Egymilliárd lejjel növelné a kormány az Első otthon program keretében idénre kiutalt keretösszeget, hogy az elég legyen év végéig, ugyanis ha az igénylések az eddigi ütemben folytatódnak, a mostani keret októberig elfogy.
2013. július 29., 17:172013. július 29., 17:17
A programban részt vevő 16 bank közül jelenleg csak négy rendelkezik még Első otthon alapokkal. A pénzügyminisztérium honlapján közölt határozat-tervezet szerint az egymilliárd lejes többletből 300 millió lejt az Országos Lakásépítési Ügynökség (ANL) által épített ingatlanok vásárlására lehet majd felhasználni. Mivel a kormány a hitelek értékének felét biztosítja, a pénzintézetek gyakorlatilag kétmilliárd lejnyi kölcsönt adhatnak év végéig.
A tervezet ugyanakkor azt is előírja, hogy a kormány a továbbiakban lejben utalja ki az Első otthon keretösszegét, így a programban részt vevő bankok is kizárólag lejben biztosíthatnak hitelt. A lej alapú bankhitelek azonban jóval drágábbak, mint a valuta alapú kölcsönök, így az ügyfeleknek a továbbiakban mintegy egyharmaddal magasabb törlesztőrészletet kell fizetniük ugyanazért az összegért. A Capital.ro gazdasági hírportál számításai szerint az Első otthon keretében egy 30 éves futamidejű, 50 ezer eurós bankkölcsön havi törlesztőrészlete jelenleg mintegy 245 euró, míg ugyanezért az összegért lej alapú hitel esetében havonta körülbelül 333 eurót kell majd visszafizetni. A program elindítása óta éppen ezért az ügyfeleknek alig 7 százaléka igényelte lejben a hitelt.
Irina Constantinescu, az Első otthont lebonyolító Garanicaalap vezetője úgy nyilatkozott: nem egyszerű javaslatról van szó, az ugyanis már biztos, hogy a program keretében ezután csakis lej alapú hitelt biztosítanak a pénzintézetek. Azt ugyanakkor egyelőre nem lehet tudni, hogy mi történik azokkal, akik már kérvényezték az Első otthon hitelt, de az illető bank még nem bírálta el kérésüket. Sokan ugyanis nem tudják fedezni jövedelmükből a lej alapú kölcsön törlesztőrészletét.
A 2009-ben elindított Első otthon programhoz 16 pénzintézet csatlakozott, a tervezett módosítások miatt azonban elképzelhető, hogy az OTP, az UniCredit és a RIB bank kiszáll a projektből. A program keretében egyébként 2009 óta 3,8 milliárd értékben adtak hitelt a bankok, ez mintegy 98 ezer megvásárolt ingatlant jelent. Az év eleje óta biztosított kölcsönök értéke ugyanakkor meghaladja a 620 millió eurót, ebből körülbelül 17 ezer ügyfél vásárolhatott lakást. A Garanciaalap adatai szerint a jelentkezők átlagosan 39 ezer eurós kölcsönt igényeltek.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!