Fotó: Boda L. Gergely
Máris érezteti hatását a használtautó-piacon, hogy a kormány újabb környezetvédelmi adó kivetését fontolgatja. Közben felmerült a gépkocsikkal kupeckedő magánszemélyek különadója is.
Megsarcolná a kormány a személygépkocsikkal kupeckedőket – sajtóértesülések szerint egy törvénytervezeten dolgoznak, amelyik külön adóbesorolásba venné azokat a magánszemélyeket, akik egy év leforgása alatt több mint két autót értékesítenek.
A Hotnews.ro hírportál értesülései szerint, függetlenül attól, hogy az illető személy mikor jutott az értékesített gépjármű birtokába, a harmadik autónál már úgy kell adóznia, mintha egyéni vállalkozása lenne.
miután a környezetvédelmi bélyegilleték februári eltörlése óta drasztikusan megugrott a Romániába behozott használt gépkocsik száma, és egyre több autó idősebb tíz évesnél.
Bukarest megpróbálná megakadályozni, hogy az ország az Európai Unió autótemetőjévé váljon, ezért a kiszivárgott információk szerint most egy olyan jogszabályjavaslat van a témával megbízott munkacsoport előtt, amely „a legnagyobb szennyező fizessen a legtöbbet” elvet követné. Azt azonban még nem tudni, hogy ez is regisztrációs díj lesz-e, amit a számtábla kiváltásakor kell befizetni, vagy éves adó formájában határozzák meg.
A kormányzati bejelentések pedig úgy tűnik, máris kihatottak a használtautó-piaci mozgásokra. „Bár a légszennyezési illeték lebegtetéséről szóló hírek még képlékenyek, a vásárlók máris óvatosabban közelítik meg az autóvásárlás kérdését” – mutatott rá megkeresésünkre Mezei Attila, a csíkszeredai Car Cosmetic használtautó-kereskedés vezetője.
Mint részletezte, amióta megjelentek a sajtóban az új illeték bevezetéséről szóló hírek, többen is érdeklődtek náluk ezzel kapcsolatosan. A szakember úgy látja, az az intézkedés pár hónapos stagnálást fog eredményezni, és bizonytalanság fogja övezni a piacot.
Az a korábban megfigyelhető magatartás, amely szerint bármilyen járművet megvásároltak, mert úgysem kellett illetéket fizetni utána, a légszennyezési illetékkel kapcsolatos hírek felröppenése után eltűnni látszik. Olyanok is jelentkeztek már nálunk, akik a régebbi autóikat újabbakra cserélnék, az Euro 2-es, 3-as járműveket most Euro 5-ösre szeretnék cserélni” – osztotta meg velünk tapasztalatait a gépjármű-kereskedő.
Mezei Attila ugyanakkor reméli, hogy amennyiben valóban bevezetnek valamilyen fajta illetéket, akkor megszűnik a non-Euro, Euro 1-es és Euro 2-es besorolású autók behozatala az országba. „Szerintem az lenne a megfelelő, ha csak az idős, szennyező autók után kellene illetéket fizetni” – összegzett.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!