2011. július 27., 09:002011. július 27., 09:00
Elképzelése szerint az önkormányzat hazai és EU-s törvények, rendeletek alapján állíthatna össze egy olyan, helyi szinten alkalmazható kedvezménycsomagot, amelynek alapján a cégek újraütemezhetnék az évek során felgyülemlett adósságaikat, így lélegzethez jutnának, és megmenekülnének a felszámolástól.
A tegnapi sajtótájékoztatón Huszár István városi tanácsos arra emlékeztetett: létezik egy olyan, 2003-ban született kormányrendelet, amelynek alapján azok a cégek, amelyek alaposan megindokolják, miért nem képesek kifizetni adójukat, kérhetik a felgyűlt késedelmi kamat halasztását vagy akár törlését. A frakció erre rájátszva szeretne olyan helyi szabályozást hozni, amelynek segítségével ezt a kedvezményt is könnyebben elérhetnék a cégek, de emellett arra is lehetőségük lenne, hogy valamennyi helyi jellegű tartozásukat átütemezzék, hosszabb lejárattal fizethessék ki. Mielőtt az elképzelés végleges formát öltene, a frakció széles körű konzultációt szervez a nagyváradi vállalkozókkal, hogy kiderüljön, pontosan milyen segítségre volna szükségük.
Biró Rozália elmondta: 2007 óta Nagyváradon 1400 vállalkozás zárt be, vagy került csődeljárás alá, de még nagyobb azoknak a cégeknek a száma, amelyek jelenleg kisebb-nagyobb öszszegekkel – amelyekhez sokszor tetemes késedelmi kamatok is hozzáadódnak – tartoznak a városnak. Legtöbben az épületre kirótt ingatlanadóval maradtak el: 514 cégnek összesen 3,5 millió lejes hátraléka van, ami a késedelmi kamattal 5,03 millióra rúg. Beltelekért 331-en adósok, összesen 1,3 millióval, ami a késedelem miatt eléri a 2,6 milliót, a kültelek után járó ingatlanadót pedig 28 jogi személy mulasztotta el kifizetni – a felsoroltak összesen 7,6 millió lejes kiesést jelentenek a városnak.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!