Magyar–román „megalomán” álom vagy óriási zöldüzlet? Alakul a világ leghosszabb víz alatti áramvezetékének terve

Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter (j2) beszél a zöldenergia-folyosó irányító bizottságának ülése utáni sajtótájékoztatón, mellette Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter  és a többi három ország minisztere •  Fotó: MTI/Kovács Attila

Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter (j2) beszél a zöldenergia-folyosó irányító bizottságának ülése utáni sajtótájékoztatón, mellette Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és a többi három ország minisztere

Fotó: MTI/Kovács Attila

Közelebb került a megvalósításhoz az egyik legnagyobb, magyar–román közös érdekeltségű energetikai beruházás, az úgynevezett zöldenergia-folyosó létrehozása, amely a világ leghosszabb víz alatti áramvezetékének megépítését feltételezi a Fekete-tengerben, Georgia és Románia között. A Dél-Kaukázusban „zölden” előállítandó villamos energiát egészen Magyarországig szállító hálózat tervét egyelőre sokan kétkedve fogadják, de a magyar fél szerint akár a következő évtized elején elkészülhet.

Páva Adorján

2023. november 22., 18:512023. november 22., 18:51

Szándéknyilatkozatot írt alá kedden Budapesten Magyarország külgazdasági és külügyminisztere a román, az azeri és a georgiai energiaügyi miniszterrel, valamint a bolgár energiaügyi miniszterhelyettessel a zöldenergia terén megvalósuló együttműködésről. A felek arra szövetkeztek, hogy nagy mennyiségű zöldenergiát importáljanak Európába, ennek érdekében pedig a részvevő országok villamosenergia-vállalatai létrehoznak egy közös társaságot.

Az együttműködés fő célja az úgynevezett zöldenergia-folyosó létrehozása – azaz a világ leghosszabb, több mint 1100 kilométeres víz alatti áramvezetékének megépítése a Fekete-tengerben, Georgia (Grúzia) és Románia között.

A gigaprojekt ötlete nem új keletű: tavaly decemberben a bukaresti Cotroceni-palotában Nicolae Ciucă akkori román, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnök Ilham Alijev azerbajdzsáni államfővel és Irakli Garibasvili grúz kormányfővel közösen írta alá az energiafejlesztési és -szállítási stratégiai partnerségről szóló megállapodást, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Klaus Iohannis román államfő jelenlétében.

Orbán Viktor akkor a világon egyedülálló beruházásnak nevezte az elsősorban szél- és napenergia-termelés eredményeként Azerbajdzsánból villamos energiát szállító, tenger alatti vezeték megépítését, amely a tervek szerint 1195 kilométer hosszúságú lesz, és egyúttal gyors internetes adatátvitelre alkalmas optikai kábellel is összekötik majd Romániát és Georgiát. Klaus Iohannis román államfő ezt megelőzően is prioritásnak nevezte a Kaszpi-tenger régióját a Fekete-tenger régiójával és az Európai Unióval összekötő vezeték megvalósítását.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

A keddi budapesti találkozón ennek érdekében tett újabb lépéseket a zöldenergia-folyosó irányító bizottsága. A szándéknyilatkozat értelmében létrehozandó közös villamosenergia-vállalat feladata lesz végig vinni a technikai-technológiai megvalósítást.

Szijjártó Péter magyar szaktárcavezető szerint döntöttek a közös megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséről is, amelyre tendert is kiírtak, és „amelyről a döntés, hogy ki készítheti el, december elején meg is fog születni”.

Szijjártó Péter elmondta, hogy Azerbajdzsán és Georgia óriási beruházásokat hajt végre a víz- és szélenergia terén, Közép-Európa pedig saját infrastruktúrája fejlesztésébe kezdett, hogy a hálózat alkalmassá váljon minél nagyobb mennyiségű zöldenergia importjára a Dél-Kaukázusból, hogy azt a térségbeli államok részben felhasználhassák, részben továbbszállíthassák nyugatra.

Kiemelte, hogy a projekthez össze kell kötni Georgiát Romániával, és ha ez sikerül, akkor ez lesz a világ leghosszabb, több mint 1100 kilométeres víz alatti vezetéke. A külgazdasági és külügyminiszter közölte, ha minden jól megy, akkor a következő évtized elején már megkezdődhet a szállítás ezen az útvonalon. „Közösen lépünk annak érdekében, hogy megfelelő pénzügyi források álljanak rendelkezésre a beruházáshoz, ezért az Európai Bizottság is képviseltette magát ülésünkön” – fűzte hozzá a nagy léptékű, nagy áramigényű ipari beruházásokat tervező anyaország minisztere.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A budapesti találkozóról a román energiaügyi minisztérium is beszámolt. Eszerint Sebastian Burduja tárcavezető felajánlotta, hogy a közös energetikai vállalat székhelye Bukarestben legyen; erről később döntenek. Elmondása szerint valamennyi érintett fél azon dolgozik, hogy megteremtsék a régió biztonságos energiaellátását, a zöldfolyosóprojektnek a lehető leggyorsabb iramban kell előrehaladnia.

Idézet
Úgy tartják, hogy néha olyan fa magját is el kell ültetnünk, amelynek árnyékában mi már sohasem pihenünk meg, de ott fog magasodni gyermekeinknek, unokáinknak. Egy ilyen projekt ügyében találkoztunk”

– nyilatkozta a bukaresti miniszter. Eszerint a román fél jelenleg valamivel visszafogottabb a magyarnál, amely szerint ugye „ha minden jól megy, akkor a következő évtized elején már megkezdődhet a szállítás ezen az útvonalon”. Tehát a jelenleg 38 éves Burduja is nagy valószínűséggel megérné (de minden bizonnyal már nem miniszterként), ha az optimista magyar forgatókönyv valósulna meg.

