Fotó: Boda L. Gergely
Máris érezteti hatását a használtautó-piacon, hogy a kormány újabb környezetvédelmi adó kivetését fontolgatja. Közben felmerült a gépkocsikkal kupeckedő magánszemélyek különadója is.
Megsarcolná a kormány a személygépkocsikkal kupeckedőket – sajtóértesülések szerint egy törvénytervezeten dolgoznak, amelyik külön adóbesorolásba venné azokat a magánszemélyeket, akik egy év leforgása alatt több mint két autót értékesítenek.
A Hotnews.ro hírportál értesülései szerint, függetlenül attól, hogy az illető személy mikor jutott az értékesített gépjármű birtokába, a harmadik autónál már úgy kell adóznia, mintha egyéni vállalkozása lenne.
miután a környezetvédelmi bélyegilleték februári eltörlése óta drasztikusan megugrott a Romániába behozott használt gépkocsik száma, és egyre több autó idősebb tíz évesnél.
Bukarest megpróbálná megakadályozni, hogy az ország az Európai Unió autótemetőjévé váljon, ezért a kiszivárgott információk szerint most egy olyan jogszabályjavaslat van a témával megbízott munkacsoport előtt, amely „a legnagyobb szennyező fizessen a legtöbbet” elvet követné. Azt azonban még nem tudni, hogy ez is regisztrációs díj lesz-e, amit a számtábla kiváltásakor kell befizetni, vagy éves adó formájában határozzák meg.
A kormányzati bejelentések pedig úgy tűnik, máris kihatottak a használtautó-piaci mozgásokra. „Bár a légszennyezési illeték lebegtetéséről szóló hírek még képlékenyek, a vásárlók máris óvatosabban közelítik meg az autóvásárlás kérdését” – mutatott rá megkeresésünkre Mezei Attila, a csíkszeredai Car Cosmetic használtautó-kereskedés vezetője.
Mint részletezte, amióta megjelentek a sajtóban az új illeték bevezetéséről szóló hírek, többen is érdeklődtek náluk ezzel kapcsolatosan. A szakember úgy látja, az az intézkedés pár hónapos stagnálást fog eredményezni, és bizonytalanság fogja övezni a piacot.
Az a korábban megfigyelhető magatartás, amely szerint bármilyen járművet megvásároltak, mert úgysem kellett illetéket fizetni utána, a légszennyezési illetékkel kapcsolatos hírek felröppenése után eltűnni látszik. Olyanok is jelentkeztek már nálunk, akik a régebbi autóikat újabbakra cserélnék, az Euro 2-es, 3-as járműveket most Euro 5-ösre szeretnék cserélni” – osztotta meg velünk tapasztalatait a gépjármű-kereskedő.
Mezei Attila ugyanakkor reméli, hogy amennyiben valóban bevezetnek valamilyen fajta illetéket, akkor megszűnik a non-Euro, Euro 1-es és Euro 2-es besorolású autók behozatala az országba. „Szerintem az lenne a megfelelő, ha csak az idős, szennyező autók után kellene illetéket fizetni” – összegzett.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!