2010. december 17., 10:022010. december 17., 10:02
Ám szerinte az is lehetséges, hogy csak a két ünnep között fogadják el a 2011-es büdzsét. Lakatos Péter úgy látja, a költségvetés-tervezet kidolgozásával legalább két hónapot késett a kormány, ez pedig nem véletlen. Úgy véli ugyanis, hogy a kormánynak érdeke, hogy ennyi késlekedés után most minden honatya minél hamarabb be akarja fejezni a vitát, hiszen a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) az az elvárása az országgal szemben, hogy január elsejéig készen legyen a büdzsé.
A képviselő éppen ezért valószínűnek tartja, hogy a tervezet készítőinek épp az volt a szándéka, hogy a szorító határidők mellett már ne maradjon idő arra, hogy alaposan elemezhessék a büdzséprojektet a szakbizottságban, így sietve engedjék a dokumentumot plénum elé, és később a parlamenti vita se tarthasson sokáig. Lakatos Péter azt is kifogásolja, hogy a költségvetés-tervezet bevételi oldala nagy részben épít olyan törvényekre, amelyek még meg sem jelentek, és csak jövőre léphetnek életbe. A tervezet másik nagy hibája szerinte, hogy nem derül ki belőle világosan, melyek a kormány prioritásai a 2011-es évre, illetve hogy túl kevés pénz jut majd a megyei és helyi önkormányzatokhoz – ez utóbbi szerinte ellentétben áll az utóbbi évek decentralizációs törekvéseivel.
Lakatos Péter azt is kijelentette: mivel mostantól egészen februárig, amíg a büdzséről és egyéb gyakorlati kérdésekről vitázik a parlament, a sajtón keresztül kíván üzenni Traian Băsescu elnöknek. Felkéri az államfőt, mielőtt újabb hitelszerződést ír alá a Nemzetközi Valutaalappal, ne mulassza el kikérni a törvényhozók véleményét, és ne csak utána tárja elé az ügyet. Az IMF-hitel kérdése ugyanis szerinte mindenki problémája, az ország minden polgárát érinti. Mint fogalmazott, ez a tény az utóbbi két válságos évben is megmutatkozott, amikor a Valutaalaptól felvett hitel beépült a költségvetésbe, a törlesztőrészlet azonban csakis az állampolgárt terheli.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.