Lendületben az erdélyi idegenforgalom, átlag feletti növekedés a két székely megyében

Élen. Brassó megye Erdélyben első, míg országosan a harmadik helyen áll •  Fotó: Pixabay.com

Élen. Brassó megye Erdélyben első, míg országosan a harmadik helyen áll

Fotó: Pixabay.com

Nyáron pezsdül fel inkább az erdélyi turizmus az Erdélystat statisztikai szolgálat friss elemzése szerint. A legnépszerűbbek a dél-erdélyi megyék, de jelentős növekedést regisztráltak a Székelyföldön is.

Bálint Eszter

2020. január 09., 14:212020. január 09., 14:21

2020. január 09., 14:272020. január 09., 14:27

Tovább nőtt az erdélyi turizmus a nyári idényben – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai szolgálat által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból. A megyei statisztikai hivatalok előzetes adataiból az Erdélystat által készített összesítés szerint a 2019-es nyári (május–októberi) turisztikai szezonban, Erdélyben a turistaérkezések száma 3,1 százalékkal, a vendégéjszakáké 4,8 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A növekedés üteme enyhén meghaladja az országos átlagot (3,1 százalék, illetve 4,6 százalék). Ugyanebben a periódusban a turisztikai szálláshelyek kihasználtsága 37 százalékos volt, amely 2,6 százalékpontos javulást jelent az előző évhez viszonyítva.

A növekedésből a két magyar többségű székely megye átlag feletti szinten kivette a részét: az előző évhez képest a 2019. május–október közötti időszakban 10,2 százalékkal több turista érkezett, és 9,9 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak Székelyföldön.

Hasonlóan kimagasló növekedést regisztráltak az észak-erdélyi régióban is (6,9 százalék, illetve 13,3 százalék).

A nyár a csúcsidény Erdélyben

Az Erdélystat adatsorai szerint a hivatalosan bejegyzett turisztikai fogadóegységek 3 548 901 turistaérkezést regisztráltak 2019. május–október között Erdélyben, ami 106 417 fővel (3,1 százalékkal) magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A vendégéjszakák száma ugyanebben a periódusban 7 752 288 volt, ami 354 602-vel (4,8 százalékkal) több mint a 2018-as nyári szezonban. Egy turista átlagosan 2,2 napot töltött el egy erdélyi szálláshelyen a nyári időszakban. Országos összehasonlításban Erdély a romániai turistaérkezések és vendégéjszakák kétötödét adta (42,8 százalék és 38,8 százalék).

A havi szintű adatok alapján az év egészét tekintve az erdélyi turizmus a nyári hónapokban teljesít a legjobban – a vendégek száma egész évben csak júliusban emelkedik hatszázezer, valamint augusztusban hétszázezer fölé Erdélyben.

A dél-erdélyi megyék turistamágnesek

Az erdélyi statisztikai intézet által most közzétett elemzés szerint a téli időszakhoz hasonlóan a nyári idényben is az erdélyi turistaforgalom legnagyobb részét (turistaérkezések 38,7 százalékát és a vendégéjszakák 33,7 százalékát) a dél-erdélyi megyékben regisztrálták. Brassó megye 777 746 turistaérkezéssel és 1 524 768 vendégéjszakával Erdélyben az első, míg országosan a harmadik helyet foglalja el a megyék rangsorában (Konstanca megye és Bukarest mögött). További 18,9 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 16,8 százalékkal a Bánság és 15,1 százalékkal a Partium. Az észak-erdélyi és székelyföldi megyék részesedése 10 százalék alatti.

Az erdélyi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága a nyári szezonban 37 százalékos volt, amely enyhén elmarad az országos értéktől (40,2 százalék), viszont 2,6 százalékponttal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. E tekintetben Erdélyből a partiumi megyék teljesítettek a legjobban, 44,6 százalékos aránnyal, míg az észak-erdélyi megyék a legrosszabbul (27,7 százalék).

Két számjegyű növekedés a Székelyföldön

Székelyföldön a nyári szezonban 227 741 turistaérkezést (amiből 85 402 Kovászna és 142 339 Hargita megyében) és 743 921 vendégéjszakát (421 643 Kovászna és 322 278 Hargita megyében) regisztráltak. Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez 10,2 százalékos növekedést jelent a turisták számában, és 9,9 százalékos növekedést a vendégéjszakák számában. Különösen Kovászna megye mutatott jelentős emelkedést ebben az időszakban (16,8 százalék és 13,1 százalék).

Ezzel Székelyföld a teljes erdélyi turistaérkezések 6,4 százalékát és a vendégéjszakák 9,6 százalékát adta, ami enyhe növekedést jelent az előző évekhez mérve.

Növekvő tendenciát mutat a székelyföldi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is az előző idényhez viszonyítva. Ez az érték a 2019-es nyári szezonban 39 százalék, míg egy évvel korábban 34,7 százalék volt. A mutató Kovászna megyében a tavalyihoz hasonlóan kimagasló, 57,1 százalékos értéket mutat, amivel országos szinten is az első helyen van.

Enyhe visszaesés a Partiumban

Mint az Erdélystat által szerdán közölt adatokból megtudhatjuk, a másik jelentős arányban magyarok lakta erdélyi régióban, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített partiumi régióban, a székelyföldi vendégforgalom valamivel kevesebb mint dupláját regisztrálták: 418 036 turistaérkezést és 1 170 402 vendégéjszakát. Ez elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak köszönhető (329 912 turistaérkezés és 1 026 630 vendégéjszaka).

Az előző év nyári időszakához viszonyítva a régió enyhe csökkenést mutatott a vendégek számában (–1,2 százalék), ugyanakkor kis mértékű növekedést a vendégéjszakák számában (2,2 százalék). Ez a régión belüli súlyából adódóan valójában a Bihar megyei turizmus alakulását tükrözi (–3,5 százalék, illetve 1,3 százalék). Ugyanakkor a régióbeli Szilágy megye jelentős növekedést könyvelhetett el ebben a szezonban (14,4 százalék, illetve 12,2 százalék).

A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága ebben a régióban is növekedett, és az erdélyi és országos átlag fölött (44,6 százalék) volt, amely elsősorban az országos szinten is kimagasló Bihar megyei értéknek köszönhető (53,1 százalék).

Az átlag felett Közép-Erdély

Az elmúlt nyári időszakban a közép-erdélyi régióban (Kolozs és Maros) valamivel az erdélyi átlag feletti vendégforgalom-bővülést tapasztalhattunk. A turistaérkezések száma 764 151 (ami 4,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban) és a vendégéjszakák száma 1 467 298 volt, ami 7,3 százalékos növekedést jelent.

A régiót alkotó mindkét megye szálláshely-kapacitás kihasználtsága is kevéssel az erdélyi átlag fölött volt: Kolozs megye 40,6 százalékos, Maros megye pedig 45,5 százalékos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Drágulásokkal köszöntött be a július

Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.

Drágulásokkal köszöntött be a július
2025. július 01., kedd

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében
2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is