Nemcsak a budapesti egyeztetésen részt vevő energiaügyi miniszter, hanem a román sajtó egy része is egyelőre kétkedve viszonyul az energetikai óriásberuházás megvalósításához. A Hotnews hírportál beszámolója címében megalomán projektnek nevezi a tervet, jelezve, nem az első alkalom, hogy Románia hasonló méretű nemzetközi energetikai „felbuzduláshoz” csatlakozik. Emlékeztetnek az Azerbajdzsán–Grúzia–Románia gázszállító rendszerre (angol rövidítése AGRI), amely 2010 óta téma: cseppfolyósított földgáz szállítását célozza, illetve egy romániai terminál megépítését is. Felemlegetik a Nabucco nevű projektet is, amely révén többek között az azeri Shah Deniz lelőhelyről szállítottak volna gázt bolgár–román–magyar–osztrák vonalon. Ám mindkét említett projekt kudarcba fulladt – írja a román hírportál.

Amely szerint a mostani áramvezetékes terv részeként Románia szárazföldjét 850 kilométeren át szelnék át a kábelek kelet-nyugat irányban, a Transelectrica állami vállalat már kilátásba helyezte a megvalósíthatósági tanulmány megrendelését is, erről szándéknyilatkozat született.

A hálózat Tuzla–Podișor-vonalon, illetve a BRUA bolgár–román–magyar–osztrák gázvezeték mentén épülne ki.

Eközben a magyarországi sajtót – a közismert politikai törésvonalak mentén – megosztotta az Azerbajdzsánból induló, víz alatti nagyfeszültségű áramvezeték terve, de több ellenzéki médium is elvileg megvalósíthatónak nevezte a projektet. Hiszen nem ez lenne az első hasonló jellegű megvalósítás. Amint a Telex.hu portál egy korábbi cikkéből is kiderül, a HVDC (High Voltage Direct Current – nagyfeszültségű egyenáramú átviteli hálózat) rövidítéssel ellátott nagyfeszültségű szállítási rendszerek, vagyis az ilyen tenger alatti, országok közötti vezetékek közül a legismertebb a Norvégia (Kvilldal) és az Egyesült Királyság (Blyth) közötti 725 kilométer hosszú vezeték. De ismert terv a 700 kilométer hosszú, tenger alatti NeuConnect, amely a nagy-britanniai Grain-szigetet köti majd össze Németország északi részén található Wilhelmshavennel, és mindkét irányba képes szállítani.

Galéria

A norvég–brit projekt beruházási költsége 1,6 milliárd euró volt, és a North Sea Link 2021 őszén munkába is állít – írta egy korábbi elemzésében a Villanyautósok.hu portál. Amely kiemelte a Celtic Interconnetor nevet viselő, Írországot Franciaországgal majdan összekötő, bő 600 kilométeres távvezeték tervét is. Utóbbi még csak most jutott el az építés tényleges előkészítéséig; úgy kalkulálnak, hogy 1 milliárd euróba kerül majd a beruházás.

A Morlaix és Cork közötti, mintegy 600 kilométeres távolságot áthidaló Kelta távvezetékkel – feltéve, hogy nem lesz az építkezésben fennakadás – 2026-ra készülhetnek el.

A rendszer energiaátviteli potenciálja 700 MW lesz (hasonló lehet az azeri–magyaré is), és 450 ezer háztartás áramigényét fogja tudni kiszolgálni. Az egymilliárd eurós projektből az EU összesen 60 százalékot vállalt magára, Franciaország 35 százalékot, Írország ötöt.

Mindez azért releváns, mert az azeri–magyar távvezeték megépítéséhez szükséges összegről becslés formájában sem jelent meg információ – hívják fel a figyelmet az elemzésben –, de borítékolható, hogy arányaiban aligha lesz olcsóbb, mint az ír–francia beruházás. A Villanyautósok.hu portál becslése szerint – az ír–francia interkonnektor építési költségét alapul véve – az azeri–magyar távvezetékre lehet 3,3 milliárd eurós induló költséggel számolni: tehát nemcsak a víz alatti hálózatot, hanem a teljes vonalat figyelembe véve, 2000 kilométeres össztávval számolva.

Egyébként a felsorolt európai példák egyaránt nagyfeszültségű egyenáramú átviteli hálózatot (HVDC) takarnak, és ilyet tervez a Transelectrica is a romániai szárazföldön. A HVDC létjogosultságát az adja, hogy nagy távolságú villamosenergia-átvitel esetén ezek a rendszerek olcsóbbak, mint a váltakozó áramú távvezetékes rendszerek, mert kevesebb alkatrészből megépíthetők, és kisebb a hálózati veszteségük. És mivel „zölden”, azaz nap- és szélenergia felhasználásával előállított áramot kívánnak szállítani rajta, egybevág az európai uniós klímacélokkal is (ezért számíthat az azeri–georgiai–román–magyar projekt is hathatós EU-s támogatásra).

A román állami villamosenergia-vállalat közlése szerint a HVDC-hálózat használatba adása után, az általa szállított zöldenergia révén akkora szén-dioxid-kibocsátás kerülhető el a következő 25 évben, amekkora körülbelül évente 400 ezer gépkocsi forgalomból kivonásával lenne elérhető, illetve 28 millió fa ültetésével lenne egyenértékű.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból