2010. december 07., 09:212010. december 07., 09:21
A miniszter szerint a hitelminősítő több dolgot nem vett figyelembe. A Moody’s Investor Service hitelminősítő intézet hétfőn egyszerre két fokozattal minősítette vissza a magyar államkötvények besorolását az ország költségvetési helyzetének hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatos „növekvő aggodalmakra” hivatkozva.
A besorolások kilátása továbbra is negatív. Dietmar Hornung, a Moody’s illetékes alelnöke elmondta: jóllehet a Moody’s „figyelemmel kíséri” a helyzetet, a magyar besorolásra érvényes negatív kilátás a következő 12–18 hónapra szól, és nem jelenti azt, hogy „azonnali” további leminősítés lenne várható. A Moody’s szerint a leminősítés indokai között szerepel az is, hogy Magyarország külső pénzügyi sérülékenysége nagyobb, mint a vele azonos besorolási kategóriában lévő országoké. A nemzetközi hitelminősítő bejelentése szerint a devizában és forintban fennálló magyar államadósság osztályzata az eddigi „Baa1”-ről két fokozattal, „Baa3”-ra változik. A devizaadósi felső besorolási határ – ami az országban tevékenykedő kereskedelmi adósokra vonatkozik – szintén két fokozattal „Aa2”-ről „A1”-re, a deviza-bankbetéti besorolási plafon pedig ugyancsak két osztattal „Baa1”-ről „Baa3”-ra romlik.
A forintban kiadott kötvényadósság és a forintbetétek felső besorolási határát a Moody’s három fokozattal, „Aaa”-ról „Aa3”-ra süllyesztette. A cég a Magyar Nemzeti Bankra külön megállapított devizaadósi osztályzatot a szuverén adóssággal együtt „Baa1”-ről „Baa3”-ra rontotta. Indoklásában a Moody’s azt írta, hogy a leminősítés elsődleges oka a magyar kormány pénzügyi erejének „fokozatos, de jelentős” eróziója, mivel a hitelminősítő szerint a kormányzati stratégia jórészt átmeneti intézkedéseken, semmin fenntartható költségvetési konszolidációs politikán alapszik. Dietmar Hornung, a Moody’s illetékes alelnöke elemzésében úgy vélekedett, hogy ennek következtében az ország strukturális költségvetési hiánya romlani fog.
Hornung a nyugdíjbefizetések rendszerének változtatásáról azt írta, még ha ennek révén teljesíthetővé válnak is a rövid távú költségvetési célok, a magánmegtakarítási rendszer gyengítésének hosszú távú kihatásai negatívak lesznek a közfinanszírozásra nézve, mivel a jövőbeni nyugdíj-kötelezettségek felelősségét a kormány veszi magára.
Matolcsy György azonban rámutatott: a jelenlegi értékelés nem vette még figyelembe azt, hogy Magyarország 2010-ben az Unió ötödik legalacsonyabb államháztartási deficitjével rendelkezik, és a jövő évi 3 százalék alatti hiány szintén az Unió ötödik legalacsonyabb hiánya lesz. A hitelminősítő értékelése a miniszter szerint azt sem vette figyelembe, hogy jövőre – Svédország mellett – Magyarország lesz az egyetlen olyan uniós tagállam, ahol csökken az államadósság mértéke. A következő értékeléskor Matolcsy György szerint azt is érdemes lesz majd figyelembe venni, hogy Magyarországon a folyó fizetési mérleg rendszeresen többletet mutat, ami szintén jó hír. „Szükségesnek látjuk, hogy jövő tavasszal egy strukturális reformcsomagot jelentsünk be, a Moody’s következő értékelésekor reményeink szerint már ezt is figyelembe veszi majd” – mondta a miniszter.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő – Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch Ratings – egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody’s leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésre ajánlott sáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody’s új adósosztályzata megfelel az S&P „BBB mínusz” osztályzatának; a Fitch ennél egy fokozattal magasabb, „BBB” besorolással listázza a magyar államadósságot. Ha a Moody’s vagy a Standard & Poor’s tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország ezeknél a cégeknél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív – a piaci zsargonban „bóvlinak” nevezett – kategóriába.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.