Őrségváltás. Ha a hírek beigazolódnak, az MVM vásárolhatja meg az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat ot
Fotó: Facebook/AHK Romania
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól. Információik szerint a felvásárlás után a fő tét az elosztási üzletág megszerzése.
2024. október 01., 10:062024. október 01., 10:06
2024. október 02., 08:112024. október 02., 08:11
Az E.ON és az MVM közötti üzletet várhatóan a romániai választások után jelentik be – mondták a források, akik amúgy úgy tudják, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnököt már tájékoztatták a két vállalat közötti üzletről.
Kérdéseinkkel megkerestük az MVM és az E.ON Románia sajtóirodáját, amint választ kapunk, visszatérünk a témára.
George Solomon, az E.ON Románia kommunikációs igazgatója kérdésünkre mindössze annyit közölt, hogy az ilyen témákat csak a részvényesek kommentálhatják, így a vezetőséghez irányított.
„Stratégiájával összhangban az E.ON folyamatosan felülvizsgálja portfólióját a fenntarthatóság, a digitalizáció és a növekedés stratégiai menetrendjének előmozdítása érdekében. Ebben az összefüggésben az E.ON – amint azt az év elején közöltük – stratégiai felülvizsgálatot végez a romániai kiskereskedelmi üzletágában. Ez a stratégiai felülvizsgálat még nem zárult le, és nem született megállapodás az értékesítésről. A stratégiai felülvizsgálat lezárásáig nem nyilatkozunk bővebben” – válaszolta megkeresésünkre Leif Erichsen szóvivő, az E.ON csoport sajtókapcsolatokért felelős alelnöke.
Amint arról korábban írtunk, Leonhard Birnbaum, a vállalat vezérigazgatója májusban az Athénban zajló Eurelectric Power Summit 2024 konferencián jelentette be, hogy az E.ON energiaszolgáltató megfontolja a kivonulást Romániából. „Számba vesszük az összes lehetőséget. A kérdés az, hogy a kockázatok és a hozamok indokolják-e az ottani jelenlétünket” – idézte akkor az Economedia.ro Leonhard Birnbaumot.
Az E.ON vezérigazgatója a stabilitást és a kiszámíthatóságot hiányolta Romániában.
„A romániai szolgáltatási üzletágban akkora a kockázat, hogy 2022-ben és 2023-ban elveszítettük azt, amennyit 20 év alatt nyerhettünk volna” – nyilatkozta Birnbaum.
sőt, egyes hírek szerint tárgyalások is zajlattok a felek között az esetleges akvizícióról.
A többségi állami tulajdonban lévő Romgaz részvényesei amúgy sajtóhírek szerint még április 11-én jóváhagyták az ügylet elemzéséhez szükséges jogi segítség igénybevételét, de a G4media.ro portál értesülései szerint végül nem sikerült nyélbe ütni a tranzakciót.
Ugyanakkor ha az MVM és az E.ON megállapodásra is jut az adás-vételt illetően, az akvizícióra még a román Versenytanácsnak és a közvetlen külföldi beruházásokat vizsgáló bizottságnak is rá kell bólintani. És nem lenne precedens nélküli, hogy a román állam meghiúsítja egy magyar vállalat romániai terjeszkedését, az OTP Bank többek között azt követően döntött a kivonulás mellett, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) nem engedélyezte a Banca Românească megvásárlását akkori görög tulajdonosától.
Románia legnagyobb gáztermelője, a Romgaz, a villamosenergia- és gázszolgáltatás területén tervezi bővíteni üzleti tevékenységét: a vállalat egy már beágyazódott vállalat felvásárlását fontolgatja – értesült piaci forrásoktól a Hotnews.ro hírportál.
A német E.ON-nak két Marosvásárhelyen bejegyzett cége van Romániában: az E.ON Energie Románia Rt. és a Delgaz Grid Rt. A 2022-es árbevételük 15,453 milliárd lej volt, és 483 millió lej veszteséggel zárták az évet. A mintegy 6 ezer főt foglalkoztató E.ON az egyik legnagyobb energiaszolgáltató Romániában, 3,4 millió lakossági és céges ügyfele van.
A gázszolgáltatás terén az E.ON az Engie után a második legnagyobb gázszolgáltató, a háztartási fogyasztók körében mintegy 41 százalékos piaci részesedéssel. Az E.ON a villamosenergia-piacon is jelen van szolgáltatóként, de jóval kisebb, mintegy 5 százalékos részesedéssel.
Az MVM Csoport amúgy 2022. április 14-én vásárolta meg az E.ON Áramszolgáltató Kft.-t. Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. 2024. július 1-jétől egységes márka alatt szavatolja az energiaellátást az egyetemes szolgáltatásban, miután lezárult az E.ON Áramszolgáltató Kft. beolvadása a társaságba.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!