Fotó: Haáz Vince
A sok éven keresztül éllovas Olaszország és Spanyolország helyett immár Németországból és Nagy-Britanniából küldik haza a legtöbb pénzt a külföldre emigrált romániaiak.
2022. június 21., 13:352022. június 21., 13:35
A Cursdeguvernare.ro portál összeállításából kiderül, tavaly Németországból 1,36 milliárd, Nagy-Britanniából pedig 1,19 milliárd eurót utaltak román állampolgárok itthon maradt családtagjaiknak, miközben Olaszországból 857 millió, Spanyolországból pedig 416 millió euró érkezett a Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint. Mindez olyan körülmények között, hogy 2008-ban – a legnagyobb hazaküldött összegek esztendejében – Itáliából még 2,5 milliárd, az ibériai országból pedig 2 milliárd euró „landolt” romániai bankszámlákon.
Egyrészt az említett mediterrán országokat súlyosan érintette a 2008-2009-es világválság, másrészt nőtt a magasabb képesítéssel rendelkező romániaiak száma, és ezzel arányosan zsugorodott a külföldön csak mezőgazdasági munkát vállalók, a köznyelvben eperszedőknek nevezett emigráltak köre. Szakképzett vendégmunkásokra pedig nagyobb az igény Németországban és Nagy-Britanniában. A Cursdeguvernare.ro elemzői szerint ugyanakkor az is közrejátszhat az éllovasváltásban, hogy a régebben Olaszországba és Spanyolországba költözöttek már teljes családjukat maguk mellett tudják, és itthon nem maradt olyan, hozzájuk közelálló személy, akinek pénzt kellene küldeniük.
Éves lebontásban az összeg 2008-ban volt a legmagasabb: akkor 6,3 milliárd euró érkezett. A hazautalt pénz minden évben minimum a negyedét kitette az ország idénre becsült bruttó hazai termékének (GDP). Egyébként a listán Magyarország is szerepel, mégpedig a 10. helyen a tavalyi összegeket tekintve. Ekkor 154 millió euró érkezett Romániába a szomszédos országból, ami a 2007-es EU-csatlakozás óta a legmagasabb összeg – derül ki a Cursdeguvernare.ro összeállításából.
Tavaly a külföldön élő román vendégmunkások voltak a „legnagyobb befektetők” Romániában a hazautalt pénzek révén, miután az összeg az elmúlt tíz évben először haladta meg a Romániába áramló külföldi közvetlen tőkeberuházások értékét.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!