2012. április 20., 09:472012. április 20., 09:47
A pályázatban megfogalmazott célkitűzéseket a két szomszédos térség gazdasági szereplői közötti kapcsolatteremtés, illetve a kapcsolattartás elősegítése révén kívánják elérni. A két településnek egyébként nem ez az első közös kezdeményezése, a testvérvárosok eddig számos esetben használták ki az Európai Unió magyar–román határon átívelő együttműködést serkentő programjának lehetőségeit.
Amint Ilyés Gyula szatmárnémeti polgármester a projektindítón elmondta, a 2014–2020-as EU-s költségvetési periódusban is igyekszenek majd maximálisan kihasználni a pályázati lehetőségeket. A szóban forgó projekt összértéke közel 74 ezer euró, melyhez a szatmárnémeti önkormányzat kétszázalékos önrésszel járul hozzá. A tevékenységek jelentős részét a műhelymunkák teszik majd ki, melyek keretében a gazdasági szereplők is kiveszik a részüket a tervezésből.
Feltérképezik továbbá a két megye cégeit, a vállalatokról pedig készül egy adatbázis, melynek révén remélhetőleg könnyebben találnak majd maguknak partnert a vállalkozók, valamint kidolgoznak egy „mini operacionális tervet” is. Mint elhangzott, a kezdeményezés célja a gazdasági élet fellendítése, mely végső soron hozzájárul majd a két megye egyik komoly gondjának enyhítéséhez, a munkanélküliségi ráta csökkentéséhez.
A jövőbeni együttműködésbe az önkormányzatok azonban nemcsak a műhelytalálkozókra meghívott 120 vállalkozást szeretnék bevonni. Ezért készíttetnek a projektmenedzsmenttel háromnyelvű, magyar, román, angol kiadványt a befektetési és üzleti lehetőségekről, illetve megjelentetik a térség vállalkozói kataszterét is.
A projektnyitó rendezvényt megelőző sajtótájékoztatón Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti alpolgármestere elmondta: az uniós támogatású projekttől azt várják, hogy lendületet ad a határ térségének gazdasági együttműködéséhez, s az érintett mikro-, kis- és középvállalkozások hozzájárulnak majd a még érződő válság leküzdéséhez mindkét országban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.