Leállósávon ragadt a Háromszéken majdan áthaladó autópálya terve

Leállósávon ragadt a Háromszéken majdan áthaladó autópálya terve

Távol a Székelyföld. Hosszú még az út a Brassó–Bákó-sztráda megvalósításáig (képünk illuztráció)

Fotó: Haáz Vince

Két napon belül kétszer is határidőt módosítottak a hatóságok a Székelyföldön is áthaladó Brassó–Bákó-autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítését célzó közbeszerzési eljárásban. Háromszék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása – mely a második összeköttetést biztosíthatja Erdély és Moldva között – helyet szorított magának a végeláthatatlan totojázás, tehetetlenség jellemezte nagyívű romániai projektek között.

Páva Adorján

2024. március 19., 09:582024. március 19., 09:58

A hosszú évek óta tervezett aszfaltcsík számára 2020-ban már kijelöltek a hatóságok egy tervezőcéget, ám a nyertes Search Corporation vállalat bő két év elteltével, 2022 nyarán a szerződés felbontását kérte, mondván: nem képes elkészíteni a több mint 160 kilométeren tervezett munkálatok megvalósíthatósági tanulmányát és műszaki tervét, ugyanis nem tudja fedezni a földtani tanulmányok elvégzésének költségeit.

Pedig ha sikerült volna megoldani ezt a rendelkezésére álló több mint 20 millió lejből – amelyet vissza nem térítendő uniós forrásokból biztosítottak –, már 2023 nyarára végezhetett volna a munkával.

Ehelyett a hatóságoknak új közbeszerzési eljárást kellett kiírniuk 2022 novemberében, és 2023 január közepéig várták a jelentkezőket, akiket immár áfa nélkül 45 millió lejes költségvetéssel „csalogattak”. Az első kiírásra így sem érkezett ajánlat, de 2023 májusában már három pályázó „tolongott”.

A román Consitrans és Explan, illetve a török Mega Mühendislik vállalat közül a tervek szerint tavaly októberig ki kellett volna választani a győztest, akinek 24 hónapot irányoztak elő a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, további 36 hónapot a földtani munkálatok műszaki felügyeletére, illetve 60 hónapos konzultációs időszakot a tervezési és a kivitelezési szakaszban – az így több mint 10 évesre nyúló együttműködésért 77 és 91 millió lej közötti összeget terveznek fizetni.

Persze ehhez ki kellene választani a partnert, de ez elsőre nem sikerült, sőt azóta több határidő-módosítás is történt.

Sokatmondó, hogy csak a múlt héten két nap alatt kétszer is kitolták: szerdán március 19-ét jelölték meg, de pénteken már április 12-ére módosítottak.

Az Economedia.ro portál beszámolója szerint egy szombati tévéműsorban reagáltatták minderre a szállításügyi minisztert is. Sorin Grindeanu azzal magyarázta a totojázást, hogy a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) további információkat kért a közbeszerzési hatóságtól (ANAP) a földtani tanulmányok elvégzését illetően, ugyanis ezt eddig a tervezési szakaszban követelték meg a jelentkezőktől, nem a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésekor.

Idézet
Jelen állás szerint, az ANAP ellenőrzései után úgy hiszem, néhány héten belül meglesz a nyertes”

– nyilatkozta a tárcavezető a Digi24 műsorában. Megerősítette, hogy már ebben a szakaszban is kell földtani méréseket végezni. Ugyanakkor kijelentette: a nehéz hegyvidéki terep, a környezetvédelmi területek miatt szigorúan tartani kell bizonyos határidőket a különböző – például környezetvédelmi – engedélyek beszerzése terén is.

A Brassó–Bákó-autópálya A13-as sztráda néven fut, miután „egyesítették” a Nagyszeben–Brassó-nyomvonallal (utóbbin a Szeben–Fogaras-szakasz már kivitelezőkkel rendelkezik, tervezési fázisban van; Szebentől egy kis megszakítással el lehet jutni egészen a magyar határig a dél-erdélyi A1-es autópályán).

A Cenk alatti és a moldvai város közötti mintegy 162 km pontos székelyföldi nyomvonaláról 2022 elején határozott a Kovászna Megyei Tanács, amikor elfogadta a megyei szakaszra vonatkozó területrendezési bizonylatot. Tamás Sándor önkormányzati vezető akkor úgy fogalmazott: Háromszék számára kiemelten fontos ez az autópálya,

Idézet
hiszen a Brassó–Kézdivásárhely–Bákó-országút a legforgalmasabb útszakasza a megyének, ahol napi 15 ezer autó halad át, miközben mindössze egy-egy sávon zajlik a közlekedés”.

