Lényegesen olcsóbb Magyarországon vásárolni

Az elmúlt napokban jelentősen megemelkedett a határon át ingázó vásárlók száma, ugyanis az ünnepek közeledtével a nagyáruházakban nagy árkedvezménnyel lehet bevásárolni. A legtöbben édességet, játékokat, valamint mosószert vesznek, becsléseik szerint 25 százalékkal kevesebbet kell költeniük, mint itthon.

Lázár Lehel

Nagy Orsolya

Babos Krisztina

2011. december 09., 07:592011. december 09., 07:59

Berettyóújfaluba járnak a váradiak

Nagyváradon szinte már hagyomány, hogy aki csak tud, a határ túloldalán vásárol be. A dinamikusan fejlődő, a bihari megyeszékhelytől nem több, mint félórányi autóútra fekvő Beretytyóújfalu bejáratánál áll már évek óta a Lidl bevásárlóközpont, amelynek parkolója az év minden szakában tele van bihari rendszámú autókkal. Nemrég egy Tesco áruház is nyílt a településen, ami még nagyobb vonzóerőt jelent a váradiak és környékbeliek számára. Egy neve elhallgatását kérő nagyváradi azt mondja, az újfalui Tesco kínálata nem ér fel a debrecenivel, de még mindig nagyon megéri a Hajdú-Bihar megyei városba menni vásárolni, főképp ha az ember egy-két hétre előre megveszi a szükségeseket. Így ugyanis annyi pénzt megtakaríthat, hogy még az autó által elhasznált üzemanyagot beleszámítva is több pénze marad végül, mintha otthon vette volna meg ugyanazt. Elsősorban az élelmiszerre igaz ez: a magyar gyártmányú tej eleve félárban van a Romániában kaphatóhoz képest, de ugyanez elmondható a borról és egyéb alkoholos italokról is. Nagy keletje van a leveskockáknak, ételízesítőknek: a határ túloldalán 120 forintért megvásárolható például a népszerű tyúkhúsleveskocka, míg ideát ugyanazért 2,5-2,6 lejt kell fizetni, ráadásul a kínálat is szegényesebb.

Itthon is be lehet szerezni

Ugyanez volt a tapasztalatunk, amikor tegnap a váradi Rogériusz negyedbeli piac árusait kérdeztük: közülük is néhányan a Magyarországról behozott áruból élnek, és még úgy is megéri nekik az üzlet, ha a saját hasznukat és a szükséges adókat rászámolják a vételárra. A fűszerkeverékek mellett leginkább a tipikusan magyar ételeket, a Sport szeletet, Boci csokit, Gulyáskrémet és egyebeket keresik náluk – a vásárlók szerint ezeket a jobb minőség miatt még akkor is érdemes megvenni, ha a román verzió nem sokkal drágábban kapható a boltokban. Összességében elmondható, hogy a vásárlók egy része jobban bízik a magyar termékben, mint a hazaiban vagy akár a külföldiben.

Nagyváradon ugyanakkor néhányan üzletszerűen, bár persze feketén, foglalkoznak azzal, hogy a magyarországi bevásárlóközpontokban megvett termékeket itthon árusítják úgy, hogy közben némi kis hasznot is húznak a dologból. A trappista sajt kilója Nagyváradon megközelíti a 30 lejt, ám a Magyarországról behozottat húsz lejért adják a csencselők úgy, hogy még a saját hasznuk is rajta van. Vannak olyanok, akik már évek óta ilyesmiből élnek, és kialakult vevőkörük van – mondta egy általunk megkérdezett háziasszony, aki rendszeresen szokott egy-egy ilyen üzletelőtől vásárolni.

A szatmáriak sem kivételek

Elsősorban dohányáruért és ruhaneműért, a téli ünnepek közeledtével pedig szaloncukorért, illetve könyvekért járnak át a szatmáriak Magyarországra vásárolni. Meglehetősen sokan vásárolnak a Szatmárnémetitől nem egészen 60 kilométerre levő mátészalkai Tesco üzletben, ez esetben azonban valószínűleg a fürdőturizmus ágyaz meg a bevásárlóturizmusnak, mivel – a szatmári megyeszékhelyen évek óta nem lévén strand – sokan járnak a szomszédos város uszodájába. A bevásárlóközpont pedig épp szemben van, ahol az alapélelmiszerek mellett ruhákat is lehet vásárolni. Többek szerint ha az embernek szerencséje van, itt olcsón juthat viszonylag jó minőségű farmernadrághoz, fehérneműhöz vagy pólóhoz. A karácsony közeledtével egyre többen érdeklődnek a könyvek iránt, amelyekből eléggé bő a választék. „Fehérgyarmatra járunk orvoshoz, és mivel nekem az egyik hobbim az olvasás, általában benézünk a könyvesüzletekbe, ahol gyakran találok kedvezményes áron olvasnivalót – mondta egy várandós kismama. – Emellett babaholmikat is odaát veszünk, mivel nálunk nincs túlságosan széles választék ilyesmiből. A karácsonyfára kerülő szaloncukrot is odaát vesszük meg idén, mert – bár nem olcsóbbak – a magyarországi szaloncukrok szerintem finomabbak.”

Mióta Romániában drasztikusan felment a cigaretta ára, egyre többen döntenek a vágott dohány vásárlása és az otthoni sodrás mellett. „Ha legalább 4-5 nagyobb doboz dohányt vásárolok, már megéri átmenni Csengerig vagy a határtól alig pár kilométerre levő nonstopig, mert kevesebbe kerül az üzemanyag, mint amennyivel drágább itthon a cigaretta – magyarázta Nemes Zoltán. – Eleinte külön vettem a dohányt, a papírt és a filtert, ezekből sodortam, most már viszont inkább kész hüvelyeket veszek, amiben a szűrő is benne van, és géppel töltöm. Az utóbbi módszer költségesebb, de sokkal kényelmesebb.”

Hasonló a helyzet délen is

„Ezekben a napokban 1,46 lejért vettem száz forintot, míg nyáron az árfolyam elérte az 1,61-et is. Az alapélelmiszerek ugyanakkor olcsóbbak odaát, emellett pedig most sok terméket kedvezményes áron lehet megvásárolni, és nagyobb a kínálat is” – állítja az aradi Horvát Erzsébet, aki szinte hetente megy át Makóra bevásárolni. A határ mentén élők többnyire Makón, Szegeden, Gyulán vagy Békéscsabán vásárolnak, de állításuk szerint már közvetlenül a határ menti helységek üzleteiben is megfelelő minőségű és árú termékek találhatók. Sokan nagyobb mennyiséget vesznek, hogy azt itthon, Romániában értékesíthessék. „Többnyire édességet, mosószert és konzerveket hozok. Ebben a periódusban nagyon kelendő a szaloncukor, melyet Magyarországon az ittenihez képest féláron szerzek be” – meséli egy aradi nő.

A határhoz közeli magyarországi bevásárlóközpontok parkolói a hétvégeken rendszerint tele vannak aradi vagy temesvári rendszámú autókkal. Több üzletben románul is beszélnek az eladók, a pultokon a termékek címkéje románra is le van fordítva. Kiskereskedésekben nem ritka, hogy a lejt is elfogadják fizetőeszköznek.

Az aradi határőrség adatai szerint a megyében levő határátkelőkön az elmúlt napon 15 ezer személy kelt át Magyarországra, ez háromezerrel több, mint egy átlagos napon.

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból