Győztek? Úgy tűnik, egyhamar nem lesz újra regisztrációs adó
Miután egyhamar nem tudja újra kivetni a leginkább külföldről behozott használt gépkocsit vásárlókat sújtó regisztrációs díjat, a bukaresti szociálliberális kormány inkább az autópark felújítását célzó roncsautóprogramra összpontosít.
2019. március 20., 13:062019. március 20., 13:06
Továbbra sem sikerült a román kormánynak olyan matematikai képletet kidolgoznia a gépkocsik első romániai forgalomba íratásakor kért regisztrációs díjra, amit ne lehetne megtámadni a törvényszéken, ahogyan korábban is történt az évek során számos megnevezés alatt többször is kivetett illetékkel – erősítette meg az eddigi vélekedéseket Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter. A tárcavezető szerint ha nincs eszközük megakadályozni, hogy az országot elárasszák a Nyugaton lecserélt, sokéves autók, akkor
ami – mint ismeretes – az új autókat vásárlóknak nyújt anyagi segítséget. A miniszter amúgy azt mondja, nem mondanak le örökre a regisztrációs adóról, de a Hotnews hírportál szerint minden jel arra utal, hogy ez fog történni.
Mint ismeretes, az illetéket először Románia uniós csatlakozásakor vetették ki, ezzel próbálva megakadályozni, hogy az ország Európa autótemetőjévé váljék. Azóta azonban többszöri próbálkozásra sem sikerült megtalálni a támadhatatlan képletet, így
Az ismételt kudarcot követően a legutóbbi bélyegilletéket 2017. február elsejétől számolta fel a kormány, jelezve egyúttal, hogy a közeljövőben új regadóval rukkolnak elő. Bár a sajtó rendszeresen rákérdezett a helyzet alakulására, mindig csak az a válasz érkezett, hogy a szakbizottság dolgozik a megfelelő képleten – a mostani bejelentés szerint azonban nem sikerült dűlőre jutniuk. 2017 óta pedig átlagban havonta 40 ezer használt gépkocsi érkezett külföldről.
A legfrissebb statisztikák szerint
Nem csoda tehát, hogy a kormány idén is meghirdeti a gépkocsipark felújítását célzó roncsautóprogramot. Graţiela Gavrilescu bejelentése szerint április 5-éig el is indítják az új autót vásárlókat állami támogatásban részesítő kormányprogramot, és idén is 50 ezer értékjegyet bocsátanak majd mindazok rendelkezésére, akik régi autójukat újra váltanák.
A tárcavezető rámutatott, 2018-ban februárban hirdették meg a hazai gépkocsipark felújítását célzó programot, idén azonban ez nem volt lehetséges „az állami költségvetés kihirdetésének teljesen indokolatlan késleltetése” miatt. „És bár nem a kormány, és nem a parlament tehető felelőssé ezért a helyzetért, mi kérünk elnézést a román állampolgároktól, ha másoknak nincs bátorságuk felvállalni ezt” – idézi a minisztert az Agerpres hírügynökség.
A környezetvédelmi minisztérium statisztikái szerint eddig mintegy 700 ezer régi járművet vontak ki a forgalomból a roncsautóprogramon keresztül.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
1 hozzászólás