Ugyanakkor direkt összeköttetést biztosít a vidombáki reptérrel. „A nyomvonalról többször egyeztettünk a tervezőcéggel, minden érintett község és város polgármestere részt vett a megbeszéléseken. A végleges nyomvonal szerint a megyében mintegy 76 kilométeres szakasz épül meg, az autópálya Illyefalva területén Aldobolynál lép be, majd Berecknél hagyja el Háromszéket. Bízunk benne, hogy a kivitelezési terv elkészítését követően az építkezés is hamar elkezdődik” – adott hangot reményének a tanácselnök.

Galéria

Az A13-as háromszéki nyomvonala

Fotó: Kovászna Megyei Tanács

Az akkori tájékoztatás szerint az autópálya Kovászna megyében áthalad Illyefalva, Sepsiszentgyörgy, Uzon, Réty, Gidófalva, Maksa, Nagyborosnyó, Dálnok, Szentkatolna, Kézdivásárhely, Torja, Kézdiszentlélek, Lemhény, Kézdialmás, Bereck közigazgatási egységek területén. Közlekedési csomópont (le- és felhajtó) épül Kilyénnél, Sepsiszentgyörgynél, Rétynél, Kézdivásárhely északi és nyugati részén, valamint Lemhénynél.

A végleges nyomvonal szerint az A13-as autópálya hossza 162 km lesz, a Brassó-Bereck közötti útszakasz a legkönnyebben megépíthető. Mint ismeretes, a nyomvonal nem mindenki számára volt megfelelő:

az illyefalviak, aldobolyiak és a szomszédos Brassó megyei vámoshídiak azt követelték, hogy módosítsanak egy 15 kilométeres szakaszon, amely rendkívül közel húzódik házaikhoz, és elvágja a gazdákat a megművelhető földjeiktől.

Illyefalva község lakói petíciót kezdeményeztek az A13-as autópálya nyomvonalának megváltoztatása érdekében. A falubeliek úgy vélték, hogy a CNAIR által javasolt nyomvonal a lakosok életszínvonalának csökkenéséhez, valamint a környezet- és zajszennyezés jelentős növekedéséhez vezetne. Hasonló akciót kezdeményeztek a Brassó megyei Szászhermány községhez tartozó Vámoshíd lakói is, akik szerint az autópálya építése több mint 50 háztartás – többségükben az elmúlt 10 évben épült házak – lerombolását jelentené. A beadványok elemzése után a CNAIR képviselői bejelentették, hogy nem változtatnak a tervező által eredetileg meghatározott nyomvonalon – számolt be 2022 márciusában a Székely Hírmondó.

Mint ismeretes, a Brassó–Bákó-sztráda a második gyorsforgalmi összeköttetés lesz Erdély és Moldva között. Bár az egyesülésről is elnevezett, Marosvásárhely és Iași között építendő, onnan a Moldovai Köztársaság határáig elérő A8-as pálya megvalósítása szintén hosszú évek óta húzódik, itt már kivitelezőkről is tudni: az első erdélyi, Vásárhely és Nyárádszereda között húzódó szakasz építésének még idén nekifoghatnak, ha végre minden jól megy.

korábban írtuk

Még idén elkezdődhet a Marosvásárhely–Nyárádszereda-sztrádaszakasz építése a CNAIR vezetője szerint
Még idén elkezdődhet a Marosvásárhely–Nyárádszereda-sztrádaszakasz építése a CNAIR vezetője szerint

Május 31-én elkezdődik az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának tervezése – adta hírül Facebook-oldalán Cristian Pistol, a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Az Erdélyt Nyárádszeredától a tervek szerint Szováta–Borzont–Ditró–Gyergyótölgyes-útvonalon – tehát a Székelyföldön Maros és Hargita megyét átszelve – elhagyó aszfaltcsíkot nagy várakozások előzik meg az érintett településeken, ugyanakkor egyes helyeken itt is elégedetlenséget, szélmalomharcot is szült. Nyárádszeredában nagy problémák adódtak a tervezett nyomvonallal, amely kettévágná a bekecsalji kisvárost, ráadásul néhány lakóház az építkezés áldozatául esne.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 19., péntek

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék
2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is