és szarvasmarhahús világpiaci ára is nőtt márciusban
Fotó: Kristó Róbert
Csökkent az élelmiszerek világpiaci ára márciusban februárhoz képest. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint márciusban az átfogó árindex 126,9 pont lett, ami 2,8 pont (2,1 százalék) csökkenés februárhoz viszonyítva. Ez volt a 12. egymást követő havi csökkenés.
2023. április 07., 15:252023. április 07., 15:25
A márciusi csökkenéssel együtt az index már 32,8 ponttal (20,5 százalékkal) távolodott el a 2022 márciusában elért csúcsától.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.
A FAO gabonaárindexe márciusban átlagosan 138,6 pont volt, 8,2 ponttal (5,6 százalékkal) alacsonyabb a februárinál és 31,6 ponttal (18,6 százalékkal) alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Valamennyi gabonaféle ára csökkent, különösen kiemelkedett a búza 7,1 százalékos esése a bőséges globális kínálat és az exportőrök közötti erős verseny hatására.
A növényiolaj-árindex márciusban átlagosan 131,8 pont volt, ami 4,1 pontos (3 százalékos) havi csökkenés, és 47,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől.
A tejtermékek árindexe márciusban átlagosan 130,3 pont volt, 1,1 ponttal (0,8 százalékkal) alacsonyabb a februárinál, és egyben 14. hónapja a legalacsonyabb. Márciusban
A FAO húsárindexe márciusban átlagosan 113 pont volt, minimálisan, 0,9 ponttal (0,8 százalékkal) magasabb a februárinál.
Márciusban nyolc hónapja tartó árcsökkenés szakadt meg. Éves összevetésben a húsárindex 6,3 ponttal (5,3 százalékkal) maradt el a tavaly márciusitól. Idén márciusban
A cukorárindex átlagosan 127 pont, 2016 októbere óta a legmagasabb volt idén márciusban és 1,8 ponttal (1,5 százalékkal) felülmúlta a februárit.
Tavaly a FAO átlagos élelmiszerár-indexe 143,7 pont volt, 18 ponttal (14,3 százalékkal) magasabb 2021-hez képest.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter abban reménykedik, hogy a bárányhús ára nem fog emelkedni húsvét közeledtével, és szerinte az élelmiszeráraknak mérséklődniük kellene, mivel a kormány csökkentette a villamosenergia és a gáz árát.
Magyarország egyetért azzal, hogy csökkenteni kell a növényvédőszerek használatát, de olyan uniós megállapodásra van szükség, amely megtalálja az egyensúlyt a klímavédelmi és a gazdasági szempontok között – mondta az Agrárminisztérium államtitkára.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!