Fotó: Pinti Attila
Románia nettó áramimportőr volt 2022-ben, azaz több villamos energiát vásárolt külföldről, mint amennyit eladott. Az import nagy része Bulgáriából érkezett, a legnagyobb felvásárló pedig Magyarország volt a tavalyi év első 11 hónapjában.
2023. február 21., 10:532023. február 21., 10:53
Az áramimport 7,85 terawattórát (TWh) tett ki 2022 első 11 hónapjában, míg az export mennyisége 6,54 TWh-ra rúgott az országos Statisztikai Hivatal (INS) adatai szerint, melyeket az Economica.net portál kérésére közölt az INS. A tendencia az év utolsó hónapjában is kitartott.
Átlagot számolva ez azt jelenti, hogy az importáram megawattórája (MWh) 289 euróba, az exportált energia MWh-ja pedig 249 euróba került. A különbség az Economica.net portál szerint azzal magyarázható, hogy Románia nagyrészt fogyasztási csúcsidőben importál áramot, amikor a hazai termelés nem tudja fedezni a megnövekedett igényt. Ám az áram ekkor a legdrágább. Exportra ugyanakkor csúcsidőkön kívül futja, amikor az energia olcsóbb.
Az import terén Bulgária a bejövő árammennyiség kétharmadát, 5,11 TWh-t szolgáltatott, 1,46 milliárd euróért.
Egyébként Magyarországon tavaly a teljes évben a gazdaság áramfelhasználása elérte a 45,7 TWh-t, az import részaránya 26,55 százalékot tett ki. A leggyengébb hónapokban – március, április, július és október – 19 és 23 százalék között alakult az árambehozatal aránya. Harminc százalék fölött volt februárban, szeptemberben és novemberben, ez utóbbi hónapban 34,4 százalék.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
szóljon hozzá!