Képünk illusztráció
Fotó: Gligor Róbert László
Az Európai Unión kívülről érkező külföldiekkel szeretnék a vállalkozók felszámolni a munkaerőhiányt, a kormány hajlik az útjukban álló fizetési megkötés enyhítésére.
Egyre biztosabbnak látszik, hogy a szociálliberális kormány enged az üzleti szféra és a munkáltatói szövetségek nyomásának, és eltörli azt az előírást, ami szerint egy, az Európai Unión kívülről érkező külföldi alkalmazott számára a cégeknek meg kell adniuk a bruttó átlagbért.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közölt legfrissebb adatsorok szerint 2018 februárjában 4128 lej volt a bruttó átlagbér, ami nettó értékben 2487 lejt jelent. Eközben az alkalmazottak 35 százaléka által kapott minimálbér bruttó értékben 1900 lej.
„Orvosolni kell az egyre akutabbá váló romániai munkaerőhiányt, még azon az áron is, ha a vállalkozók egyszerűbb feltételek mellett hozhatnak be vendégmunkásokat” – szögezte le a Krónika megkeresésére Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is.
Édler András
Fotó: Kocsis B. János
Mint hangsúlyozta, a gazdaság nem működik munkaerő nélkül, a munkaerőhiányra megoldásokat kell találniuk a döntéshozóknak. Szerinte ugyanakkor nemcsak azt a rendelkezést kellene eltörölni, ami miatt a külföldről behozott munkásoknak meg kell adni az országos bruttó átlagbért, hanem a minimálbér szabályozására sincs szükség.
kénytelen azzal megelégedni. Egyszerűen kereshet jobb ajánlatot. Jelenleg a munkaerőpiacon nagyobb a kínálat, mint a kereslet” – mutatott rá a kamara elnöke. Leszögezte ugyanakkor, hogy nemcsak a bérszigorításokat kellene eltörölni, hanem a jelenlegi bürokratikus rendszert is egyszerűsíteni kell, hiszen most alig hoznak be a vállalkozók külföldről munkásokat, annyira bonyolult a módszer.
Az Európai Unión kívüli országokból érkezők ugyanis nehezen tudják kiváltani a munkavállaláshoz elengedhetetlen vízumot, a vállalkozónak bizonyítania kell, hogy az országban nem talált az illető az állásra megfelelő munkaerőt. „Ha egy vállalkozó úgy tudja működtetni a cégét, hogy ahhoz Vietnamból hoz be munkásokat, akkor ennek meg kell könnyíteni az útját” – vallja a szakember, aki szerint ezek a könnyítések akár csak ideiglenes jelleggel is bevezethetők, és amint stabilizálódik a munkaerőpiac, újra lehet szigorítani.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
„Minden országnak elsősorban a saját polgárainak érdekeit kell védenie, a saját állampolgárainak kell munkahelyet biztosítania, ám ha a kínált állások száma jóval meghaladja a keresletet, akkor a hiányt külföldről behozott munkaerővel is pótolni kell, hogy ne álljon le a gazdaság” – összegzett Édler András.
A kormány pedig minden bizonnyal eleget fog tenni a magánvállalkozók kérésének – erről beszélt a napokban Eugen Teodorovici pénzügyminiszter és Dan-Octav Paxino, a szaktárca államtitkára is.
Dan-Octav Paxino államtitkár eközben egyik nyilatkozatában arra is kitért, hogy nincs akadálya az előírás „eltűntetésének”, mivel az Európai Unió többi tagállamában nincsenek hasonló megkötések, ezt a szabályt Románia alkotta meg.
Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
A külföldiek bérezését a 2002/194-es számú sürgősségi kormányrendelet szabályozza. Ennek értelmében a munkavállalás céljából Romániába érkezett külföldi állampolgároknak csak abban az esetben hosszabbítják meg a tartózkodási engedélyét, ha felmutatják a munkaszerződésüket, amelyet nyilvántartásba vettek, és amiből kiderül, hogy teljes munkaidőben dolgoznak, és megkeresik legalább a bruttó átlagbért. A magasan képzett munkavállalók esetében a fizetésnek legalább a bruttó átlagbér négyszeresének kell lennie.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
1 hozzászólás