Közös piacon nincs olcsóbb energia: magasabb a kereslet Európában a kínálatnál, nem helytállók a spekulációk

Megtörténhet, hogy két-három havi számlát kell egyszerre kifi zetni •  Fotó: Jakab Mónika

Megtörténhet, hogy két-három havi számlát kell egyszerre kifi zetni

Fotó: Jakab Mónika

Ha Románia megtermelné a teljes energiaszükségletét, akkor sem tudna kiszakadni az európai piacról, és olcsó energiát értékesíteni belföldön – cáfolta a közösségi oldalakon terjedő áltudományos elemzést a lapunk által megszólaltatott szakértő. Az energiaexportot és -importot a fogyasztás ciklikussága határozza meg, ezért ha az országban megtermelt energiát viszonylag olcsón dobnák piacra, arra azonnal lecsapnának a kereskedők, és felvernék az árát.

Bíró Blanka

2022. október 05., 14:062022. október 05., 14:06

Polgári engedetlenségre buzdító áltudományos elemzés terjed a Facebook közösségi oldalon, egyre több magyar ajkú erdélyi felhasználó osztja meg a román nyelvű szöveget, miszerint a magas energiaárak hátterében valójában a spekuláció áll. A terjedelmes szövegben hemzsegnek a számok, hogy mennyi energiát termel a cernavodai atomerőmű, a vízi erőművek, külön a két Vaskapu erőmű, amely az ismeretlen szerző szerint naponta összesen 2660 megawatt energiát termel, ezt „testvériesen” elosztva Szerbiával, napi 1330 megawatt energiát jelent. A poszt felsorolja a szélerőműveket, az erdélyi napelemparkokat, és arra a következtetésre jut, hogy Románia nagy energiatermelő, mégis a lakossággal drágán fizettetik meg, ha lejár az árplafon. A szövegben azzal riogatnak, a havi számlák értéke eléri majd a 6–7 ezer lejt, és ennek ellenértékeként az Európai Unió „szabadkőműves és sátánista” vezetői elkobozzák majd az emberek házait.

Európában a kereslet magasabb, mint a kínálat

„A közös európai piac határozza meg az energia árát, ahol jelenleg a kereslet magasabb, mint a kínálat” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, amikor a közösségi oldalakon terjedő, sokak által kész tényként kezelt információk valóságtartalmáról kérdeztük.

Rámutatott: senkinek nem érdeke kivinni a villamos energiát vagy a földgázt az országból, de amikor éppen alacsonyabb a helyi fogyasztás, két lehetőség van: a felesleget vagy külföldön értékesítik, vagy leállítják a termelőket, mert a villamos energia tárolására nincsenek kapacitások.

A szakember elmondta, a leállást senki nem támogatja, így a ciklikusság jellemzi az exportot és az importot: amikor csúcsfogyasztás van, importra szorulunk, a köztes időben pedig kivisszük az energiát.

Nagy-Bege Zoltán rámutatott, összecsatolt, közös európai piac van, a belföldi termelők akkor sem tudnák olcsóbban adni az energiát, ha erre lenne akarat, hiszen ha kijön a piacra egy olcsó ajánlattal, arra azonnal lecsapnak a kereskedők, és fellicitálják.

Idézet
„Európai szinten a kereslet magasabb, mint a kínálat. Ha éppen nincs helyi fogyasztás, a külföldi kereskedők felvásárolják akár drágábban is a megtermelt energiát”

– ecsetelte Nagy-Bege Zoltán –, aláhúzva, az éves összehasonlítások értelmetlenek, az éves átlagokból nem lehet következtetéseket levonni.

A földgáz esetében például a ciklikusság szezonális, télen többet fogyasztunk, mint nyáron, a november és március közötti időszakban használjuk el az éves fogyasztás 70 százalékát, tehát egyértelmű, mikor van a csúcsfogyasztás, mikor szorul az ország importra.

A villamos energia esetében eközben a ciklikusság napi szinten kimutatható, reggel és este emelkedik a fogyasztás, a napi fogyasztást mutató ábrából a kétpúpú teve körvonalai rajzolódnak ki.

