Fotó: Pinti Attila
Románia nettó áramimportőr volt 2022-ben, azaz több villamos energiát vásárolt külföldről, mint amennyit eladott. Az import nagy része Bulgáriából érkezett, a legnagyobb felvásárló pedig Magyarország volt a tavalyi év első 11 hónapjában.
2023. február 21., 10:532023. február 21., 10:53
Az áramimport 7,85 terawattórát (TWh) tett ki 2022 első 11 hónapjában, míg az export mennyisége 6,54 TWh-ra rúgott az országos Statisztikai Hivatal (INS) adatai szerint, melyeket az Economica.net portál kérésére közölt az INS. A tendencia az év utolsó hónapjában is kitartott.
Átlagot számolva ez azt jelenti, hogy az importáram megawattórája (MWh) 289 euróba, az exportált energia MWh-ja pedig 249 euróba került. A különbség az Economica.net portál szerint azzal magyarázható, hogy Románia nagyrészt fogyasztási csúcsidőben importál áramot, amikor a hazai termelés nem tudja fedezni a megnövekedett igényt. Ám az áram ekkor a legdrágább. Exportra ugyanakkor csúcsidőkön kívül futja, amikor az energia olcsóbb.
Az import terén Bulgária a bejövő árammennyiség kétharmadát, 5,11 TWh-t szolgáltatott, 1,46 milliárd euróért.
Egyébként Magyarországon tavaly a teljes évben a gazdaság áramfelhasználása elérte a 45,7 TWh-t, az import részaránya 26,55 százalékot tett ki. A leggyengébb hónapokban – március, április, július és október – 19 és 23 százalék között alakult az árambehozatal aránya. Harminc százalék fölött volt februárban, szeptemberben és novemberben, ez utóbbi hónapban 34,4 százalék.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
szóljon hozzá!