2012. április 20., 09:472012. április 20., 09:47
A pályázatban megfogalmazott célkitűzéseket a két szomszédos térség gazdasági szereplői közötti kapcsolatteremtés, illetve a kapcsolattartás elősegítése révén kívánják elérni. A két településnek egyébként nem ez az első közös kezdeményezése, a testvérvárosok eddig számos esetben használták ki az Európai Unió magyar–román határon átívelő együttműködést serkentő programjának lehetőségeit.
Amint Ilyés Gyula szatmárnémeti polgármester a projektindítón elmondta, a 2014–2020-as EU-s költségvetési periódusban is igyekszenek majd maximálisan kihasználni a pályázati lehetőségeket. A szóban forgó projekt összértéke közel 74 ezer euró, melyhez a szatmárnémeti önkormányzat kétszázalékos önrésszel járul hozzá. A tevékenységek jelentős részét a műhelymunkák teszik majd ki, melyek keretében a gazdasági szereplők is kiveszik a részüket a tervezésből.
Feltérképezik továbbá a két megye cégeit, a vállalatokról pedig készül egy adatbázis, melynek révén remélhetőleg könnyebben találnak majd maguknak partnert a vállalkozók, valamint kidolgoznak egy „mini operacionális tervet” is. Mint elhangzott, a kezdeményezés célja a gazdasági élet fellendítése, mely végső soron hozzájárul majd a két megye egyik komoly gondjának enyhítéséhez, a munkanélküliségi ráta csökkentéséhez.
A jövőbeni együttműködésbe az önkormányzatok azonban nemcsak a műhelytalálkozókra meghívott 120 vállalkozást szeretnék bevonni. Ezért készíttetnek a projektmenedzsmenttel háromnyelvű, magyar, román, angol kiadványt a befektetési és üzleti lehetőségekről, illetve megjelentetik a térség vállalkozói kataszterét is.
A projektnyitó rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti alpolgármestere elmondta: az uniós támogatású projekttől azt várják, hogy lendületet ad a határ térségének gazdasági együttműködéséhez, s az érintett mikro-, kis- és középvállalkozások hozzájárulnak majd a még érződő válság leküzdéséhez mindkét országban.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.