2012. május 24., 09:062012. május 24., 09:06
A küszöb így a Románia 2007-es európai uniós csatlakozásakor érvényben lévő árfolyam szerinti 119 ezer lejről körülbelül 220 ezer lejre emelkedne. A tervezett módosítás szerint ugyanakkor egyes esetekben autóvásárlások után leírható lenne a befizetendő illeték, a kőolajat pedig csak speciális jelzéssel ellátott tárolókban lehetne szállítani. A pénzügyminisztérium illetékesei szerint a változtatások miatt kevesebb cégnek kellene adót fizetnie, ennek következtében pedig jelentősen visszaszorulna az adócsalás.
A gazdasági tevékenységre használt gépjárművek vásárlásának esetében teljes mértékben leírható lenne az áfa. Mint ismeretes, a kormány 2009-ben eltörölte a járművásárlás utáni adójóváírást, majd a tavalyi év végén bevezetett módosítás mégis lehetővé tette a befizetendő adó 50 százalékának elhagyását. A mostani tervezet szerint a lízingelt és bérelt, a gazdasági tevékenységen kívül másra is használt autók esetében ugyanakkor bevezetnék az 50 százalékos áfaleírást, amely a jelenleg hatályos törvények szerint teljes mértékben megengedett.
A tervezet szerint ugyanakkor a tőkepiaci befektetőknek a jelenlegi előírásokkal ellentétben nem kellene minden negyedévben bevallaniuk, illetve befizetniük az államkasszába a nyereség alapján számolt adókat, az értékpapírok tranzakciójából származó nettó jövedelem után mindössze évente kellene áfát fizetni.
A negyedéves befizetési kötelezettséget 2010-ben vezették be, egyúttal 16 százalékra egységesítve a befektetők által fizetett adók mértékét, függetlenül a részvények eladásának határidejétől, addig ugyanis a tőkepiaci szereplők csak abban az esetben fizettek 16 százalékos adót, ha részvényeiket kevesebb mint egy év alatt adták el, ellenkező esetben mindössze a nyereség egy százalékát fizették be. A módosítások szerint emellett a brókereknek és vagyonkezelő szakembereknek írásban is értesíteniük kell ügyfeleiket az éves tranzakciók profitjáról, illetve veszteségéről a következő év februárjának utolsó napjáig.
Az adótörvénykönyv módosításának törvénytervezete ugyanakkor előírja, hogy mind a Romániában előállított, mind az importált kőolajat, valamint az adózás szempontjából hasonló kategóriába eső energetikai termékeket csak színes jelzéssel megkülönböztetett tárolókban lehet szállítani, a szaktárca illetékesei szerint ez szintén csökkentené az adócsalást, ugyanis tilos lenne a kőolaj adóraktáron kívüli tárolása, illetve felhasználása.
Az előírás nem vonatkozna az exportált, valamint az Állami Tartalékok és Különleges Helyzetek Országos Hivatalának (ANRSPS) szállított termékeire. A pénzügyminisztérium képviselői megjegyezték, a speciális jelzések felvitele nem jár jelentős pluszköltséggel, minden 1000 liter után ugyanis alig egy lejbe kerülne az eljárás.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.