Fotó: Krónika Live
Csigavér: talán ez a leghasznosabb tanács, amit a gazdasági szakértők adhatnak ma a lakosságnak, legalábbis azoknak, akiknek van füle rá.
2022. március 17., 20:202022. március 17., 20:20
Az orosz–ukrán háború pánikbevásárlási hullámokat gerjesztett a romániai lakosság egy részében, márpedig ezek csak fokozzák a bizonytalanságot, a pénzügyi instabilitást. Ezek azonban olyan érzelmi reakciók, amelyekkel a szakértők sem tudnak mit kezdeni – derült ki a Krónika Live e heti műsorában, amelyben Bálint Csaba közgazdászt, a Román Nemzeti Bank Igazgatótanácsának tagját Rédai Attila és Rostás Szabolcs kérdezték.
A gazdasági szakemberek csak azt tudják tanácsolni a kialakult helyzetben, hogy őrizzük meg hidegvérünket, mondta a közgazdász. Kifejtette, mi okozta például azt a helyzetet, hogy a különböző valutaváltók a kliensek ostroma következtében nem tudták kiszolgálni az igényeket, ezáltal a pénztárak árfolyamai nagyon megugrottak, sőt, sok esetben már magas árfolyamon sem lehetett a kívánt euróhoz, dollárhoz hozzájutni, ugyanis – hétvége lévén, amikor a bankfiókok is zárva tartanak – kifogytak a készletek.
Sőt, a román jegybank középárfolyama alig változott valamit ezekben a napokban is, a régióban az euróhoz képest a lej árfolyama volt a legstabilabb a háború kitörése utáni napokban. Így történhetett meg, hogy akik a pánikroham alatt valahogyan mégis valutás bankjegyekre váltották a megtakarításaikat, készen bármiféle vélt vagy valós veszélyre, néhány nap alatt már vesztettek az üzleten, hiszen a kedélyek lecsillapodásával a pénztárak árfolyamai is csökkenni kezdtek.
Ennél azonban természetesen sokkal több hasznos tudásra tehet szert az, aki meghallgatja Bálint Csaba okfejtését: a közgazdász maga a hidegvér megtestesülése. A videópodcast műsorát a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet visszanézni.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!