A kritikus időpontokban is fedezni kell a fogyasztást, ilyenkor van szükség az importra. Gyakran előfordul, hogy egy nap alatt Románia importálja és exportálja is az energiát, reggel és este külföldről vásárol, napközben, amikor teljes kapacitással működnek a napelemparkok, a szélerőművek, és a cernavodai atomerőművel sincs éppen semmi gond, akkor eladja a felesleget.

Csökkent a fogyasztás, nőtt az export aránya

„Idén csökkent a fogyasztás, és a mérleg átbillent az export felé, tehát az év első felében Románia több energiát adott el külföldre, mint amennyit vásárolt” – fejtette ki egyúttal kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán. Mint részletezte, az elmúlt 10–15 évben, amióta megjelentek a megújuló energiaforrások, Európában egyetlen ország sem törekszik arra, hogy akkora termelőkapacitása legyen, ami csúcsidőben is fedezni tudja a szükségleteket, inkább külföldről pótolja, hiszen amikor nem pörög a fogyasztás, az erőműveket nem lehet leállítani, vagy ha mégis megtennék, akkor nagyon hosszú idő alatt térülne meg a beruházás.

Idézet
„Egyetlen ország sem ruház be olyan termelőegységbe, amit évente három vagy éppen harminc alkalommal kellene beindítani, hogy a csúcsfogyasztást fedezze, mert ilyen körülmények között nem térül meg a befektetés”

– szögezte le Nagy-Bege Zoltán. Kiemelte: az a lényeg, hogy a rendszer legyen rugalmas, épüljenek ki a határkapacitások, hogy lehessen importálni és exportálni, a szükségletet lehessen mindig fedezni, a megtermelt többletet pedig értékesíteni, hiszen ma már az állami tulajdonban levő vállalatok is próbálják maximalizálni a profitot.

Késhetnek a lakossági áram- és gázszámlák
Késve fogják megkapni az emberek az áram- és gázszámlákat, és két-három hónap fogyasztását kell majd kifizetniük egyszerre – figyelmeztetett hétfőn az Intelligens Energia Egyesület elnöke. Dumitru Chisăliţă rámutatott, az energiaárak kompenzálásáról szóló 2022/119-es sürgősségi rendeletet szeptember 1-jén adta ki a kormány, és ugyanazon naptól hatályba is lépett, így a szolgáltatóknak nem volt idejük elvégezni a szükséges módosításokat a számlázási szoftvereken. „Márpedig ez időbe telik. Az elmúlt alkalmak tapasztalatai alapján akár két-három hónapot is felvehet” – magyarázta a szakember. Hozzátette, emiatt a fogyasztóknak arra kell számítaniuk, hogy csak két-három hónap múlva kapnak számlát, és akkor két-három havi fogyasztást kell egyszerre kifizetniük. „A szolgáltatók nem kötelesek újraütemezni a kifizetést” – jegyezte meg Dumitru Chisăliţă.

Románia kevésbé függ az energiaimporttól
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja nemrég elemzést készített a földgáz energetikai szerepéről az EU országaiban. A Romanian Economic Monitor elnevezésű projekt kutatói az elemzésben rámutatnak, Románia egyedülálló helyzetben van az Európai Unióban, mivel az energiamixben viszonylag magas a földgáz aránya, vagyis 30 százalékos, ami az 5. helyet szavatolja az Unióban, ahol e tekintetben Olaszország az első, 40 százalékkal. Ugyanakkor Románia kevésbé függ Oroszországtól vagy más országoktól. A legfrissebb statisztikák szerint Románia a hazai gázfogyasztás fedezésére nagyrészt – 72 százalékban – saját termelésére támaszkodik, a 2021-es fogyasztásnak 24 százalékát fedezte a közvetlen orosz import, 4 százalékát pedig más országokból származó import.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni
2025. július 08., kedd

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét

Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét
2025. július 07., hétfő

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?

A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?
2025. július 07., hétfő

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki

Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki
2025. július 07., hétfő

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz

Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.

A nyugdíjakat is érintő módosító javaslatokat nyújtott be a PSD a deficitcsökkentő intézkedéscsomaghoz
2025. július 07., hétfő

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak

A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak
2025. július 07., hétfő

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg

Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg
2025. július 07., hétfő

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára

Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára
2025. július 07., hétfő

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament

Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában