Megfordult arány. 95 százalékban külföldi sertéshúsból dolgoznak a húsiparban (képünk illusztráció)
Fotó: Rédai Attila
A tavalyi 95 százalékról 5 százalékra csökkent a romániai húsfeldolgozók által felhasznált húsmennyiségben a belföldi termelésből származó sertéshús aránya. A szakma a hatóságoktól vár mielőbbi határozott fellépést a vírus terjedésének megakadályozása érdekében.
2019. november 06., 14:222019. november 06., 14:22
2019. november 06., 14:242019. november 06., 14:24
Nem csak a sertéstartó gazdáknak húzta keresztül a terveit az afrikai sertéspestis, alaposan sújtotta a húsfeldolgozó ipart is – idézi Dana Tănase, a Román Húsipari Egyesület (ARC) elnökének hétvégi kijelentését az Economica.net gazdasági hírportál. Mint a szakember hangsúlyozta, miközben tavaly 95 százalékban romániai termelőktől származó hússal dolgoztak, addig
Megoldást a kialakult helyzetre Dana Tănase szerint csak az hozhat, ha a romániai hatóságok határozottan fellépnek a sertéspestis terjedésének megfékezése érdekében. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság szerint a fő kockázati tényezőt a lakossági gazdaságok jelentik.
„Egy sor tényezőt szem előtt kell tartani, amikor egy életképes programot akarunk kidolgozni, olyan intézkedésekkel, amelyek képesek megakadályozni a vírus terjedését. A lakossági gazdaságok jelentik a legkényesebb és legérzékenyebb pontot minden szempontból, nem a nagy tenyésztők. Romániában nem szabad szabadon tartani a sertést, talán csak a Duna-deltában” – sorolta a húsipari vállalkozó. Hozzátette: természetesen a romániai utakon közlekedő járművek közlekedését is figyelembe kell venni, és
Másik példaként Dániát, a legnagyobb európai sertéshúsfeldolgozó államot említette, ahol a hatóságok egy 70 kilométeres falat építettek a német határra. „Bár ez önmagában nem akadályozza meg a betegség terjedését, a többi intézkedéssel egyetemben hozzájárul a fertőzés megfékezéséhez. Fertőtlenítenek minden kamiont, amely áthalad az országon” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Már Hargita megye határánál van a sertéspestis terjedése miatt kialakított megfigyelési zóna, ezért fontos ismerni a betegség tüneteit, amelyek között szerepel a hányás, köhögés, étvágytalanság.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Európai Unió a múlt héten a korábbi 25-ről 29-re növelte azon romániai megyék számát, amelyekre korlátozásokat szabott meg – az afrikai sertéspestis jelenléte, vagy fertőzési kockázata miatt – a sertéshús-kereskedelem terén. Petre Daea mezőgazdasági miniszter ugyanakkor cáfolta azokat a sajtóhíreket, miszerint az EU betiltotta a román sertéshúsexportot.
Azóta 1763 fertőző gócot sikerült felszámolni. Jelenleg országszerte 956 aktív fertőzésgócról tud az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA), ezek száma csökkenőben van a szakhatóság közlése szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!